به گزارش صبح توس؛  تونل الله اکبر شهرستان درگز یکی از مهمترین پروژه های این شهرستان است؛ اعتبارات این پروژه در ابتدا به صورت شهرستانی تخصیص داده می شد اما به دلیل نقش پر اهمیت آن در رونق کسب و کار شهرستان و کوتاه شدن مسیر دسترسی به مرکز استان و مواردی از جمله فراهم شدن فرصت های جذب سرمایه گذار و کاهش خطرات جاده ای، به صورت استانی و در نهایت به یک پروژه ملی تبدیل شد.

ملی شدن پروژه تونل الله اکبر شاید در ظاهر بسیار خوشایند به نظر رسیده و گام مهمی در به ثمر رسیدن این پروژه عظیم به شمار آید اما واقعیت چیز دیگریست.

مطالعات تونل الله اکبر در سال 1381 آغاز شد و پس از 13 سال یعنی در سال 1394 فاز اجرایی این پروژه توسط عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی رسما افتتاح شد؛ پروژه ای که طبق گفته های مرتضی حمیدی فرماندار اسبق درگز و فرماندار فعلی تربت جام قرار بود تا پایان سال 97 به بهره برداری برسد، امروز با گذشت سه سال از آغاز عملیات اجرایی، فقط 25 درصد پیشرفت داشته است.

متاسفانه تونل الله اکبر به یکی از ابزارهای رأی جمع کردن و محبوب شدن نمایندگان و مسئولین درگز تبدیل شده است؛ به نحوی که مسئولین اجرایی طراز اول شهرستان در سخنرانی ها و بیانات خود اظهار می کنند که این منطقه از نظر کریدور ترانزیتی شرقی و غربی و کریدور شمالی و جنوبی کشور در نقطه ویژه ای قرار دارد اما تمام پیگیری ها و اقدامات اجرایی به همین صحبت ها و سخنرانی ها ختم می شود.

طی ماههای اخیر به دلیل بدهکاری بالای دولت به پیمانکار تونل، پروژه حفاری و ساخت جاده دسترسی متوقف شد و برای چندمین بار، این پروژه به صورت نیمه کاره رها شد و پیمانکارها بساط خود را جمع کرده و از شهرستان رفتند.

مدیر اجرایی تونل در گفتگو با خبرنگار صبح توس تصریح کرد: اعتبارات اختصاص یافته به تونل، کفایت لازم برای ادامه کار را نداشته و ضروری است برای تسریع در کار حفاری، اعتبارات بیشتری به این پروژه اختصاص اختصاص یابد.

قجاوند در ادامه سخنان خود تاکید کرد: سالانه حداقل مبلغ 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است تا بتوانیم کار را به صورت مستمر ادامه دهیم؛ این درحالی است که اعتبارات سال جاری از مبلغ مذکور کمتر است و تعطیلی کارگاه، آنچنان عجیب و دور از ذهن نیست.

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در سفر اخیر خود به شهرستان درگز، پس از بازدید از پروژه های مختلف شهرستان و حضور در جلسه شورای اداری، از اختصاص مبلغ 45 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل تونل الله اکبر خبر داد.

وی افزود: هر چند نیاز مالی این طرح خیلی بیشتر است اما بخشی از مطالبات پیمانکار در شرایط کنونی با اعتبار تخصیص یافته شده تامین می شود و پروژه جانی دوباره خواهد گرفت.

مردم این شهرستان نیز با صدور بیانیه ای گفتند: استاندار گرامی، نماینده عزیز و فرماندار محترم شهرستان درگز، مردم این شهرستان سالهاست که در انتظار تحقق وعده شما مبنی بر افتتاح پروژه ملی تونل الله اکبر هستند؛ تونلی که راه گشا و هموار کننده بسیاری از مشکلات و سختی های مردم رنج دیده درگز است و امروز این مردم در انتظار اقدام جهادی و انقلابی شما هستند؛ ای کاش به جای نصب بنر و ارائه گزارش عملکرد در جای جای شهر و درج تصویر نامه نگاری های صورت گرفته در مجلس، کمی از روی اخلاص برای مردم شهر کار کنید .

حسن ختام این گزارش می تواند این مصراع معروف باشد که می فرماید: دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

انتهای پیام/