محمد مددی در گفتگو با صبح توس؛ ضمن تاکید بر الزام وجود اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان های دارای بافت تاریخی اظهار کرد: اولین اقامتگاه بوم گردی در شهر نوخندان با هدف ارائه خدمات به مسافران و گردشگران و بازدید از اماکن تاریخی به بهره برداری خواهد رسید.

 

وی افزود: اقامتگاه بوم گردی نوخندان یک بنای قدیمی است که در بافت تاریخی شهر واقع شده و مساحت ساختمان آن در حدود 400 متر مربع است؛ دارا بودن فضاهای مختلف همچون پذیرایی، 6 اتاق خواب، آشپزخانه، دو سرویس بهداشتی، حمام و همگون بودن با معماری بومی منطقه نوخندان، از جمله ویژگیهایی است که در صورت همراه شدن با غذاهای بومی و دمنوش های محلی، مسافران و گردشگران را مجذوب خود خواهد کرد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی درگز تاکید کرد: این گونه اقامتگاه ها که بخشی از زیر شاخه طبیعت گردی به شمار می آیند، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کرده و متناسب با بافت فیزیکی و فرهنگی منطقه ساخته می شوند؛ ضمن اینکه زمینه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مردم بومی را هم فراهم می کنند.

 

مددی گفت: جهت صدور مجوز اقامتگاه بوم گردی نوخندان، پس از تشکیل پرونده، بنای اقامتگاه مورد بازدید و بررسی های کارشناسان قرار گرفت و در نهایت با ارسال پرونده به کارگروه تخصصی اقامتگاه های بوم گردی استان، از سوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی موافقت اصولی جهت تبدیل این بنا به اقامتگاه بوم گردی صادر شد.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: این سومین موافقت اصولی است که از ابتدای سال جاری در شهرستان درگز صادر شده  و به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

 

انتهای پیام/