به گزارش صبح توس؛ امیر عزیزی در برنامه زنده رادیویی "گفتگوی شهر بهشت" افزود: از مجموع 15 سوله بحران مشهد 14 سوله فعال و یک سوله بحران نیز در حال ساخت است.
وی با بیان اینکه سوله‌های بحران تا پایان سال تجهیز می‌شوند، اظهار کرد: البته این کار تنها وظیفه شهرداری مشهد نیست و همه دستگاه‌ها باید به این کار کمک کنند.
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تصریح کرد: حدود 92 درصد شهروندان ژاپن از پیر و جوان آموزش‌های مربوط به امداد و نجات و مقابله با زلزله را فراگرفته‌اند زیرا وجود خطر زلزله را باورکرده‌اند اما در ایران تنها 8 درصد مردم این آموزش‌ها را گذرانده‌اند که رقم بسیار پایینی است.
عزیزی با اشاره به اینکه مردم ایران، استان خراسان رضوی و از جمله شهروندان مشهدی احتمال وقوع زلزله و سیل را باور نکرده‌اند، ادامه داد: این در حالی است که 80 درصد مساحت استان و 65 درصد مساحت مشهد با وجود 4 گسل از خطرپذیری بالایی نسبت به زلزله برخوردارند و احتمال وقوع زلزله 6 تا 8 ریشتری در این مناطق وجود دارد لذا گام اول در توسعه آموزش و زیرساخت‌های مقابله با بحران پذیرش آن است.
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد مقدس گفت: اگر چه ما از نظر زیرساخت‌ها و تجهیزات مقابله و پیشگیری از بحران عقب هستیم اما از نظر نیروی انسانی پتانسیل‌های بالایی برای آموزش‌های مربوط به حوزه امداد و نجات و پیشگیری از بحران داریم.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما نگرش جامعه‌ای به بحران وجود ندارد و بزرگترین معضل نیز در همین زمینه وجود نداشتن وزارتخانه مقابله با بحران است در حالی که کشور ارمنستان با توجه به جمعیت کم دارای این وزارت است.
عزیزی ادامه داد: درست است که ما زیرساخت‌ها و تجهیزات کافی در زمینه مقابله با بحران را نداریم اما این بدین معنی نیست که بنشینیم و تنها نظاره‌گر باشیم بر همین اساس شهرداری مشهد در زمینه آموزش‌های امداد ونجات و مقابله با بحران اقدام به تشکیل گروه‌های دوام ثامن در مناطق مختلف شهرداری مشهد کرده که از شهروندان می‌خواهیم در این دوره‌ها شرکت داشته باشند.
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه طبق مطالعات انجام شده به ازای هر 50 هزار نفر باید یک سوله بحران وجود داشته باشد، گفت: بر این اساس مشهد به 60 سوله بحران نیاز دارد که در حال حاضر با وجود 15 سوله بحران در شهر مشهد به 45 سوله بحران جدید نیازمندیم.

انتهای پیام/