به گزارش صبح توس؛ کیانوش کیامرز ظهر امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که در ساختمان قطارشهری برگزار شد، اظهار کرد: تا تابستان 98 ایستگاه شریعتی تا پیروزی وارد مدار مسافرگیری می‌شود و از ایستگاه الندشت و کوهسنگی به عنوان ایستگاه گذری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برنامه‌ریزی شده خط 2 در سال 98 به صورت صددرصد تکمیل گردد.

وی با اشاره به اینکه بودجه ارزی کل خط 2 معادل 278 میلیون یورو است، گفت: از این مبلغ 141 میلیون یورو تا سال 95 هزینه گردید و خط راه‌اندازی شد. در حال حاضر 30 میلیون یورو این مبلغ باقی مانده که صرف تجهیزات می‌شود.

مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد با بیان اینکه سال 96 سیستم سیگنالینگ خط 2 راه‌اندازی شد، افزود: قولی به آقای تقی‌زاده و کلایی شهرداران سابق و فعلی مشهد دادیم تا نواقص را در خط 2 رفع کنیم. در واقع تلاش می‌شود در بهره‌برداری از خط 2 مسائلی که با ایمنی و جان مردم سروکار دارد، رفع می‌کنیم و برخی نواقص باقی مانده بود که به مرور مرتفع می‌شود.

وی در خصوص ایمنی قطارشهری توضیح داد: تکمیل‌ترین سیستم سیگنالینگ کشور را مشهد دارد و ایمنی قطار در حد ایمنی هواپیمایی است.

کیامرز خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمام پله‌های برقی از مسیر طبرسی تا شریعتی نصب شده و 14 آسانسور در مدار آورده شده است.

وی عنوان کرد: همچنین تمامی سیستم‌های مخابرات این خط کامل شده و می‌توان گفت تا پایان 97 بیش از 90 درصد خط 2 از انتهای طبرسی تا شریعتی تکمیل است.

مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در خصوص نوسانات قیمت ارز گفت: زمانی با دلار 4500 تومانی قرارداد با پیمانکار داشتیم و امروز دلار افزایش یافته است. از سوی دیگر منابع ارز دولتی شامل ما نمی‌شود. اما توانستیم در موضوعاتی با دولت به تفاهم برسیم و در این راستا از سامانه نیما استفاده شد.

 ورود 30 واگن مونتاژ شده به مشهد تا اردیبهشت ماه
کیامرز با بیان اینکه تجهیزاتی برای ایستگاه شریعتی تا شهید کاوه داریم که باید تا پایان فرودین ماه وارد کنیم، بیان کرد:70 واگن تحویل شرکت بهره‌برداری شده و 30 واگن باقی مانده که صددردصد مونتاژ شده و تمام این واگن‌ها تا نیمه اردیبشهت ماه به مشهد می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه با 70 واگن کار مسافرگیری هم اکنون به خوبی انجام می‌شود، عنوان کرد: هم‌اکنون با ظرفیت 70 واگن در خط 2 قطارشهری با هدوی 5 دقیقه مسافرگیری می‌کنیم. چنانچه 30 واگن نیز به مشهد برسد، با دورنمای 30 ساله کار را برای مشهد به پیش برده‌ایم و دغدغه‌ای در این خصوص برای آیندگان وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد با بیان اینکه 70 درصد واگن‌های خط 2 چینی است، گفت: با این حال باید گفت واگن‌سازی تهران به دستاوردهای خوبی دست یافته‌اند. هم‌اکنون واگن‌های تولیدی، تولید ملی است. گرچه هنوز به صددرصد در این زمینه نرسیده‌ایم.
اتصال 3 خط قطارشهری مشهد به یکدیگر تا سال 1400
کیامرز در خصوص خط 3 قطارشهری مشهد نیز بیان کرد: حفاری خط 3 قطارشهری با استفاده از 2 دستگاه تی.بی.ام در دو جبهه از میدان فردوسی شروع شد. یک دستگاه هم‌اکنون در پل آموزگار و دیگری در ایستگاه میدان بسیج است.
وی با اشاره به اینکه عبور از میدان بسیج طی سال‌های گذشته یکی از کارهای پیچیده و دشوار بود، اظهار کرد: برنامه سال 98 رسیدن دستگاه حفار به امامت 49 است و سپس در این محدوده دستگاه تی.بی.ام اورهال شود و نوار نقاله جمع‌آوری می‌گردد.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده دستگاه حفار در جبهه شرقی به پایانه امام رضا(ع) برسد، عنوان کرد: تا سال 1400 تلاش می‌شود کار حفاری به اتمام رسیده و ملحقات دستگاه حفار جمع‌آوری شود و تونل نیز تکمیل خواهد شد.
کیامرز خاطرنشان کرد: در واقع فاز اول خط 3 قطارشهری را از میدان شهدا تا پایانه امام رضا (ع) به طول 6 کیلومتر بهره‌برداری می‌کنیم که ایستگاه دارد.
وی ادامه داد: این ایستگاه‌ها شامل ایستگاه شهدا، شارستان، باب الجواد(ع)، دانش، فلکه برق می‌شود و ایستگاه میدان پانزده خرداد و پایانه را شروع کردیم.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد با تاکید بر اینکه اگر منابع تامین شود این محدوده وارد مدار مسافرگیری می‌گردد، گفت: در این صورت خط 1 و 2 و 3 به یکدیگر متصل خواهد شد و در این صورت دستگاه‌های تصمیم‌گیر به این نتیجه می‌رسند که قوانین سختگیرانه‌تری برای حمل و نقل شخصی وضع کنند.
کیامرز با اشاره به اینکه دورنمای منابع مالی برای آینده خوب نیست، اظهار کرد: به دنبال تامین منابع برای خط 2 هستیم؛ 700 میلیارد تومان سهم اوراق مشارکت خط 3 است و اگر این رقم جذب شود، روال خوبی طی خواهد شد.
40 درصد وابستگی در سیستم حمل و نقل عمومی
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد با تاکید بر اینکه تلاش شده قطارشهری را بومی‌سازی کنیم، بیان کرد: امروز 40 درصد وابستگی در سیستم حمل و نقل ریلی وجود دارد. اما امروز ساخت را 100 درصد انجام می‌دهیم.
کیامرز با اشاره به اینکه پیش از شروع تحریم‌ها تجهیزات خط 2 را پیش خرید کرده بودیم، گفت: در خط 3 فاینانسی پیگیری می‌شود تا از منابع خارجی استفاده شود و تبادل مالی صورت نگیرد. برای خط 3 نیز در بازه‌ای 2 ساله نیازمند تجهیزات نیستیم.
وی ابراز امیدواری کرد: تلاش می‌شود سال 1400 بتوانیم 6 کیلومتر فاز اول خط 3 را راه‌اندازی کنیم و با این شرایط امروز نمی‌توان دور نمای خاصی مشخص کرد.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در خصوص خط 4 قطار شهری نیز گفت: پس از اتمام حفاری خط 3؛ از سال 1400 احداث خط 4 را شروع خواهیم کرد.
کیامرز با اشاره به استقبال از بهار 98 گفت: تلاش می‌شود موانع در خیابان بسیج از بیست و پنجم اسفندماه برطرف شود و از پنجم فروردین کار حفاری را در ایستگاه با قوت شروع می‌شود.