به گزارش صبح توس؛ عبدالرضا رحمانی فضلی شب گذشته در مراسم تکریم استاندار پیشین و معارفه استاندار جدید خراسان رضوی که در ساختمان برج سفید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، گفت: با توجه به مصوبه مجلس شاید بیشترین تعداد مدیران ارشد که شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شدند در وزارت کشور وجود داشتند.

وزیر کشور ادامه داد: ۱۶ استاندار و دو معاون بنده و تعداد زیادی معاون استاندار و فرماندار مشمول این قانون شدند اما با کادر سازی خوبی که این چند سال در وزارت کشور انجام شد توانستیم تمام نیروها را از داخل وزارت کشور جایگزین کنیم.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد فرمانداران از کارکنان داخل وزارت کشور بودند که قبلا بر عکس بود، یک لیست ۴۵ نفری از مشمولان این قانون در وزارت کشور را رییس‌جمهور دادند و ما توانستیم در کوتاه‌ترین مدت جایگزینی‌ها را انجام دهیم.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: اکثر این استانداران جدید از معاونان استانداران انتخاب شدند و جایگزین این معاونان از فرمانداران استفاده شد و به جای فرمانداران توصیه کردم از بخشداران باید استفاده شود و بخشداران جدید را از دهیاران انتخاب کردیم.

وزیر کشور با بیان اینکه در حال حاضر چندین استاندار، وزیر و معاون رییس‌جمهور و معاون وزیر هستند، اضافه کرد: وزارت کشور انصافا جایگاه تربیت مدیر در سطح کلان و ملی است، استانداران با جنبه‌های گوناگون مدیریتی و موضوعاتی روبه‌رو می‌شوند که به آن‌ها قدرت تحلیل بالا و بررسی می‌دهد، ما در وزارت کشور در این چند سال با همه توطئه‌ها و هجمه‌های امنیتی که در داخل و از خارج داشته‌ایم به لطف خدا و با محوریت شورای امنیت ملی مشکلی نداریم.

وی ضمن اشاره به دوران استانداری علیرضا رشیدیان و نظرات دیگران در خصوص به‌کارگیری وی در استان کوچک‌تر تصریح کرد: با وجود اینکه رشیدیان از بدنه وزارت کشور نبود، به سرعت با تجربه کلان مدیریتی به حوزه کاری خود اشراف پیدا کرد و گزارش کار وی کارنامه درخشانی است.

وزیر کشور اظهار کرد: ما در این سال‌ها با توطئه‌های امنیتی داخلی و خارجی از جمله از جانب کشور عربستان و رژیم صهیونیستی که هدف اصلی آن از ضربه زدن به  ایران است روبه‌رو بودیم و در حوزه امنیتی با جریان عظیمی مواجه هستیم، هفت جلسه در خدمت مقام معظم رهبری داشتیم و ایشان مرتبا با تعیین اولویت‌ها این موضوع را در کشور دنبال می‌کنند و وزارت کشور نیز در کنار نیروهای امنیتی و انتظامی پیگیر این مهم است.

رحمانی‌فضلی با بیان این مطلب که ما امن‌ترین و سالم‌ترین عرصه سیاسی را در کشور داریم، افزود: در این دوره ما چهار دوره انتخابات بزرگ را داشتیم همچنین استانداران، فرمانداران و بخشداران مدیرانی کل‌نگر و چند وجهی در جایگاه‌های مختلف هستند که مسائلی اقتصادی را نیز مدنظر دارند.

وی از انتصاب استاندار سابق کرمان یاد کرد و توضیح داد: علیرضا رزم‌حسینی هم کار وزارت کشوری نکرده بود اما فردی توسعه‌گرا و بسیار فعال در زمینه سرمایه‌گذاری و اقتصادی بود.

وزیر کشور ادامه داد: رزم‌حسینی توانسته است در کرمان 70 هزار میلیارد تومان موافقت‌نامه ایجاد کند و بخش قابل توجهی از آن افتتاح شده است، استان کرمان را خارج از هیجانات سیاسی اداره کرده و مسائل سیاسی را با انرژی‌های سرمایه‌ای ترکیب کردند.

