صادق عابد زاده در گفت‌و‌گو با صبح توس؛ پیرامون وضعیت بازار مسکن در مشهد اظهار کرد: بازار مسکن چرخه‌های رونق و رکودی دارد که از سال ۹۲ وارد این دوره شده که یکی از طولانی‌ترین دوره‌های رکود طی سالیان گذشته بوده است.

وی افزود: از اواخر سال ۹۶ نمونه‌های خروج بازار مسکن از رکود را شاهد بودیم و در اردیبهشت ۹۷ بازار از رکود خارج شد و شکل خوبی گرفت؛ زمانی که بازار وارد رونق می‌شود تورم را به دنبال دارد.

کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه تا یک ماه گذشته بازار مسکن رشد داشت، گفت: از ماه گذشته تا به امروز بازار با کاهش حجم معاملات و رکود مواجه شد ولی قیمت‌ها با افزایش رو‌به‌رو است.

عابد زاده گفت: قیمت‌ مسکن در مشهد گران نشده بلکه این افزایش بها در همه شهرهای کشور وجود دارد، مشهد از نظر افزایش قیمت مسکن و گرانی طی سال‌های گذشته رتبه ۶ را داراست اما در مجموع به دلیل اینکه مسکن پنج سال دوره رکود را پشت سر گذاشته، پس از آن با افزایش قیمت‌ها مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه ریشه افزایش قیمت مسکن در رکود طی سال‌های گذشته است، خاطر نشان کرد: قیمت‌ها بر اساس جو روانی ایجاد شده بر اساس دلار افزایش چشمگیری نداشت؛ افزایش بها مصالح ساختمانی و کارگر تاثیر مستقیمی بر ساخت و ساز در حوزه مسکن داشت و انبوه سازان به این دلیل قیمت‌ها را افزایش دادند.

کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه املاک با توجه به نهاده‌هایی که در ساخت و قیمتش اثر گذار است، افزایش بها نداشته است، گفت: در صورتی که مصالح و هزینه کارگر ثابت بماند و یا با کاهش قیمت مواجه شود بر قیمت کاهشی بازار مسکن اثر اعمال می‌شود، این در حالی است که ممکن است قیمت مسکن افزایش یابد.

عابد زاده در پاسخ به سوالی‌ مبنی بر اینکه چرا تمام نقاط شهر یک قیمت شده است، گفت: یکسان سازی قیمت‌ها انجام نشده است، یکی از دلایلی که قیمت‌ها در برخی مناطق شهر افزایش داشته این است که ساختمانی نوساز بنا می‌شود.

کارشناس حوزه مسکن اذعان کرد: هزینه‌های ساخت و ساز بر قیمت زمین اعمال می‌شود از همین رو قیمت‌ها در تمام نقاط شهر افزایش داشته است، در منطقه الهیه تراکم موجب افزایش ساخت و ساز شد ولی تراکم جمعیتی در منطقه طبرسی بسیار کم است؛ تراکم جمعیتی در ساخت و ساز اثر گذار بوده و موجب می‌شود منطقه‌ای افزایش قیمت داشته باشد.

انتهای پیام/