به گزارش صبح توس؛ علی رضا رزم حسینی در ادامه سفر دو روزه خود به استان های مرزی خراسان رضوی ، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان خواف با بیان اینکه همه دولت ها برای توسعه و آبادانی این کشور تلاش های زیادی انجام دادند ، افزود : طی 40 سال گذشته علی رغم تحمل جنگ هشت ساله و بازسازی های بعد آن و نیز تحریم ها و فشارهای گسترده دشمنان ، در حوزه های عمرانی ،علمی و دانشی و غیره دستاوردهای بزرگ و گسترده ای داشته ایم.
وی با بیان اینکه این خدمات و موفقیتهای  جمهوری اسلامی قابل توجه است و می توان به آنها افتخار کرد ، گفت : از جمله آنکه در حوزه معدن تاق بل انقلاب 195 معدن فعال داشتیم که  امروز 6 هزار و 400 معدن رسیده و مجموعه عظیم سنگان که امروز به عسلویه معدنی معروف شده از جمله آنهاست .
 رزم حسینی افزود : در حوزه برق ، تولید ما  11 برابر شده و امروز کمتر جایی از کشور وجود دارد که فاقد برق و یا قطعی گسترده برق داشته باشد .
استاندار خراسان رضویبا بیان اینکه آن زمان ظرفیت تولید سیمان کشور5.4 میلیون تن بود ، ادامه داد : امروز این رقم به 80 میلیون تن رسیده که نه تنها خودکفای شده که بخش زیادی از این تولید صادر می شود.
 وی در حوزه محصولات صنعتی هم دستاوردهای بسیاری را برشمرد و گفت : امروز تمام تجهیزات و امکانات نیروگاه های برقی ما تولید داخل است و خیلی از صنایع دیگر هم از توان داخلی در این حوزه استفاده می کنند.
 استاندار خراسان رضوی گفت : در حوزه گاز تا قبل از انقلاب فقط 50 هزار خانوار تحت پوشش گاز بودند و امروز کمتر روستایی می توان یافت که از نعمت گاز برخوردار نباشد و در حوزه پتروشیمی تا قبل انقلاب تولید کشور 1/6 تن بود که امروز تولید محصولات پتروشیمی به 57 میلیون تن رسدیه است .
وی با بیان اینکه نیروی انسانی  از جمله عوامل سرمایه ای یک کشور است ، گفت : جمعیت دانشجویان ما طی این سال ها از 170 هزار نفر در سال 57 هم اکنون به بیش از 5 میلیون نفر در کشور رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه خدمات در حوزه های عمرانی در سطح مطلوبی انجام شده است ، اظهار کرد : امروز روستایی بالای 20 خانوار نداریم که فاقد برق باشد و بخش هایی از روستاهای کمتر از 20 خانوار هم از انرژی خورشیدی برخوردارند.
 استاندار خراسان رضوی ادامه داد: چرا با وجود آنکه تمامی دولت های بعد انقلاب تلاش کرده اند و اقدامات عمرانی موفقی هم داشته اند در حوزه اقتصاد نتوانسته اند موفقیت های چشمگیری داشته باشند چنانکه تورم و بیکاری همواره رقم های بالایی است .وی ادامه داد : اگر بخواهیم در حوزه اشتغال و معیشت روستا و اقتصادخانوار روستایی اقدام موثری کنیم باید طرح توسعه با کمک و مشارکت خود مردم و ظرفیت بخش خصوصی رقم بخورد.
وی با تاکید بر اینکه با تمام وجود به این موضوع اعتقاد دارم ، افزود : در 5 سال گذشته در کرمان این امر اجرایی شد و موفق هم بود و امروز می خواهیم همان را در خراسان رضوی اجرا کنیم .
رزم حسینی با اشاره به برخی چالش هایی که اقتصاد کشور ما طی تمامی این سالها با آن مواجه بوده چون دموکراسی گسترده و پیچیده ، تمرکز گرایی ،عدم تناسب اختیارات با مسائل و ... همه و همه باعث شده تا تمام توجه و تمرکز ما به دولت مرکزی باشد که  در واقع اشتباهی راهبردی بود.
 وی با بیان اینکه آیا باید منتظر باشیم کسی ما را نجات دهد یا خود باید  اقدام کنیم؟ افزود : بخش زیادی از این مباحث خارج از توان و اختیار ماست اما می توانیم با تعریف مدلی مشخص، همه ارکان حکومت و بخش های موثر را پای توسعه استان بیاوریم .
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : نمایندگان مجلس شورای اسلامی ظرفیت بالایی دارند و باید از همه این توان با هر سلیقه سیاسی حداکثر بهره را در راستای توسعه استان بکار گرفت .
وی با تاکید بر اینکه آنچه امروز مهم است نجات جوانان ما از بیکاری ، آسیب ها و غیره وتقویت روحیه نشاط و پویایی در جامعه است ، افزود : هر کسی با هر سلیقه ای در چارچوب جمهوری اسلامی به مجلس راه یافته امروز باید باید مشق توسعه کند.
رزم حسینی با اشاره به اینکه اینک در پی آن هستیم شیوه مدیریت در این حوزه را تغییر داده و این دو سال به شکلی متفاوت در این استان رقم بزنیم ، افزود : دولت هم زمینه این تغییر را فراهم کرده و حمایت می کند.

انتهای پیام/