رحمانی‌فضلی افزود: وی ابتکاراتی در استفاده بهینه از آب در استان کرمان داشت که امیدوارم این روش را در خراسان نیز اعمال کند و تمام دستگاه‌ها کمک کنیم که وی در خراسان رضوی بتواند منشا خیر باشد.

وی با اشاره به تلاش دشمن در دی ماه سال گذشته برای لطمه زدن به انقلاب اسلامی بیان کرد: در کنار آن برخی مطالبات صنفی را هم داشتیم، همان اتفاقی که بیش از یک ماه است در فرانسه می‌بینیم و رسانه‌های آن سکوت کرده‌اند اما به کوچکترین اتفاق در ایران واکنش نشان می‌دهند.

رحمانی‌فضلی حربه دشمنان در شرایط جدید را تحریم ذکر کرد و ادامه داد: ما تحریم را تجربه کرده‌ایم، از تحریم استقبال نمی‌کنیم و با صدای بلند اعلام کرده‌ایم که با همه روش‌های قانونی و بین‌المللی حقوق مردم را پیگیری می‌کنیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در آستانه ماه بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم، گفت: جهان استکبار از ابتدا به مقابله و رویارویی با انقلاب اسلامی پرداخت و اکنون بعد از 40 سال این رویارویی با همان شدت وجود دارد، در فراز و فرود 40 ساله جنگ، تحریم‌ها، تهدیدها و اجماع‌های بین‌المللی بر علیه ما وجود داشته و بزرگترین سند موفقیت ما در این مقابل آنان همین تداوم دشمنی آمریکا است.

وی ادامه داد: 40 سال ادعا کردند ما جمهوری اسلامی را نابود می‌کنیم اما می‌بینیم که موفق نشدند و علت مقابله و دشمنی آن‌ها این است که ما قدرتمندیم، در واقع وقتی در سوریه و لبنان آن اتفاقات افتاد مدت زمان کوتاهی را در نظر گرفته و درصدد بودند تمام پیوندها یا به قول آن‌ها دست‌های ایران را در منطقه قطع کنند اما اکنون مردم ایران پیروزند یا آمریکا و رژیم صهیونیستی؟

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه تفکر اسلامی و اعتقادات مردم پشتوانه آنان است، گفت: ما امروز سوریه، لبنان و عراق ثبات داریم در حالی که آن‌ها همه امکانات خود را در منطقه آوردند، جریانات تکفیری دین علیه دین را تقویت کردند، خون‌های زیادی از مسلمین ریختند و مردم را آواره کردند اما رسوا شدند و اکنون برای منطقه روشن است که داعش چه بود و این شفاف‌سازی اهمیت بالایی دارد.

وزیر کشور افزود: در زمان حمله سپتامبر جایگاه آمریکا در افکار عمومی منطقه بالا بود اما پس از حمله به افغانستان و اتفاقات دیگر به شدت ضعیف شده است و اکنون ایران در حوزه بین‌الملل یک کشور تعیین کننده است، یک روز می‌گفتند یک هفته‌ای ایران را از بین می‌بریم امروز دلیل هجوم آن‌ها این است که این کشور از کنترل آنان خارج شده و به سمت انرژی‌های نو، اختراعات و موشک حرکت کرده است. 

وی به نقش ایران در حوزه‌ بین المللی هم اشاره کرد و گفت: امروز ایران به عنوان کشوری تعیین کننده در جهان تلقی می‌شود و بهانه آمریکا برای تهاجم به ایران این است که این کشور از حوزه قدرت کنترلی خارج شده است، برای افکار عمومی این سوال مطرح است که شما که 40 سال با ایران درگیر شدید چرا از قدرت آن می‌ترسید؟

رحمانی فضلی ادامه داد: در برجام دیدیم که با وجود تاکید ۶ کشور و تایید برجام در شورای امنیت، آمریکا با خفت و حقارت از این معاهده خارج شد و هزینه‌ای که برای این خارج شدن داد، کم نیست.

وزیر کشور تصریح کرد: 40 سال با همه توانمندی‌ها و در همه عرصه‌ها به لطف خداوند توانستیم به درخت تناور و تنومندی تبدیل شویم که باید تداوم داشته باشد و این تداوم بسیار مهم است.

