به گزارش صبح توس؛اندیشمندان علوم اجتماعی بر این باورند برای بررسی موفقیت یا عدم موفقیت نظام ها باید شاخصه های رشد آن را در سال چهلم اش بررسی کرد و انقلاب اسلامی ایران نیز هم اکنون در آستانه ی چهل سالگی خود است.

 

انقلاب اسلامی بعد از شکست رژیم طاغوت و پایان دادن به سیطره ی غرب بر منابع این کشور، از همان بدو شکل گیری مورد هجمه های شدید بوده است.

 

هجمه هایی تنها با قصد نابودی آزادی این مردم و چپاول منابع غنی و ظرفیت های بالقوه ای که ایران را به پنجمین کشور ثروتمند جهان در ذخایر منابع طبیعی رسانده است.

 

کشوری که سال ها منابع نفتی آن به صورت ناچیز و خام در اختیار انگلیسی ها بود اکنون به استناد اطلاعات جهانی سازمان سیا، توسط دانشمندان خود به سومین تولید کننده نفت در جهان مبدل شده است.

 

در بخش تولید برق، در سال 57 تنها 4300 روستا در کشور برق رسانی شده بودند در حالیکه این رقم در سال 90 طبق آخرین آمار شرکت برق به بیش از 55 هزار روستا رسیده است.

شاید هنو هم پدربزرگ و مادربزرگ هایی باشند که خاطرات زندگی بدون لامپ را برای ما تعریف می کنند.

 

البته تولید برق به همین نقطه ختم نشده و کشور بعد از خود کفایی کامل در این صنعت به کمک کشورهای مجاور هم رفته و صادرات را از صفر به تامین برق برخی از کشورها از جمله ترکیه، ارمنستان، پاکستان، افغانستان و عراق رسانده است.

 

یکی دیگر از کالاهای اساسی در عصر ماشینی کنونی سوخت است، تصور کنید یک روز ماشین شما سوخت نداشته باشد و هنگامی هم که به پمپ بنزین مراجعه می کنید سوختی برای عرضه نداشته باشد.

 

از طرف دیگر وسایل حمل و نقل عمومی نیز درگیر همین مشکل باشند، عملا تمام کشور متوقف شده و اوضاع نابسامانی بوجود می آید لذا در حال حاضر سوخت یکی از اساسی ترین کالاهایی است که همواره ابر قدرت ها برای تهدید کشورهای ضعیف از آن به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند.

 

در همین راستا قانون تحریم های همه جانبه ایران که توسط آمریکا اجرایی شد، به موجب آن کشوری که به ایران بنزین می فروخت را مجازات می کرد؛ در این زمان با اتخاذ سیاست های کلان و برنامه ریزی بلند مدت کشور به سمت خود کفایی در تولید بنزین حرکت نمود.

 

پس از مدتی در سال 97 دانشمندان ایرانی با تکیه بر توان خود توانستند پالایشگاه عظیم ستاره خلیج فارس را راه اندازی کرده و در صنعت بنزین کشور را خود کفا کرده تا تحریم های آمریکا را بی نتیجه کنند و حتی در دراز مدت به سمت صادرات آن نیز حرکت کنند.

 

در میان کشورهای منطقه، ایران بیشترین ظرفیت و منابع را در اختیار دارد و در کنار آن با استفاده از توان نیروهای متخصص و متعهد خود قابل مقایسه با هیچ کدام از کشورهای منطقه نیست.

 

این تنها بخش بسیار کوچکی از توان داخلی جمهوری اسلامی در زمینه خودکفایی بود، مسیری که چهل سال در حرکت پیشرونده خود به موفقیت های بسیار رسیده و اهداف بسیار والاتری را مد نظر دارد.

 

نویسنده: حسین حقی