به گزارش صبح توس؛ جاذبه‌های مختلف گردشگری این خطه از ایران اسلامی که از آن به دیار تاکستان‌های سرسبز یاد می‌شود به‌اندازه‌ای زیاد و درعین‌حال زیبا و جذاب است که هر مسافری را به خود جذب می‌کند.

وجود همزمان منابع طبیعی، کوهستانی و انواع جاذبه‌های گردشگری همچون آبگرم معدنی، پارک جنگلی، تفرجگاه خارزنج و مناطق، کوهستانی، کویری و بیابانی در کنار اماکن تاریخی و مذهبی در این خطه از ایران اسلامی، به‌یقین می‌تواند ساعات و خاطرات خوش در ذهن و یاد مسافران نوروزی ایجاد کند.

منطقه مسکونی خلیل‌آباد در قرون و سده‌های گذشته محدوده کوچکی را به خود اختصاص می‌داد که در دوران سلطنت شاه‌عباس صفوی براثر زلزله به‌کلی ویران شد و بعدها توسط شخصی به نام خلیل خان فرزند جلیل بیک از خاندان عرب که بر این سرزمین حکومت می‌کرد قلعه‌ای بنیان شد و بعدها خلیل‌آباد نام گرفت. 

وجود آثار قلعه و آتشکده در کوه‌های شمال شرقی و قلعه دختر در کوه‌های شمال غربی که از تمدنی چند هزارساله حکایت می‌کند حاکی از پیشینه و غنای تاریخی این ناحیه و خلیل‌آباد فعلی است؛ در حال حاضر این شهرستان به خاطر باغات انگوری که دارد به دیار تاکستان‌های سرسبز مشهور است. 

خلیل‌آباد با قرار گرفتن در محور مواصلاتی بین بردسکن و کاشمر و مسیر مشهد مقدس بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) سالانه پذیرای میلیون‌ها مسافر عبوری است.

 

آداب‌ورسوم مردم خلیل‌آباد:

در شهرستان خلیل‌آباد همچون ساير نقاط استان خراسان رضوي پخت انواع نان‌های محلي و سنتي رواج دارد. همچنين انواع جشن‌ها، اعياد و مناسبت‌های ويژه با توجه به باورهاي مردم منطقه كماكان برگزار می‌گردد.

از ميان اين مراسم می‌توان از جشن‌هاي خواستگاري، عقد خوانی، سده، چهارشنبه‌سوری، جشن ختنه‌سوران و عزاداری تاسوعا و عاشورا را ياد کرد برگزاری باشكوه مراسم تعزیه‌خوانی و نقالي و پرده‌خوانی عاشورايي از ديگر هنرهاي آئيني مرسوم در اين منطقه است. افزون بر اين در ميان مردم خلیل‌آباد انواع بازی‌ها و ترانه‌های مربوط به آن‌ها نظير بازي «ونه شوكافتك»، «كوك محله»، «حرنگ حرنگ» و...، رايج می‌باشد.

 

 

مناطق كوهستاني و جاذبه‌های طبيعي

مناطق كوهستاني اين ناحيه از دو رشته ارتفاعات اصلي تشکیل‌شده‌اند كه رشته شمالي آن به نام كوه سرخ و رشته جنوبي آن شامل كوه كمر بلند، برغو و فغان مي باشند.

اكثر رودهايي كه از ارتفاعات شمالي و حتی جنوبي سرچشمه می‌گیرند در داخل دشت و در نزديكي پاي كوه تشكيل مخروط افكنه هاي كوچك و بزرگ را می‌دهند. از سوي ديگر ششطراز كه از كاشمر به‌طرف خلیل‌آباد و بردسکن گسترش دارد در بين راه، تپه‌ماهورهایی را تشكيل داده كه ازلحاظ زيبايي در نوع خود يگانه وبي نظيرند.

 

سد خاكي شهيد مدرس:

يكي ديگر از جاذبه‌های طبيعي شهرستان خلیل‌آباد، سد خاكي شهيد مدرس است كه از آبريز مهم‌ترین رودخانه منطقه كه شهر خلیل‌آباد را تحت تأثير مستقيم قرار می‌دهند و رودخانه ششطراز نام دارد، مشروب می‌گردد. اين رودخانه فصلي در قسمت غربي خلیل‌آباد دشت آبرفتي منطقه را تغذيه نموده و مابقی آن طي مسافتي طولاني وارد سد شهيد مدرس در محل روستاي مهدی‌آباد می‌گردد كه در اطراف خود منطقه‌ای زيبا و چشم‌اندازهاي بديع را به وجود آورده است.

 

آبگرم خلیل‌آباد:

از ديگر جاذبه‌های طبيعي اين شهرستان و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های ژئو توریستی منطقه، آبگرم خلیل‌آباد است كه سالانه گردشگران زيادي را به سوي خود جذب مي كند.

چشم‌انداز فرهنگی، طبیعی تاریخی  این منطقه با دارا بودن 12 اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شگفت‌انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ آب موسوم به «زو» و حوضچه‌های آبگرم معدنی چشم هر گردشگری را به خود محصور می‌کند.  

همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را جزء دیدنی‌ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است.

