به گزارش صبح توس؛ با افزایش گمانه‌زنی‌ها، اعلام شد که رهبری در سفر نوروزی خود به مشهد الرضا(ع)، تولیت جدید آستان قدس رضوی را معرفی می‌کنند؛ طی یک ماه گذشته و با قوت گرفتن ریاست حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان سکان‌دار قوه قضاییه، گزینه‌های احتمالی برای کسب جایگاه تولیت آستان قدس رضوی در فضای مجازی مطرح‌شده است که در ادامه گزارش به معرفی گزینه‌های اصلی می‌پردازیم.


حجت‌الاسلام احمد مروی
حجت‌الاسلام احمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری در خانواده متدین در شهر مقدس مشهد متولدشده است. او پس از گذراندن دروس حوزوی از اواخر سال ۱۳۶۸ در دفتر مقام معظم رهبری مشغول فعالیت شده است و از همان آغاز دوران رهبری حضرت آیت خامنه‌ای به امر ایشان همکاری گسترده‌ای را در قسمت‌های مختلف دفتر رهبری شروع کرده است.
حجت‌الاسلام مروی درباره چگونگی آشنایی با رهبر انقلاب و همکاری با ایشان در مصاحبه‌ای چنین گفته است: من تقریباً از اواخر سال ۶۸ افتخار همکاری در دفتر مقام معظم رهبری را پیدا کردم؛ تقریباً حدود هشت، نه ماه که از دوره رهبری ایشان می‌گذشت. بنده در قم، مشغول درس و کارهای طلبگی‌ام بودم که به امر ایشان و با عنایت و نظر مبارک خود ایشان، این افتخار نصیب این حقیر شد که همکاری را در دفتر شروع کنم و در خدمت ایشان باشم. البته قبل از انقلاب هم، از دوره تقریباً نوجوانی خدمت ایشان در مشهد بودیم و ارادت داشتیم. در سخنرانی‌های ایشان در مسجد امام حسن، در مسجد کرامت و جلساتی که در منزلشان داشتند، خدمتشان می‌رسیدیم. ما از همان دوره تقریباً نوجوانی، ارادت به ایشان و ارتباط داشتیم. حتی یادم هست ایشان با مرحوم پدر و مرحوم اخوی ما آشنا بودند و گاهی منزل ما تشریف می‌آوردند و ارتباط، ارادت و آشنایی ما با ایشان به سال‌های تقریباً ۵۳-۵۲ برمی‌گردد، ولی ارتباط کاری‌مان از تقریباً اسفند یا بهمن ۶۸ شروع شد که اینجا در معاونت ارتباطات حوزه‌ای، در خدمت ایشان هستیم.


آیت‌الله محسن اراکی
محسن محمدی عراقی معروف به محسن اراکی متولد ۱۳۳۴ در نجف است، وی مجتهد علوم اسلامی، دکترای فلسفه تطبیقی از دانشگاه پورتموث لندن، مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است.
وی همچنین، نماینده سابق آیت‌الله خامنه‌ای در انگلستان، عضو مجلس خبرگان رهبری در جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، مؤسس مرکز اسلامی انگلیس و مجمع اندیشهٔ اسلامی قم، یکی از استادان دروس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم است.
آیت‌الله اراکی از سال ۱۳۶۶–۱۳۷۵ مسئولیت نمایندگی ولی‌فقیه در نیروهای سپاه بدر را نیز بر عهده داشت و در سال ۱۳۶۲ شاخهٔ نظامی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را تأسیس نمود که بعدها به «سپاه نهم بدر» معروف شد؛ همچنین وی در سال ۱۳۶۹ از سوی مردم خوزستان به مجلس خبرگان رهبری راه یافت.


حجت‌الاسلام سید محمد سعیدی
حجت‌الاسلام سید محمد سعیدی گلپایگانی مشهور به سید محمد سعیدی تولیت حرم فاطمه معصومه(س) و نماینده ولی‌فقیه در استان قم و امام‌جمعه شهر قم است.
وی از سال 1389 و با حکم رهبری به‌عنوان تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) انتخاب‌شده است.
حجت‌الاسلام علی محمدی
حجت‌الاسلام علی محمدی سیرت متولد ۱۳۳۹ در اراک است، وی سرپرست و رئیس سابق سازمان اوقاف و امور خیریه کل کشور و نماینده ولی‌فقیه است؛ او همچنین سرپرست پیشین مدرسه عالی فقه تخصصی، یکی از مدارس چهارگانه مجتمع آموزش عالی فقه است.
از مسئولیت‌های اجرایی وی می‌توان به مسئول بسیج استان مرکزی در دوران دفاع مقدس، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه استان مرکزی، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در ستاد مشترک سپاه، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نیروی زمینی سپاه، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نیروی مقاومت بسیج سپاه و ریاست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم اشاره کرد.
همچنین می‌توان به عضویت شورای سیاست‌گذاری امور مساجد، عضویت در هیئت نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان تهران و عضویت در هیئت مؤسس و هیئت امناء روحانیون رزمنده پیرو ولایت به‌عنوان سوابق اجرایی حجت‌الاسلام محمدی اشاره کرد.


آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی
سید احمد حسینی خراسانی متولد ۱۳۳۸ در فجرآباد از توابع شیروان بوده مجتهد شیعه و فقیه ایرانی است؛ وی همچنین نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است.
وی در چهاردهمین اجلاسیه بزرگ حوزه علمیه قم استاد نمونه شناخته‌شده‌ است؛ ورود به حوزه آیت‌الله حکیم شهرستان شیروان در سال 1353، عزیمت به حوزه

مشهد در سال 1355 و کسب عنوان طلبه ممتاز در این حوزه، درک محضر علمی آیات حاج میرزاعلی آقای فلسفی، مرتضوی و رضازاده و تدریس هم‌زمان در حوزه علمیه و دانشگاه فردوسی مشهد، هجرت به حوزه قم در سال 1364 و حضور در درس آیات عظام وحید خراسانی، شیخ جواد تبریزی، علامه حسن‌زاده آملی و جوادی آملی و تدریس سطوح عالی و سپس خارج فقه و اصول و کسب تخصص در علوم حدیث، کلام، فلسفه و تفسیر قرآن کریم و تألیف چندین کتاب از جمله بحث اراضی و احیاء موات، شرح خطبه فدکیه و انتشار بیش از پنجاه مقاله علمی در نشریات علمی ـ پژوهشی و تخصصی از جمله افتخارات آیت‌الله حسینی خراسانی است.


حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی
وی متولد ۱۳۳۲ در قم بوده و امام‌جمعه موقت تهران است، او نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران در دوره نهم، در ششمین، هفتمین و هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قزوین و آبیک بود و در نهمین دوره نیز نمایندگی مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را بر عهده داشت.
وی در سال ۱۳۴۷ با انتقال دادن اعلامیه‌های آیت‌الله خمینی از عراق به عربستان سعودی، فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد و در اواخر دهه ۴۰ با سفر به جنوب لبنان به همکاری با مصطفی چمران پرداخت؛ حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در تاریخ ۲۴ بهمن سال ۹۶ با حکم آیت‌الله خامنه‌ای به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد.
انتهای پیام