به گزارش صبح توس؛ سید محمود هاشمی شاهرودی در 24 مرداد سال 1327 در شهر کربلا و خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.

پدرش آیت‌الله سید علی هاشمی‌شاهرودی و مادرش دختر مرحوم آیت‌اللّه سید على مددى موسوى قائینى از علمای خراسان بود.

وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علویه نجف به پایان رساند و سپس به تحصیلات حوزی پرداخت و در سن 14 سالگی به‌دست مبارک آیت‌الله العظمی خویی معمم شد، درس خارج خود را نزد شهید صدر آموخت و در کمترین زمان ممکن یعنی در 27 سالگی به درجه اجتهاد نائل آمد.

هاشمی شاهرودی همچنین از شاگردان برجسته امام خمینی (ره)، آیت الله العظمی خویی و شهید سید محمدباقر صدر بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تظاهرات گسترده ای در تایید انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی (ره) در شهرهای عراق به خصوص نجف اشرف برگزار شد مورد تعقیب نیروهای رژیم صدام قرار گرفت و به توصیه شهید صدر از عراق خارج و به وطن خود ایران بازگشت.

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی پس از انقلاب با حکم امام خمینی (ره) مسئولیت برقراری ارتباط میان نیروهای خارج از کشور بویژه شهید صدر و حوزه علمیه نجف اشرف را بر عهده گرفت.

وی با دستور آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ ای که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) مسؤولیت‌ نهضت‌های اسلامی را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلی عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی کرد.

او که‌ به‌ دستور امام‌(ره‌) تدریس‌ و بررسی مسائل‌ فقهی، بویژه‌ احیای فقه‌ حکومتی استوار بر ادله استنباط‌ جواهری را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی در جهت‌ اعتلای  انقلاب‌ اسلامی ایران، دریغ‌ نورزید.

او پس از انقلاب در مجلس خبرگان و شورای نگهبان نیز حضوری فعال داشت و سالها از اعضای فقهای شورای نگهبان‌ بود.

آیت الله هاشمی شاهرودی از سال 1378 با دستور رهبر انقلاب به ریاست قوه قضائیه منصوب می شود و خدمات‌ بسیاری را انجام‌ داد که‌ توسعه قضایی، تسریع‌ در رسیدگی به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمی از جمله‌ آنهاست‌.

هاشمی شاهرودی پس از پایان دوره ریاست در قوه قضائیه نیز با حکم رهبر انقلاب به عضویت در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

آیت الله شاهرودی پیش از حضور در جایگاه قوه قضاییه، در انتخابات خبرگان رهبری در اول آبان 77 از استان خراسان بر کرسی خبرگان نشست که این عضویت تا این دوره نیز ادامه داشت.

ریاست هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه از سال 90 بخشی از مسئولیت های مهم آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی بود.

در 23 مرداد 1396 رهبر انقلاب در حکمی اعضا و رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب می کنند و هاشمی شاهرودی به عنوان رئیس جدید این مجمع منصوب می شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی همچنین ریاست موسسه دایره المعارف فقه اسلامی را برعهده داشت و تحلیف کتاب هایی درباره اصول فقه، منشور سیاست و مبارزه با مفاسد، حقوق شهروندی، بیداری اسلامی و دهها عنوان دیگر نیز از جمله آثار علمی سید محمود هاشمی شاهرودی بود.

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی پس از تحمل یک دوره بیماری در سن 70 سالگی و در 3 دی 1397 دعوت حق را لبیک گفت.

انتهای پیام/