به گزارش صبح توس؛ علیرضا رزم حسینی صبح امروز در جلسه شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: تلاش برای تشکیل شبکه جامع دانشگاه ها و ایجاد وحدت رویه بین مراکز آموزش عالی اقدامی مثبت و قابل تقدیر است.
وی با بیان اینکه برای افزایش ارتباط دانشگاه ها با حاکمیت و دستگاه های اجرایی آمادگی داریم، افزود: در شرایط کنونی نیاز است که دانشگاه به متن مردم ورود کنند چرا که اگر ظرفیت مردمی را ازدست بدهیم جمهوری اسلامی هیچ پشتوانه دیگری نخواهد داشت.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: آمادگی داریم پروژه محور زمینه مشارکت دانشگاه ها در امور اجرایی را فراهم کنیم به طور مثال کاهش آسیب های اجتماعی یکی از برنامه های اصلی مدیریت استان به شمار می رود و اگر دانشگاه ها آمادگی داشته باشند، می توانیم زمینه مشارکت آن ها را در این زمینه فراهم کنیم. 
وی در ادامه سخنان خود، از طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین اولویت های استان برشمرد و بیان کرد: آموزه های اسلامی تاکید بسیاری بر توسعه اقتصادی دارد و به همین دلیل علمای دین و روحانیت وظیفه دارند که در این زمینه نقش آفرینی کنند. 
رزم حسینی با بیان اینکه در سایه امنیت و اقتصاد می توان عبادت کرد، افزود: مقام معظم رهبری از سال 87 به بعد هوشمندانه نامگذاری سال ها را به موضوعات مرتبط با تولید، کالای ایرانی، اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی اختصاص دادند.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران و کارآفرینان به عنوان مجاهدان اقتصادی زالوصفت و غارت گر نیستند، اظهار کرد: عدم انسجام ارکان اصلی حکومت اعم از دانشگاه، صنعت و حکومت مانع پیشرفت و توسعه اقتصادی است و در صورت ایجاد انسجام، قطعا شاهد پیشرفت و توسعه خواهیم بود. 
وی افزود: در 40 سال گذشته چالش های بسیاری داشته ایم که یکی از آن ها تمرکزگرایی بوده است؛ در تمامی دولت های بعد از انقلاب اسلامی تمرکزگرایی افزایش یافته و اختیارات استانداران از ابتدای انقلاب تا به امروز در هر دوره ای به حداقل رسیده است.
وی اضافه کرد: برخی تصور می کنند که ما به دلیل اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی طرفدار ثروتمدان و نظام سرمایه داری هستیم درحالی که این طور نیست و تلاش ما بر این است که از ظرفیت آن ها برای توانمندسازی مردم استفاده کنیم.
رزم حسینی با بیان اینکه در دهه پنجم انقلاب اسلامی باید مدیریت کشور با شرکت های توسعه گرا انجام گیرد، گفت: اگر همه بخش های حاکمیتی همدل شوند، قطعا می توان گام های جدی در مسیر توسعه و پیشرفت استان برداشت.
وی افزود: در قالب مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، خراسان رضوی مطابق حوزه های انتخابیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به 12 منطقه تقسیم بندی شده است و تا به امروز 50 شرکت توسعه گرا به عنوان معین های اقتصاد مقاومتی انتخاب شده اند.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی فزاینده است، اظهار کرد: خراسان رضوی رتبه نخست آسیب های اجتماعی در کشور را داراست؛ چرا با وجود ظرفیت های متعدد فرهنگی و معنوی، باید با چنین معضلی مواجه باشیم؟
رزم حسینی گفت: مقابله با بحران کم آبی جزو برنامه های اولویت دار استان به شمار می رود و دانشگاه ها می توانند در زمینه انتقال آب، اقتصاد آب، مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی به حوزه های اجرایی کمک کنند.
وی با بیان اینکه برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد هم برنامه های جدی در دستورکار قرار دارد، ابراز کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه نخستین گام کالبدی برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد برداشته شده و 66 دفتر تسهیل گری در 66 محله تا سه ماه آینده توسط مدیریت شهری راه اندازی و از سوی دیگر غربالگری دقیق افراد ساکن در حاشیه شهر انجام خواهد گرفت.

انتهای پیام/