به گزارش صبح توس؛ آیین اختتامیه «هشتمین جشنوراه کتابخوانی رضوی» در استان خراسان رضوی با حضور علیرضا رشیدیان استاندار، امین متولیان معاون برنامه ریزی ،پژوهش و فناوری اطلاعات دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، هادیامیری سرپرست اداره کل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فرشته سلجوقی مدیرکل دفتر امور بانوان وخانواده استانداری، محمود رضا برازش مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان روز یکشنبه در ابتدای این مراسم گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف احیاء امر اهل بیت(ع)، ترویج زیباییهای کلام اهل بیت و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از طریق سیره و منابع رضوی برپا شد.

وی ادامه داد: سال گذشته 70 هزار نفر از خراسان رضوی در این جشنواره شرکت کردند که در سال جاری این مشارکت با افزایش دوبرابری به بیش از 160هزار نفر رسید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ادامه همچنین گفت: تابستان امسال اردوی جهادی جشنواره کتابخوانی رضوی در روستاها راه اندازی شد و کتابداران در اقدامی جهادی با حضور در روستاها قصه های رضوی را برای کودکان تعریف کردند و نقاشیهایی با این مضمون توسط کودکان کشیده و جمع آوری شد.

وی افزود: یکی از نکات ویژه جشنواره کتابخوانی امسال مشارکت ارتش شاخه شمالشرق کشور بود که باعث شد این جشنواره به سربازخانه ها نیز راه یافته و 15هزار ارتشی نیز در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کنند.

حجت الاسلام سبزیان ادامه داد: سه هزار و 800 خانواده نیز در خراسان رضوی به صورت خانوادگی در این جشنواره شرکت کردند که اتفاق مبارکی است چون می تواند در کاهش آسیبهای اجتماعی موثر باشد و همچنین دو هزار و 125 نفر زندانی نیز در جشنواره مشارکت کردند.

وی همچنین گفت: طی هفته دولت امسال پنج پروژه مرتبط با کتابخانه ها نیز در خراسان رضوی افتتاح شد و امروز نیز کتابخانه سیار به همت انجمن خیران کتابخانه ساز شهرستان مشهد رونمایی می شود که این کتابخانه دومین کتابخانه سیار در شهرستان مشهد مقدس است که توسط خیران اهدا شده و مسیر فعالیت این کتابخانه حاشیه شهر مشهد است.

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی با رویکرد ترویج سیره ائمه اطهار(ع) را از اولویتها ذکر و بیان کرد: برای تحقق این مهم برنامه های متفاوتی در دستور کار است که جشنواره کتابخوانی رضوی و برگزاری جلسات نشست کتاب خوان و معرفی کتاب از آن جمله هستند

امین متولیان در ادامه با معرفی کتاب عیون اخبارالرضا(ع) قسمتهایی از این کتاب را با موضوع ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) برای حضار قرائت کرد.

محمدحسین روشنک رئیس انجمن خیران کتابخانه ساز شهرستان مشهد نیز در این مراسم گفت: از همه خیران درخواست می کنم در امر راه اندازی کتابخانه مرکزی مشهد کمک کنند زیرا کتابخانه سازی نقش مهمی در توسعه فرهنگ جامعه دارد.

طی این مراسم با حضور استاندار خراسان رضوی ضمن تجلیل خانواده شهید حسن قاسمی دانا نخستین شهید مدافع حرم، از برگزیدگان و دست اندرکاران هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی تقدیر شد.

شایان ذکر است جشنواره کتابخوانی رضوی از مجموعه جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) فعالیت خود را از ششمین دوره برگزاری زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز کرد و در هشتمین دوره این جشنواره امسال هفت عنوان کتاب در بخش‌های کودک و نوجوان، جوان و بزرگسال در موضوع سیره امام رضا (ع) به مخاطبان عرضه شد.

انتهای پیام/