وی یادآور شد: فکر می‌کردند با تحریم‌های 13 آبان و تنش‌های ایجاد شده در کشور، فضای ایران به هم بریزد اما دیدند که 13 آبان را با شکوه‌تر از هر سال داشتیم و همه فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند.

رحمانی‌فضلی وظیفه اصلی را کسب رضایت‌مندی مردم دانست و ادامه داد: مردم مطالبات انباشت شده دارند و با وجود محدودیت منابع کار سخت می‌شود، اما مهم این است که ما با مردم ارتباط داشته باشیم و در کنار آن‌ها باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه ما در داخل کشور نیز از برخی اقدامات گلایه‌مندیم و برخی از ناکارآمدی‌ها را می‌بینیم، اظهار کرد: اما این مشکلات را حل خواهیم کرد، همانطور که در این 40 سال مشکلات را حل کرده‌ایم و این‌ها دلیل نمی‌شود که دیگران بخواهند در کار ما دخالت کنند، این‌ها مشکلات درون خانوادگی ماست و به خارج از اینجا ربط ندارد.

وی با بیان اینکه نسخه رهبر معظم انقلاب برای عبور از این مرحله، وحدت و هماهنگی است، افزود : نمونه عملی این موضوع نیز تشکیل جلسه قوا سران است که هر هفته تشکیل می‌شود و این الگوی وحدت بخش و طرح عینی باید در استان‌ها هم عملی شود.

رحمانی‌فضلی ضمن اشاره به قطعنامه‌ای که سال ۹۱ در شورای امنیت علیه ایران صادر شد و حمایت نکردن کشورها از ایران، گفت: امروز ما در شرایطی هستیم که هیچ کشوری از آمریکا حمایت نمی‌کند، درست است که فروش نفت ما کم و سرعت عملیات بانکی‌مان کند شده است اما مبارزه هزینه دارد و همه ما باید آماده باشیم.

وزیر کشور ادامه داد: آنچه که امروز به ایران قدرت و عظمت داده، مردم هستند، وظیفه اصلی مسؤولان نیز، کسب رضایتمندی مردم است، در شرایط سختی که امروز با آن مواجه هستیم، کسب رضایتمندی کار دشواری است اما مهم این است که با مردم ارتباط داشته باشیم، مردم به ما ایمان داشته باشند و ما را صادق بدانند، مردم باید بدانند که ما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم چرا که ما بدون مردم و قدرت آن‌ها هیچی نیستیم.

وی تصریح کرد:  به وسیله اقتصاد است که می‌توان معیشت مردم را تامین، انسجام و وحدت داخلی را حفظ  کنیم و در دهن آمریکا بزنیم، دشمن بر مبنای نگاه سیاسی خودشان با استفاده ابزار اقتصادی ما را تحریم کردند پس همه مسؤولان سیاسی باید کار اقتصادی انجام دهند، امروز  بیشترین دغدغه مردم در اقتصاد است.

رحمانی فضلی افزود: امروز قوی‌ترین کار سیاسی اقتصادی عمل کردن است و همه سیاستمدارها برای شکست توطئه‌های استکبار باید اقتصادی عمل کنند.

وزیر کشور با اشاره به تاکیدهای  چند ساله رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: امروز در بحث تحریم‌ها این موضوع تبلور یافته استف من یقین دارم خراسان رضوی با ظرفیتی  که دارد می‌تواند کار  بسیار بزرگی را در حوزه  اقتصاد مقاومتی و دور زدن تحریم‌ها انجام دهد، این سرزمین باید به سرزمین سرمایه‌گذاری و تولید تبدیل شود، خراسان را باید در سراسر کشور به عنوان الگو مقاومت و استقامت در شرایط تحریم به همه کشور معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بنده در حوزه بودجه گفتم کاهش یارانه باید به دست استانداران باشد و چندین سال صرف کمک به معیشت مردم شود، ما در استان‌ها باید این اختیارات را افزایش دهیم.

رحمانی‌فضلی گفت: بیش از ۷۰ درصد کار را در وزارت کشور در حوزه اقتصادی عمل و به این ترتیب دهه فجر را به حرکت عظیم استقامت تبدیل می‌کنیم و به دنیا می‌گوییم باید با ما کنار آید و هویت ما را رسمی بداند و در امور ما دخالت نکند.

انتهای پیام/