حسین مهدوی اولیایی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، در خصوص وضعیت آبرسانی به روستاها در شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: آب روستایی شهرستان خلیل آباد با وجود سه مجتمع فعال و اتصال به یکدیگر ظرفیت خوبی در حوزه بهره برداری دارد.

وی با بیان اینکه مجتمع برکال و ایرج آباد در بخش ششطراز آب رسانی به 13 روستا را با دبی تقریبا 78 لیتر در ثانیه را تحت پوشش دارند، خاطرنشان کرد: برای تامین آب شرب در برخی روستاها به جز در بحث فرسودگی تاسیسات آب رسانی، مشکل خاصی وجود ندارد.

 

60 درصد شبکه فرسوده آب رسانی روستایی خلیل آباد اصلاح شده است

مدیر آبفای روستایی شهرستان خلیل آباد با بیان اینکه اصلاح شبکه های توزیع آب شرب از درخواست های ما در شهرستان است، افزود: با توجه به اینکه اکثر شبکه های ما فرسوده است هدر رفت آب در این حوزه را شاهد هستیم و اقداماتی در این زمینه انجام گرفته است و با توجه به اینکه شبکه توزیع برخی از روستاها تعویض شده اند ولی در همان روستاهایی که باقی مانده اند، هدر رفت آب زیادی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر 60 درصد شبکه توزیع آب رسانی در روستاهای بخش مرکزی و ششطراز اصلاح شده است، تصریح کرد: در روستای نقاب از توابع بخش مرکزی در سال جاری بالغ بر هزار و صد متر لوله گذاری انجام گرفته و تقریباً کل شبکه نقاب اصلاح شده است.

اولیایی همچنین ادامه داد: اصلاح شبکه توزیع آبرسانی روستای ابراهیم آباد با متراژ بالغ 4700 متر و پیشرفت فیزیکی 700 متر، اصلاح شبکه روستای سعدالدین و اصلاح خط انتقال بین روستاهای کاهه و مهدی آباد با پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد نیز از جمله پروژه های در دست اقدام آب روستایی شهرستان است.

 

جداسازی آب شرب روستایی از شهری کمک شایانی به تامین آب شرب شهرستان خواهد داشت

وی با تاکید بر اینکه پروژه جداسازی آب شرب شهری از روستایی از جمله پروژه های اصلی است که در دستور کار قرار دارد، اذعان کرد: این پروژه می تواند مشکلات زیادی را از حوزه آبرسانی آبفای شهری کم کند و کمک شایانی به حوزه تامین آب شرب شهرستان خواهد داشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه 21 روستا در شهرستان با 9800 اشتراک زیر نظر آبفای روستایی خلیل آباد است و 8 روستای نزدیک شهر به آب شهری متصل هستند، عنوان کرد: پروژه جداسازی آب روستایی از شهری پروژه بزرگی است که بر اساس پیش بینی ها امیدواریم در بازه یک ساله فاز اول آن افتتاح شود.

وی همچنین تشریح کرد: در بحث اصلاح شبکه فرسوده باید بر ظرفیت های داخلی و مشارکت مردمی و شورا و دهیار اتکا کنیم و با مشارکت مردمی و شورا و دهیار در روستاها خیلی از کارها انجام گرفته و سنگ های بزرگی را از جلوی مشکلات حوزه آب برداشته شده است.

 

پرداخت به موقع قبوض مشکلات زیادی را از حوزه آب مرتفع می کند

مهدوی اولیایی همچنین با اشاره به اینکه این انتظار را داریم که مردم نیز به جهت خدمت رسانی بهتر به حوزه آب ضمن صرفه جویی در مصرف آب قبوض خود را به موقع پرداخت کنند، ابراز کرد: بدهی های معوق شهرستان بسیار قابل توجه است که پرداخت به موقع آن می تواند مشکلات زیادی را از حوزه آب مرتفع کند.

وی با تاکید بر اینکه 100 درصد روستاهای شهرستان خلیل آباد از آب شرب سالم بهره مند هستند و از نظر تامین آب مشکلی ندارد، اظهار کرد: با توجه به افت سطح آبهای زیرزمینی پیش بینی چاه بحران در شهرستان شده است. 

وی در پایان با بیان اینکه باید در منابع تامین تقویب شویم تا منابع تامین آب پایدار و قابل اعتمادی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: روستاهایی مانند سعدالدین، مهدی آباد، جعفرآباد و شوراب که در حاشیه کویر قرار دارند منبع آب شیرین ندارند و آب شیرین به این روستاها با 76 کیلومتر خط انتقال و 8 باب مخزن ذخیره پمپاژ می شود.

انتهای پیام/