به گزارش صبح توس؛ جمالی نژاد شب گذشته در مراسم تکریم و معارفه شهردار مشهد اظهار کرد: باید از تمام ظرفیت های شهر مشهد برای توسعه این کلانشهر استفاده کرد و باید مدیریت شهری در همه حوزه ها ورود پیدا کند یعنی نگاه فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و توسعه ای توام داشته باشد. 
معاون وزیر کشور عنوان کرد: همچنین از تمام نیروها و قشرهای مشهد نخبگان و هنرمندان، تشکل ها و .. استفاده شود. 
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشهد نیروی انسانی خوبی دارد و از این ظرفیت ها باید استفاده کرد.
معاون عمران و توسعه شهری وزیر کشور گفت: شورای اسلامی شهر مشهد با انتخاب شهرداری جوان، حرکت قطار توسعه این کلانشهر را تداوم بخشید و اجازه نداد که در فعالیت های مدیریت شهری خللی ایجاد شود. 
جمالی نژاد اظهار کرد: مشهد مزیت های منحصر به فردی دارد که اگر مدیریت شهری برای آن ها سرمایه گذاری کند، این شهر در مسیر تاریخی خودش قرار می گیرد. 
وی افزود: در جهان اسلام به ویژه عالم تشیع الگوی جامع شهر زیارتی کمتر وجود دارد اما انتظار می رود که آنچه مشخصه انحصاری یک شهر زیارتی است در مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام متبلور شود.
معاون عمران و توسعه وزیر کشور بیان کرد: در شرایط فعلی برای تبدیل شدن مشهد به الگوی جامع شهر زیارتی باید ابتدا مبانی شهر زیارتی در نتیجه تضارب آرای نخبگان کشوری تدوین و از دل آن قوانین شهری استخراج شود. 
جمالی نژاد با اشاره به جایگاه تاریخی شهر مشهد به عنوان قطب تاریخی حهان اسلام تاکید کرد: مشهد و خراسان امروزه نباید تبلور فرهنگی و تاریخی کم رنگی داشته باشند و انتظار می رود که پایتخت فرهنگی جهان اسلام همچنان در عرصه های اجتماعی، ملی و بین المللی اثرگذار باشد. 
وی تحقق نگاه جدید در عرصه مدیریت شهری را نیازمند تغییر راهبرد و گفتمان دانست و اظهار کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری، امروزه وظیفه امت اسلام تنها این نیست که به یادبود ولادت پیامبر و بعثت ایشان فقط جشن برپا کنند. جمالی نژاد ادامه داد: دنیای اسلام امروز وظیفه خطیری دارد که برای تحقق آن باید فضای جدیدی را در دنیا پدید آورد. 
وی با بیان اینکه مشهد می تواند سرآغاز تمدن جدید اسلامی باشد، خاطرنشان کرد: برای گام برداشتن در این مسیر، نیازمند بازاندیشی، بازخوانی و بازآفرینی هستیم. البته باید توجه داشت که بازاندیشی، بازخوانی و بازآفرینی الزامات زیر و رو کردن نیروهای انسانی نیست بلکه تغییر نگاه و راهبرد را می طلبد. 
معاون عمران و توسعه شهری وزیر کشور بیان کرد: خوشبختانه تغییر نگاه و راهبرد در مشهد سال هاست کلید خورده است اما هنوز هم در بسیاری از عرصه ها، نیازمند مدیرانی هستیم که صرفا نگاه توسعه ای و سازه ای نداشته باشند و به جای بخشی نگری، جامع نگر بوده و به همه عرصه های تخصصی توجه کنند.
وی گفت: اگر امروز در کلانشهر مشهد به داشته های تاریخی افتخار می کنیم، این داشته ها ماحصل تلاش های مهندسان و مدیران دیروز است. بدون شک مشهد آینده همان خواهد بود که امروز در اندیشه مدیران مرور می شود. 
جمالی نژاد اظهار کرد: تمام تفاسیر و تعریف هایی که اروپای جدید از شهرهای سبز، دوست دار کودک، دوست دار محیط زیست و دوست دار اکوسیستم مطرح می کند، در شهرهای اسلامی متبلور است بنابراین برای حرکت به سمت تحقق این الگو تلاش کنیم.
وی با پرهیز دادن از واردات علم برای تحقق الگوی شهر اسلامی تاکید کرد: هیچ وارداتی بدتر از دانش نیست. برای تعیین شاخص های شهر اسلامی باید از دانش بومی استفاده کنیم که با توجه به فعالیت نیروهای جوان در مدیریت شهری مشهد، قطعا تحقق این هدف دشوار نخواهد بود. 
معاون عمران و توسعه شهری وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر اینکه شهردار مشهد با از تمام ظرفیت های شهر برای آبادانی این کلانشهر استفاده کند، گفت: متسفانه برخی از شهرداران نگاه صرفا فرهنگی، اقتصادی، توسعه ای یا عمرانی دارند درحالی که همه این نگاه ها به صورت یکجا باید در مدیریت شهری وجود داشته باشد. 
وی بر لزوم برنامه ریزی امور و تعیین اولویت ها با نگاه به آمایش سرزمینی برای تحقق اهداف مدیریت شهری تاکید کرد و افزود: مردم تشنه ساده زیستی، شفافیت و پاسخگویی هستند که امیدواریم این مسئله مورد توجه مدیران شهری و استانی قرار گیرد. دهه 60 ما بسیاری از امکانات را نداشتیم اما از اعتماد برخوردار بودیم. امروزه که امکانات خوبی در کشور وجود دارد، اعتماد مردم بسیار کم شده است و این نگران کننده است. 
جمالی نژاد ادامه داد: شهرداری و شورای شهر به عنوان خط مقدم باید اعتماد مردم را دوباره ایجاد کنند. اقشار مختلف مردم این روزها با سیلی صورت شان را سرخ نگه می دارند. شهرداری به عنوان نزدیک ترین دستگاه به مردم باید آن ها را درک کند.

انتهای پیام/