به گزارش صبح توس؛ به نقل از اداره پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی و اقلیمی، اولین اخطاریه گروه پیش‌بینی و هواشناسی خراسان رضوی خطاب به مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی صادر شد.

 

در متن این اخطاریه آمده است:

به استحضار می‌رساند پیروی بولتن‌های صادره، بر اساس تحلیل نقشه‌های و مدل‌های هواشناسی سامانه بارشی در حال گسترش به نواحی شمال‌شرق کشور از جمله خراسان رضوی است.

 

این سیستم از بعدازظهر امروز و از نواحی غربی باعث وقوع بارش‌های رگباری توام با رعد و برق و وزش باد شدید(در نواحی مستعد بارش تگرگ) و کاهش نسبی دما در اکثر نقاط استان می‌شود که تا آخر وقت امشب با استقرار کامل آن بر حجم بارش‌ها افزوده می‌شود.

 

با توجه به رگباری بودن بارش‌ها طی فاصله زمانی امشب تا ظهر فردا و همچنین از عصر فردا تا اواخر وقت چهارشنبه 7 فروردین 98 وقوع آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌های استان وجود دارد.

 

بر اساس مدل‌های هواشناسی بیشترین  حجم بارش‌ها در شهرستان‌ها و توابع درگز، کلات (به‌ویژه نواحی غربی)، قوچان، جوین، جغتای، سبزوار، داورزن، چناران، تربت حیدریه، رشتخوار، بردسکن، گناباد، کاخک گناباد، نیشابور، ارتفاعات بینالود، فیروزه، فریمان، کاشمر، خوشاب، منطقه سرولایت نیشابور، کوهسرخ و همچنین شهرستان مشهد پیش‌بینی می‌شود.

 

طی فعالیت این سامانه احتمال اختلال در سیستم حمل و نقل استان وجود دارد.

 

در این اخطاریه همچنین تاکید شده است: ضمن در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی، بر عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مناطق مستعد سیلاب، از صعود و سفر به مناطق کوهستانی جدا خودداری شود.

انتهای پیام/