 

مناظر طبيعي دشت خلیل‌آباد:

محدوده خلیل‌آباد، بردسكن و كاشمر جزء حوزه آبريز نمك ايران و بخشي از آن محسوب می‌شوند كه دشت كاشمر نام دارد. رودخانه ششطراز از داخل اين دشت عبور مي كند و سرمنشأ آن ارتفاعات شمال غربي خلیل‌آباد می‌باشد كه پس از طي مسافتي حدود 60 كيلومتر وارد سد شهيد مدرس در محل روستاي مهدی‌آباد می‌شود.

 

پارک جنگلی:

یکی دیگر از جاذبه‌های تفریحی شهرستان محور گردشگری پارک جنگلی خلیل‌آباد است که همه‌روزه پذیرای مسافران و مردم است.

 پارک جنگلی شمال شهرستان با وسعت 200 هزار مترمربع و گونه‌های درختی کاج، افرا، اقاقیا، سروناز، سرو نقره‌ای، سپیدار و ... از دیگر تفرجگاه‌های دیدنی این شهرستان است.

 

تفرجگاه خارزنج:

در اين منطقه بسيار زيبا واقع در فاصله 4 كيلومتري شمال شهر خلیل‌آباد پراكنش درختان غير مثمر فراواني ديده می‌شود كه وجود جويبارهايي كه از كنار اشجار عبور می‌کنند به طراوت اين تفرجگاه افزوده است.

از مهم‌ترین خصوصيات اين مكان سایه‌های دلپذيري است كه همه‌روزه به‌ویژه فصول بهار و تابستان مأمن گردشگران و طبيعت دوستان می‌باشد. همچنين اين منطقه داراي 3 چشمه آب گرم معدني است كه به ارتفاعات شمال شهر منتهي شده و مورداستفاده كوهنوردان است.

 

لذت کویر نوردی:

کویر نوردی در مسیری بین تاغ زارها و کال باستانی کندر که مناظر حیرت‌انگیزی را در لنز دوربین‌های عکاسان گردشگر و خاطره خانواده‌ها ثبت می‌نماید،  لذت یک کویر بکر را برای گردشگران به همراه خواهد داشت.

آنچه برای گردشگران کویر در کویر حاشیه جنوب شهرستان خلیل‌آباد در خاطرشان نقش می‌بندد؛ صرف صبحانه محلی (تخم‌مرغ شیره  که یکی از اصیل‌ترین غذاهای خراسان است) در کنار سیاه‌چادر عشایری و نوشیدن چای آتشی و دم‌نوش‌های کویر به همراه سیب‌زمینی زغالی، تجربه لذت‌بخش و تداعی گوشه‌ای از زندگی کویری زیر آسمان نیلگون در هوای دل‌انگیز را برای گردشگران در کویر نمک جعفرآباد به همراه خواهد داشت.

 

گردشگری زیارت:

چهار امام‌زاده آرمیده در خاک شهرستان خلیل‌آباد بی‌بی حور و بی‌بی نور روستای جابوز، امام‌زاده قاسم (ع) روستای ارغا، امام‌زاده سید حسن (ع) روستای میرآباد و امام‌زاده هادی (ع) روستای شوراب سالانه پذیرای تعداد زیادی از زائرین و گردشگران است و به‌نوعی گردشگری زیارت رکورددار بازدید در ایام نوروز است.

 

گردشگری کشاورزی:

درحالی‌که میانگین تولید انگور در کشور 12 تن هست اما شهرستان خلیل‌آباد دارای سطح زیر کشت تاکستان‌های  انگور بالغ‌بر 6000 هکتار با میانگین تولید 25 تن در هکتار که سالیانه حدود 150 هزار تن انگور تولید می‌شود است، انگور تولیدشده 70 درصد تبدیل به کشمش و مابقی صرف تازه خوری به سایر استان‌ها صادر می‌گردد.

در شهرستان خلیل‌آباد بیش از 22 رقم انگور شناسایی‌شده است که می‌تواند ظرفیت مناسبی برای فارم توریسم ‌باشد و دیدن از باغات حیرت‌انگیز این شهرستان در ایام فصل برداشت انگور در فصل تابستان خالی از لطف نخواهد بود.

 

آثار تاریخی:

در شهرستان خلیل‌آباد 11 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است شامل مسجد جامع خلیل‌آباد، حمام تاریخی آقای، یخدان گلی، تپه تاریخی، حوض چهل پایه و آب‌انبارهای کندر، مسجد جامع سعد الدین، امام‌زاده قاسم ارغا، امام‌زاده حسن میرآباد و قدمگاه حضرت علی (ع) روستای دهنو و 4 اثر نیز در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

 

سوغات و ره‌آورد سفر:

شهرستان خلیل‌آباد نيز مانند ساير مناطق استان خراسان رضوي داراي برخي توليدات هنرهاي سنتي و صنایع‌دستی است كه جزء سوغات اين ناحيه محسوب می‌شود. قالی‌های بافت خلیل‌آباد، گلیم‌های الوان، فراورده‌های حصيري و پارچه‌های دست‌باف از اين جمله است.

اين شهرستان با دارا بودن حداقل 22 گونه انگور، مرغوب‌ترین انگور استان خراسان رضوي را به بازارهای جهاني عرضه و صادر می‌نماید اما مهم‌ترین فرآورده و سوغات خلیل‌آباد كشمش و سوغات اين منطقه است كه به سراسر ايران صادر می‌گردد و بهترین فراورده در نوع خود می‌باشد.   

انتهای پیام/