حسن خوش نسب در گفتگو با صبح توس؛ به یادآوری گوشه ای از هزاران مشکل معلولان در اجتماع پرداخت و اظهار کرد: فلسفه نامگذاری 12 آذر به نام روز جهانی معلول این است که اذهان عمومی مردم نسبت به مشکلات این عزیزان رشد یافته و توجه ویژه ای به آنها شود، تا بتوانیم درصد مشارکت معلولان را در مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور بیش از پیش کنیم.


وی عنوان کرد: بر اساس آمارهای رسمی، بین 10 تا 15 درصد مردم جهان دچار معلولیت هستند که این رقم در کشورهای در حال توسعه بین 12 تا 13 درصد است؛ به عبارتی از 7 میلیارد جمعیت کره زمین، چیزی در حدود 800 میلیون معلول در دنیا وجود دارد.


رئیس اداره بهزیستی درگز گفت: در اصطلاح لغوی معلول به فردی اطلاق می شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی در سلامت و کارایی عمومی او به وجود آمده باشد، به طوری که این اختلال از توان فردی و نقش آفرینی او در اجتماع بکاهد.


خوش نسب در ادامه به بررسی اهم مشکلات معلولان سطح شهرستان پرداخت و تبیین کرد: اکثر مردم وقتی با یک فرد معلول مواجه می شوند با دید ترحم آمیز به او نگاه می کنند این در حالی است که معلولان به احترام نیاز دارند نه ترحم؛ احترام به معلول باعث بزرگ شمرده شدن شخصیت او می شود اما ترحم، او را انسانی ذلیل و خوار جلوه می دهد؛ مردم عزیز در این موضوع باید دقت خاصی داشته باشند تا خدای نکرده باعث رنجش این قشر آسیب پذیر جامعه نشوند.


وی افزود: نبود یا کمبود فضاهای آموزشی، رفاهی، تفریحی و ورزشی مناسب سازی شده، از جمله مشکلاتی است که معلولان با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ خوشبختانه در شهرستان درگز نمونه های موفقی وجود دارد که با این کمبود امکانات، حائز مقام های قهرمانی در مسابقات پارا آسیایی و پارا المپیک شده اند.


رئیس اداره بهزیستی درگز تاکید کرد: البته این موفقیت ها منحصر به بحث ورزش نیست و در زمینه های علمی و فرهنگی هم هستند افرادی که موفق به کسب رتبه اول دانشگاه ها شده و جزو نخبگان جامعه به شمار می آیند.


خوش نسب اظهار کرد: موارد بیان شده حاکی از این است که معلولین هم می توانند در جامعه حضور موثر و فعالی داشته باشند، البته به شرطی که زمینه حضور آنها را به خوبی فراهم کنیم.


وی مشکل اشتغال را از جمله شایع ترین مشکلات معلولین دانست و تصریح کرد: داشتن شغل به هر انسانی خواه سالم یا معلول هویت می بخشد و بخشی از شخصیت او را تشکیل می دهد؛ متاسفانه خیلی از معلولین علی رغم داشتن مدارک تحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور، از داشتن شغل محروم هستند، این در حالی است که به کارگیری معلولان در پست هایی که توانایی انجام آن را دارند نه تنها به نفع فرد، بلکه به نفع جامعه است.


رئیس اداره بهزیستی درگز ابراز کرد: عدم مناسب سازی خیابان ها، سازمان ها، منازل و سیستم های حمل و نقل، فاجعه بار ترین مشکل و به عبارتی مادر تمام مشکلات معلولین شهرستان درگز است؛ شهرداری و نظام مهندسی باید به این مساله ورود جدی پیدا کرده و زمینه مناسب سازی شهر برای تردد معلولین را فراهم کند.


خوش نسب در پایان با اشاره به طرح ریشه کنی فلج اطفال و طرح مبارزه با تنبلی چشم خاطر نشان کرد: خوشبختانه این دو طرح که قریب به 20 سال از اجرای آنها می گذرد و جزو افتخارات نظام محسوب می شوند، توانسته اند فلج اطفال را به طور کلی ریشه کن کرده و از نابینایی و کم بینایی ده ها هزار کودک در سطح کشور جلوگیری کنند.
انتهای پیام/