هاجر چنارانی در گفت‌وگو با صبح توس اظهار داشت: در کمیسیون سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام پالرمو رد شده است، درباره مسائل روز و اوضاع‌واحوال کشور قبل از جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس صحبت شد و با توجه به گزارش‌ها از مجمع احتمالاً این طرح رأی نیاورد.

وی تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلح نظام هم اولین جلسه را در کمیسیون سیاسی برگزار کرده‌اند و کمیسیون نیز به نتیجه رأی ندادن رسیده است. با توجه به شرایط جدیدی که ایجادشده است به نظر می‌رسد پالرمو و CTF که چند بند از FATF هست در این مجمع رأی نیاورد.

از نامه وزرا به رهبری ناراحت هستیم

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واقعاً از نامه‌ای که وزرا به رهبر انقلاب نوشته‌اند ناراحت هستیم. وقتی مجلس قرار است تصمیم‌گیری کند یعنی هر وزارتخانه، سازمان و نهادی وظیفه خاص خودش را دارد، این‌که در مواقع حساس و به زن گاه‌های اقتصادی و سیاسی وظیفه خودمان را به‌درستی انجام نمی‌دهیم و این توپ را به زمین دیگر نهادها بی اندازیم اشتباه است.

از بین رفتن زیرساخت‌هایی هسته‌ای ضربه سنگینی به پیشرفت کشور بود

چنارانی با اشاره به وجود نظرهای مختلف در کشور افزود: در هر کشوری چندین نگاه وجود دارد، برجام عملاً نشان داد که هیچ‌گونه آورده خاصی نداشته است، شاید برجام دستاوردهای کوچکی داشته باشد ولی در ازای آنچه از ما گرفته‌اند خاص نبوده است.

وی ادامه داد: در ازای دستاوردها و پیشرفت‌هایی که می‌توانستیم با دانش هسته‌ای داشته باشیم چه در راستای غنی‌سازی و چه آب اراک و چه دیگر دستاوردها واقعاً مطلوب نبوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تأکید کرد: همین امروز اگر کارمان را شروع کنیم در بازه زمانی کوتاهی به آن سطح غنی‌سازی می‌رسیم البته باید به یاد داشته باشیم که عقب‌افتادگی و از بین رفتن زیرساخت‌هایی هسته‌ای ضربه سنگینی به پیشرفت کشور بود.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم برجام دستاوردی نداشته است سریع دو هواپیما را مثال می‌زنند، آیا این دستاوردها به‌اندازه هزینه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بود؟

اگر به CFT و پالرمو تن دهیم برخی روابط تجاری در شرایط خاصی قرار می گیرند

نماینده مردم نیشابور و فیروزه با اشاره به طرح پالرمو افزود: در شرایط تحریم هستیم و مجبوریم برخی روابط اقتصادی خاص را با بعضی کشورها ایجاد نماییم. اگر به CFT و پالرمو تن دهیم همه این روابط در شفافیت‌های خاصی قرار می‌گیرد.

وی با مقایسه برجام و پالرمو تأکید کرد: در برجام دستاورد آن‌چنانی انتظار نداشتیم، امروز هم هیچ تضمینی برای تأثیرگذاری پالرمو وجود ندارد ولی می‌گویند اگر فشار این‌گونه شود چنین اتفاقی می‌افتد.

هیچ‌کس از موافقین پالرمو حاضر به ارائه تضمین نیست

چنارانی خاطرنشان کرد: هنوز نمی‌دانم چه سایه تهدیدی را با برجام از سر ایران برداشته‌اند، به نظرم هیچ سایه تهدیدی از سر ایران برداشته نشده است و در شرایط فعلی چون هیچ تضمینی وجود ندارد و هیچ‌کس از موافقین هم حاضر به ارائه تضمین نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه افزود: امروز نیز دشمنان قسم‌خورده ایران همچون آمریکا و رژیم‌های اسرائیل و سعودی در لهستان نشستی داشتند و قطعاً خواب‌های بسیار مکرآلود و افکار بسیار پلیدی در سر دارند.

