به گزارش صبح توس؛ چند روز گذشته گزارشی تحت عنوان «استعفای شجاعانه؛ واژه‌ای غریب برای شهردار بازنشسته» توسط این پایگاه خبری منتشر شد که در آن از شهردار مشهد خواسته‌شده بود که با تبعیت از قانون و بنا به شعار‌های سر داده‌شده، فرصت خدمت را به جوانان واگذار کرده و با استعفا از سمت فعلی، روند انتخاب شهردار آینده را تسریع بخشد.

پس از گذشت یک روز از انتشار این خبر، نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام خبری گفت، «امیدواریم راهی پیدا شود تا همچنان از وجود آقای تقی زاده خامسی بهره‌مند شویم"! "ما منتظر جوابیه رسمی وزارت کشور دراین‌باره هستیم و اگر رسماً اعلام کنند شخص شهردار مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند، آن زمان به این مسئله وارد می‌شویم و صلاح شهر را پیگیری می‌کنیم.»

در این پاسخ چند نکته نهفته است، نخست اینکه شهردار و شورای شهر مشهد به دنبال بهره‌گیری از ارتباطات خود برای فرصت خریدن هستند، دوم اینکه آن‌ها صلاح شهر را ندانسته و تنها ماندن خامسی برایشان ارزشمند است و سوم اینکه با وجود اعلام نظر قطعی مجلس شورای اسلامی، به دنبال اعلام نظر دستگاه‌های اجرایی هستند تا شاید بتوانند با اعمال‌نفوذ، خامسی را مستثنی کنند.

از همین رو گفت‌و‌گویی با یکی از نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی داشتیم که مشروح آن بدین شرح است:

هیچ شهرداری از قانون «منع به‌کارگیری بازنشستگان» مستثنی نیست

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس در واکنش به گفته‌هایی مبنی بر اینکه وزارت کشور اعلام نظر قطعی در خصوص به‌کارگیری شهرداران بازنشسته دارد، اظهار کرد: کشور باید از ظرفیت جوانان استفاده کند، فردی که چند دهه مدیر بوده و همگان از تجربیات آن‌ها بهره برده‌اند بایستی فرصت را به جوانان بدهند تا توانمندی و قدرت خود را در مدیریت جامعه نشان دهند.

وی افزود: تلاش این است که فرصت برای جوانان در تمام لایه‌ها و ادارات دولتی فراهم آید و افرادی که مشمول قانون هستند از این فرصت دوماهه برای کناره‌گیری از سمت استفاده کنند.

از شعار تا عمل
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آقایان همیشه تکلیف مدار بوده و در گفته‌های خود نیز اعلام کردند که اگر در مسئولیتی قرار می‌گیریم برای آن است که انجام‌وظیفه کنیم؛ حال با توجه به اختیارات مجلس و مصوبه‌ای که توسط شورای نگهبان تائید شده است، موقعیتی پیش‌آمده که بازنشستگان از فرصت‌های به وجود آمده کناره‌گیری کرده و فرصت را به جوانان واگذار کنند.

تفسیر قانون به عهده مجلس شورای اسلامی است نه وزارت کشور
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تفسیر قانون به عهده مجلس شورای اسلامی است و وزارت کشور نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد، گفت: مجلس شورای اسلامی باید نسبت به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اظهارنظر کند این درعین‌حالی است که مجلس صراحتاً نظر خود را اعلام کرده و بیان داشته است که این قانون شامل شهرداران نیز می‌شود و هیچ فردی از این موضوع مستثنی نیست.

شهردار ماندن به چه قیمت؟
پژمانفر با بیان اینکه اگر فردی در زمان مقررشده از قانون پیروی نکند، جرم و تخلفش گزارش می‌شود، افزود: انتظار ما این است که موقعیت‌ها را معطل نگذارند، به این نیندیشند که چگونه برای ماندن رایزنی کنند و فرصتی را برای خود مهیا کنند تا نظرشان حفظ شود.

اجازه دهند شهر با نیروهای جوان فعال شود
وی اظهار کرد: به عقیده بنده مدیران از خریدن وقت صرف‌نظر کنند و اجازه دهند شهر با نیروهای جوان فعال شود؛ شورای شهر مشهد همانند شورای شهر تهران و سایر شهرهای کشور اختیار انتخاب شهردار را دارند و باید شهردار بعدی را برگزینند؛ ما نسبت به این قضیه نه‌تنها اعتراضی نداریم بلکه خواستاریم شهردار توانمندی برای مشهد انتخاب کنند تا کار با قدرت و توانمندی ادامه یابد.

مصالح شهر قربانی برخی نظرات می‌شود

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: معطل نگه‌داشتن شهر کار صحیحی نیست، با وجود تلاش چندماهه برای رایزنی بر سر مسئله ماندن یا رفتن شهردار مشهد، درنهایت تمامی مسائل به مجلس بازمی‌گردد، ولی مجلس نظر خود را اعلام کرده و بعد‌ها نیز اعلام می‌کند.

پژمانفر در پایان گفت: اقداماتی که در سطح شهر صورت می‌پذیرد نشان‌دهنده آن است که مصالح شهر قربانی برخی نظرات می‌شود.
انتهای پیام/