به گزارش صبح توس؛ آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه خراسان رضوی اظهار کرد: معمولا مطالب و موضوعات قابل طرح در خطبه اول نماز جمعه هر سال در جمعه نخست سال برنامه‌ریزی می‌شود؛ در سال 96 در جمعه اول آن سال، بحث ما در خطبه نخست، در موضوع شیطان‌شناسی از قرآن بود و تا نیمه سال 97 این مبحث دنبال شد و به عنوان تکمیل بحث شیطان‌شناسی از قرآن، شیطان شناسی از نهج‌البلاغه در نیمه دوم سال 97 ادامه یافت.

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی بیان کرد: سخن قرآن از همه بالاتر است؛ در سال 98 قدم در چله دوم انقلاب گذاشته‌ایم و حرکت ما قاطع‌تر و سریع‌تر از چله نخست باید باشد، در چله نخست این انقلاب و از لحظه پیروزی تا پایان 40 سال تمام حرکات انقلابی ما و تمام گذشت از تمام بحران‌ها و تهاجم دشمنان با عنایت خدا با کمک پروردگار و استعانت از ذات مقدس حق و مظهری از قدرت‌های مقدس پروردگار این 40 ساله انقلاب ادامه پیدا کرد؛ 40 ساله دوم را با یک حرکت جدی‌تر باید شروع کرد زیرا رویش‌های جدیدی نیز داشته‌ایم که تازه نفس وارد میدان شده‌اند و در این مسیر بیشتر به استعانت از ذات مقدس حق نیازمندیم.

 

آیت الله علم الهدی عنوان کرد: برای استمداد بیشتر از قدرت لایزال الهی، سخن ما در خطبه نخست درباره وعده‌های خداوند در قرآن و تهدیدها نسبت به کفار و مستکبران و افراد گناهکار و فاسق است؛ وعده‌هایی که ذات مقدس حق در قرآن به بندگان صالح و عباد و پرهیزگار خود می‌دهد چه چیزهایی هستند؟ تهدیدها نسبت به کفار و مستکبران کدام است؟

 

وی با اشاره به اینکه مردم ما با ایمان و باورمندی قاطع‌تر باید بتوانند تکالیف و وظایف انقلابی خود را در گام دوم انجام دهند، عنوان کرد: مناسبتی نیز این بحث از وعده‌های خدا در قرآن دارد با بحث قبلی که شیطان شناسی بود زیرا وساوس شیطانی در قرآن مشخص شده است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: نسل جوان که خودش را در ابتدای یک پهنه زندگی می‌بیند و هیچ چیز از آینده زندگی برای وی روشن نیست زیرا تجربه‌ای از زندگی ندارد و اینجاست که شیطان کمبودها و نارسایی‌ها و فقرها و پریشانی‌ها را برای او یادآور می‌شود و این جوان بی‌تجربه‌ای که قدم اول را قرار است بردارد از سوی شیطان متوجه فقر و مسکنت زندگی شده و راه پیشرفت و تعالی را بر خود بسته می‌داند و به عبارت قرآن شیطان وعده فقر می‌دهد و تنها دری را که در برابر تامین این کمبودها و نارسایی‌ها می‌گشاید، فحشا و فسق و فجور است و گناه را برای نجات از فقر پیشنهاد می‌دهد.

 

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: در مقابل وعده شیطان که کمبودها را به رخ می‌کشد و راه نجات از کمبودها را فحشا معرفی می‌کند ذات مقدس پروردگار در مقابل بینش انسان به وی وعده فضل می‌دهد و مجموعه قصورات انسان را می‌پوشاند و جبران می‌کند و خلاءهای انسان در زندگی که در مقابل برخی قصورات ممکن است صورت بگیرد با پوشش و مغفرت پروردگار جبران می‌شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی در ادامه ضمن گرامیداشت سال جدید اظهار داشت: از حضور پربرکت مقام معظم رهبری در ابتدای سال و افاضات راهبردساز و حکیمانه ایشان، کمال تشکر را داریم؛ رهنمودهای ایشان امسال همچون سنوات گذشته، خط حرکت را در نخستین سال «گام دوم انقلاب» برای ما روشن و شفاف قرار داد و مسیر حرکت را برای مسئولان نظام اعم از دولت و مجلس و قوه قضائیه مشخص کرد و جریان تکلیفی پایداری ما مردم نیز در عرصه انقلاب معین شد.