وی گفت: بارها در مجلس نسبت به پالرمو و CFT اعلام مخالفت کرده‌ایم و با توجه به شرایط کلی نظام احتمالاً تصویب نشود ولی باید فراموش نکنیم که برخی‌ها به مقام معظم رهبری نامه نوشتند.

نماینده مردم نیشابور تصریح کرد: ولی ما از کسانی که واقعاً تصمیم گیر هستند انتظار داریم به‌صورت قاطع ورود کنند و طرح‌هایی که واقعاً تضمین اجرایی ندارد به‌هیچ‌عنوان نپذیرند چون شرایط فعلی جامعه ما چنین عدم تضمین‌هایی را نمی‌پذیرند.

فرزندان اکثریت موافقین برجام، پالرمو و CFT در خارج کشور هستند

چنارانی با تحلیل نسبت به دلایل موافقت با این طرح بدون هیچ‌گونه تضمینی بیان داشت: قانون ساکوکو در ژاپن تصمیمی بود که در یک بازه زمانی طولانی که تمام پنجره‌های ژاپن به دیگر کشورها بسته شود و همه ورود و خروج‌ها و حتی صادرات و واردات تحت کنترل و ممنوع شود تا این کشور بتواند به شرایط اقتصادی مطلوب خودش برسد. با خودم فکر می‌کردم اگر ایران بخواهد چنین قانونی را اجرایی کند آیا امکان دارد؟ به این نتیجه رسیدم وقتی قریب اکثریت کسانی که به دنبال برجام،CFT و پالرمو و این‌گونه قوانین هستند فرزندانشان در ایران نیستند هیچ‌وقت نمی‌شود این طرح‌ها را اجرایی کرد.

اولین متضرر برای عدم تصویب اینگونه قانون ها خود مسئولین هستند

وی افزود: بسیاری از نماینده‌های مجلس و تعداد بسیار زیادی از مسئولین فرزندانشان در ایران نیستند و بنابراین با تصویب این‌گونه قانون‌ها اولین کسانی که ضرر می‌کنند خود این مسئولین هستند.

وی تأکید کرد: در چنین شرایطی همین افراد این وسط بازارگرمی می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قطعاً همه‌کسانی که مدافع برجام بوده‌اند امروز مدافع CFT و پالرمو هستند و خواهند بود، هر چه بگوییم این افراد دلایل و توجیهاتی می‌آورند که با این طرح‌ها موافق باشند، حتی مشکلات اقتصادی کشور را به این قوانین ربط می‌دهند.

چنارانی تصریح کرد: به همین دلیل بعد از شکست برجام این افراد دوباره وارد این قصه شدند و متأسفانه این افراد روی سیاسی بالایی دارند و افراد بسیار پررویی در عرصه سیاست هستند.

ضروریت شفافیت آرا مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با پالرمو

وی عنوان داشت: چند روز پیش یکی از کشورهای پیشرفته را نگاه می‌کردم و نکته جالب این بود که هنوز رأی‌ها به‌صورت ایستاده و نشسته بود به‌نحوی‌که همه دوربین‌ها آن را به ثبت می‌رساندند. ما خودمان را درحال‌توسعه حساب می‌کنیم ولی فناوری را در عرصه‌های مخفی کردن رأی‌گیری استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم به‌جای اینکه در همه مسائل به کشورهای پیشرفته نگاه می‌کنیم در مبحث شفافیت هم از آن‌ها الگو بگیریم چون اعتقاد دارم باید شفافیت آرا داشته باشیم.

چنارانی تصریح کرد: در هر جمعی عده‌ای مخالف و موافق است ولی این حق مردم است که نظر ما را بدانند که واقعاً افراد رأس نظام چه نظری دارند و درباره این طرح‌ها نیز باید شفافیت باشد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما درخواست داریم آرا به‌صورت شفاف اعلام شود مخصوصاً در مواردی مانند پالرمو که باعث شرایط خاص امنیتی در کشور خواهد شد و قطعاً این تصمیم‌گیری‌ها در حافظه تاریخ خواهند ماند.

وی در پایان تأکید کرد: با شفافیت آرا قطعاً آیندگان، دلسوزان این کشور و مردم را خواهند شناخت.

انتهای پیام/