حمیدرضا حیدری در گفت‌‌و‌گو با صبح توس پیرامون وضعیت بازار خودرو در مشهد اظهار کرد: با توجه به رکود در بازار اتومبیل، هیچ رونقی وجود ندارد و قیمت‌ها به‌ویژه اتومبیل‌های خارجی ثابت مانده‌اند.

وی گفت: رفع شدن رکود در بازار با تولید و واردات رابطه مستقیمی دارد، اگر رونق بر مبنای ورود خودرو باشد، رکود ممکن است بیشتر شود ولی اگر تغییراتی در مورد تعرفه‌ها صورت پذیرد، قیمت‌ها پایین آمده و منطقی می‌شود.

حیدری با بیان اینکه هم‌اکنون هیچ خودرویی وارد کشور نمی‌شود و هیچ‌گونه ثبت سفارشی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مکان‌هایی که ثبت سفارش خودرو‌های خارجی انجام می‌دهند، اقدامشان قانونی نیست.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد تصریح کرد: وقتی در بازار رکود اقتصادی باشد، با ریزش در صنف نمایشگاه‌های اتومبیل مواجه می‌شویم، در حال حاضر هزینه‌هایی همچون مالیات بر ارزش‌افزوده و هزینه‌های جاری سبب شده است که با کاهش 20 درصدی فعالیت نمایشگاه‌ داران مواجه شویم که منجر به تعطیلی آن‌ها شده است.

وی در مورد فرهنگ سرمایه‌ای شدن اتومبیل عنوان کرد: مردم به‌اجبار این کار را انجام می‌دهند، وقتی‌که کارخانه خودروساز انحصاری می‌شود و بانک‌ها سود خود را کاهش دادند، در اثر نبود نظارت، خودروها پیش‌فروش شدند از همین رو خودروسازان مردم را به سمت سرمایه‌ای کردن خودرو سوق دادند.

حیدری گفت: خودرو ر تمام دنیا مصرفی است ولی به دلیل سرمایه‌ای شدن، با مشکلاتی مواجه هستیم.

انتهای پیام/