به گزارش صبح توس؛ وفا ثابتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیگیری آسیب به خانه تاریخی سیدان از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود، مکاتبات لازم به‌مراجع قانونی انجام شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن یادآور شد: بر اساس شرح وظایف اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی در راستای حفظ آثار تاریخی برای مرمت و استحکام‌بخشی این بنا 500 میلیون ریال اعتبار در سال ۹۶ اختصاص یافته بود که با وجود تخصیص اعتبار، مالک تمایلی جهت این مهم نداشت.

وی تصریح کرد: همچنین در راستای اهمیت بنای موصوف، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، نسبت به تامین و تخصیص 1.5 میلیارد ریال، بنابر پیشنهاد مالک، نسبت به‌تملک اقدامات لازم را در سال جاری معمول کرد که منجر به‌نتیجه نشد.

ثابتی با اشاره به آسیب وارد شده به بنا اظهار کرد: بر اساس گزارش این پایگاه، یگان حفاظت برای ساخت‌وساز پیرامون بنای تاریخی به‌مجری پروژه، اخطارهای متعددی ابلاغ و نیز به‌منظور هماهنگی قانونی و کسب مجوزهای لازم از سوی اداره کل میراث استان، در 2 نوبت از ادامه فعالیت عمرانی این پروژه جلوگیری به‌عمل آمد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن تصریح کرد: براساس نظر کارشناسی پایگاه میراث فرهنگی ثامن، برای گودبرداری صورت گرفته در مجاورت اثر، اصول فنی ایجاد سازه‌های نگهبان رعایت نشده است و این امر موجب فرو ریختن بخشی از بنا شده است.

وی افزود: نظر به‌فوریت موضوع و ضرورت پیشگیری از تخریب اثر تاریخی، مراتب را به‌مراجع قانونی ذی‌صلاح اعلام و درخواست  توقف فوری جهت بررسی و شناسایی عامل یا مرتکبین حادثه فوق درخواست شده است.

انتهای پیام/