به گزارش صبح توس؛ طي چند سال اخير به دليل رکود بازار و مشکلات ماليات بر ارزش‌افزوده تمامي ۲۵ کارگاه طلاسازي شهرستان سبزوار تعطيل و بيکاري ۱۲۵ نفر از متخصصين اين حوزه را به دنبال داشته است.

در چند سال اخير نوسانات بازار طلا و جواهر يکي از عمده‌ترين مشکلات طلافروشان و طلاسازان در سطح کشور بوده است به‌طوری‌که طي دو سال اخير حدود ۶ هزار واحد طلافروشي و طلاسازي در سطح کشور تعطیل‌شده است.

 رکود بی‌سابقه، ماليات بر ارزش‌افزوده و کاهش قدرت خريد مردم ازجمله دلايل اصلي تعطيلي اين واحدها بوده است.

در حال حاضر ۹ درصد ماليات ارزش‌افزوده به‌علاوه ۷ درصد سود مغازه‌دار به‌علاوه ۲۵ درصد اجرت ساخت گرفته مي‌شود.

بر اساس اعلام فعالين حوزه ساخت و فروش طلا، در يک سال و نيم گذشته رکود عجيبي در بازار طلا و جواهر حاکم شده که در ۶۰ سال اخير بی‌سابقه است. متأسفانه به دليل کاهش قدرت خريد مردم، بدليجات جاي طلا را گرفته است که اين امر نيز تعطيلي واحدهاي طلاسازي و طلافروشي را به همراه داشته است.

وضعيت طلا و جواهر در شهرستان سبزوار نيز مانند ساير نقاط کشور مساعد نيست به‌طوری‌که در حال حاضر تمام کارگاه‌های طلاسازي در اين شهرستان تعطیل‌شده است و همچنين تعداد اعضاي اتحاديه طلا و جواهر شهرستان سبزوار در ۶سال اخير بيش از ۵۰درصد کاهش داشته است.

تعطيلي 100 درصدي کارگاه هاي طلاسازي سبزوار

رئيس اتحاديه طلا و جواهر سبزوار در اين خصوص با بيان اينکه امروزه نوسانات بسيار طوفاني بازار طلا و جواهر يکي از مشکلات عمده طلافروشان و طلاسازان در سطح کشور است، گفت: سبزوار با قدمت چندين ساله و طلاهاي ساخت شده به‌عنوان يکي از شهرستان‌های شاخص کشور درزمینه ساخت طلاهاي سنتي بوده و در حال حاضر به دليل رکود بازار کسب‌وکار کارگاه‌های طلاسازي اين شهرستان به فروشي سپرده‌شده است.

عليرضا برغمدي با تأکید بر ضرورت فعاليت کارگاه‌های طلاسازي در شهرستان سبزوار، افزود: طلاسازي فعاليتي تخصصي است و به‌نوعی نياز به افرادي ماهر و داراي سليقه دارد و در حال حاضر متأسفانه تمامي استادان طلاسازي سبزوار از گردونه فعاليت خارج‌شده‌اند يا به سمت سوي دلال‌بازی آمده‌اند.

وي از تعطيلي 100 درصدي کارگاه‌های طلاسازي به دليل چالش ماليات بر ارزش‌افزوده و رکود بازار کسب‌وکار در اين شهرستان خبر داد و بيان کرد: درگذشته 25 کارگاه طلاسازي در سبزوار مشغول به فعاليت بود که در حال حاضر تعداد کارگاه‌های طلاسازي به صفر رسيده و در تمامي کارگاه‌های طلاسازي شهرستان سبزوار جزء گردوخاک چيز ديگري برجاي نمانده است.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر سبزوار ادامه داد: در هر کارگاه طلاسازي حدود پنج نفر مشغول به فعاليت بودند که 125 نفر از متخصصين طلاسازي در شهرستان سبزوار به دليل رکود در بازار بيکار شده‌اند.

برغمدي با بيان اينکه از ابتداي اجراي قانون ارزش‌افزوده  تمامي طلافروشان و طلاسازان به‌شدت نسبت به اجراي اين قانون ناقص و غير کارشناسي اعتراض کرده‌اند، تصريح کرد: ماده سوم اين قانون به‌صورت مستقيم اشاره‌کرده که ماليات بر ارزش‌افزوده مابه‌التفاوت کالا بايد اخذ شود و در طلاسازي و طلافروشی مابه‌التفاوت يعني اجرت ساخت طلا است.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر سبزوار گفت: بر اساس قانون فرد ماليات را بايد بر اساس ميزان درآمد بپردازد ولي متأسفانه اداره ماليات و دارايي بر اساس سابقه کار ماليات دريافت می‌کند که اين موضوع يکي از مهم‌ترین مشکلات کارگاه‌های طلاسازي است.

وي بيان کرد: اگر قانون ماليات بر ارزش‌افزوده براي طلافروشان اصلاح شود، رونق به بازار طلا و طلاسازي بازمی‌گردد و اگر اين شرايط همانند گذشته ادامه يابد سبب نابودي صنعت طلا سازي در کشور می‌شود.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر سبزوار تصريح کرد: در سال 1391 اتحاديه طلا و جواهر شهرستان سبزوار داراي 120 عضو بود ولي اکنون به دليل شرايط اقتصادي نابودي و چالش ماليات بر ارزش‌افزوده به 50 واحد صنفي رسيده و در ادامه اجراي اين قانون اعضاي فعلي اتحاديه نيز کاهش می‌یابد.

همکاري اداره امور مالياتي سبزوار با اعضاي اتحاديه طلا و جواهر

رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار نيز در خصوص تعطيلي کارگاه‌های طلاسازي اين شهرستان، گفت: برخي از مالکان کارگاه‌های طلاسازي به دليل مشکلات ارزش‌افزوده و نوسانات قيمت بازار کارگاه‌های خود را تعطيل کرده‌اند و به سمت سوي خریدوفروش سکه و طلا آمده‌اند.

علي امیدبخش با اشاره به مشکلات مالياتي طلافروشان و طلاسازان، افزود: جلسات متعددي در سطح شهرستاني با حضور رئيس دادگستري، دادستان و رئيس اداره امور مالياتي سبزوار برگزارشده و مشکلات طلاسازان در حال پيگيري است.

وي بيان کرد: مشکل ارزش‌افزوده طلافروشان و طلاسازان بايد در سطح کلان و ملي رفع شود و اعضاي اتحاديه طلا و جواهر سبزوار براي پيگيري مشکلات خودنشستی با معاون وزير اقتصاد و امور دارايي برگزار کردند.

 

 

انتهای پیام/