 

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه فرمایشات شفاف رهبری را استفاده کردیم، بیان کرد: در این فرمایشات، نقطه مبهمی وجود نداشت که ادعای تفسیر و روشن‌کردن داشته باشیم آنچه مهم بوده این است که این رهنمودها تنها یک نصیحت و موعظه و یا یک سخنرانی سیاسی نیست؛ ما شیعه و مسلمان هستیم و امام ما وجود مقدس امام زمان(عج) هستند و ما را رها نکرده و ما را به دست نائب خود سپرده‌اند.

 

وی گفت: رهنمودهایی که من و شما دیروز شنیده‌ایم برای ما تکلیف‌ساز است چراکه از زبان حجتِ امام‌زمان(عج) برای ما گفته شد و باید به نکات خاص فرمایشات رهبری توجه کرده و تکلیف خود را در عرصه فعالیت‌های انقلابی تشخیص داده و براساس آن حرکت کنیم.

 

خطیب جمعه مشهدمقدس با بیان این مسئله که مقام معظم رهبری در فاز نخست فرمایشات خود، سال 98 را برای ما ترسیم کردند، افزود: ایشان فرمودند سال 98، سال فرصت است و باید با تکیه بر تجارب گذشته از فرصت‌های سال 98 استفاده کنیم؛ باید با استفاده از آنچه در گذشته داشتیم و امروز داریم از فرصت‌‌ها استفاده کنیم.

 

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در سال 97، دو مشکل بزرگ فرهنگی و اقتصادی و معیشتی داشتیم؛ ریشه مشکل فرهنگی ما در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اجنبی و بیگانه بود؛ آن‌ها فرهنگ ما را با این شبکه‌ها به‌دست گرفتند و مردم و خانواده‌ها و جوانان ما را بالا و پائین می‌کردند و این بزرگترین مصیبت ما بود؛ بارها در خطبه‌‌های نماز‌جمعه اصرار و تاکید به دستگاه‌های مسئول و متولی ارتباطات شد که مشکل فساد شبکه‌های اجتماعی بیگانه را حل کرده و بساط کثیف و آلوده مزدور اجنبی را از وسط زندگی مردم بردارند و شبکه اجتماعی بومی ایجاد کنند که متاسفانه نکردند. آیا نتوانستیم و یا نخواستند؟

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: چند روز گذَشته تهاجم‌ سایبری ایران در فضای مجازی، گوشی تلفن داخل جیب نامزد نخست وزیر اسرائیل را در برابر نتانیاهو هک کرد و تمام اطلاعات آن را بیرون کشید و به دست گرفت؛ باز روز گذشته خود رسانه‌های صیهونیستی گفتند کاری که ایران با گوشی تلفن همراه نامزد نخست وزیر اسرائیل کرد با خانواده نتانیاهو هم انجام داد و تمام تلفن‌های همراه آنها را هک کرد و اطلاعاتشان را بیرون کشید.


وی ادامه داد: بنابراین وقتی ما این قدرت را داریم، با این جوانان مومن که متخصص، فداکاران و مبارزان عرصه مبارزه با دشمن که محهز به این استعداد و نیروی فناوری هستند، آیا نمی‌توانند شبکه بومی و اجتماعی ایجاد کنند؛ در سال ۹۷ در خراسان رضوی ۱۸ هزار کارگر بیکار شده و از بیمه بیکاری استفاده کردند و مسئولان همزمان اعلام می‌کردند ما چند هزار شغل ایجاد کردیم اما از این طرف به فکر بیکار شدن عده‌ای نبودند.


آیت الله علم الهدی تصریح کرد: با این قدرت درست نیست بگوییم در توزیع و مدیریت گوشت در کشور مانده ایم. باید با تولید کار رونق تولید ایجاد شود و مردم نیز در این عرصه کالای خارجی را استفاده نکنند و حتی محصولات خود را نیز به خارج صادر کنیم

انتهای پیام/