به گزارش صبح توس؛ منصور غلامی صبح امروز در مراسم افتتاح و بهره برداری از دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی قوچان اظهار داشت:  با توجه به گسترش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در برهه ای از زمان، طرح ساماندهی آموزش عالی کشور بعنوان یک تکلیف قانونی و با هدف تقویت و بهبود شرایط و کیفی سازی در سطوح مختلف در حال جرا است.

وی ادامه داد: تاکنون تعداد واحد ها، موسسات آموزش عالی  و دنشگاه ها از دو هزار و 856 واحد به دو هزار  300 واحد کاهش یافته است و همچنین از این پس داشتن دانشگاه یا دانشکده برای وزرات خانه ها ممنوع بوده و پژوهشکده ها نیز مجاز به پذیرش دانشجو نمی باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین حجم موسسات آموزش عالی کشور مربوط به دانشگاه پیام نور، علمی و کاربردی، آزاد اسلامی و فنی و حرفه ای است، خاطر نشان کرد: طبق این طرح دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دستگاه های اجرایی شامل محدودیت هایی خواهند شد.

وی ماموریت گرایی دانشگاه ها در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی را یکی از مهمترین راهکارهای فعلی برای آموزش عالی دانست و افزود: دانشگاه های مادر و استانی بعنوان دانشگاه معین وظیفه توسعه و حمایت از کیفی سازی سایر دانشگاه ها را بر عهده خواهند داشت.

وی با اشاره به روند تغیرات رویکر موسسات آموزش عالی کشور نیز یادآور شد: در دوره ای از جمله دوران پس از انقلاب اسلامی، دانشگاه ها با هدف تربیت نیروی انسانی وظیفه پرورش کارشناسان مورد نیاز را برعهده داشتند اما با گذشت حدود یک دهه و توسعه تحصیلات تکمیلی، رویکرد پژوهشی به رویکرد آموزشی اضافه شد و شاهد رشد روزافزون اختراعات، مقالات علمی و پژوهشی بودیم و در شرایط فعلی و با توجه به کاهش ورودی دانشگاه ها چاره ای جز حرکت به سوی توسعه فناوری و کارآفرینی با استفاده از ظرفیت های موجود دانشگاه ها نداریم.

غلامی با بیان اینکه فارغ التحصیلان دکترا در حال افزایش بوده و ظرفیت اشتغال بعنوان هئیت علمی نیز محدود است و به همین دلیل بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی درصدد مهارت آموزی و ورود به عرصه کار می باشند، تصریح کرد: طرح هایی همچون گذراندن طرح مطالعاتی اساتید و اعضای هئیت علمی در مراکز صنعتی، طرح سربازی در صنعت و طرح مهارت افزایی دانشجویان در دستور کار قرار گرفته است و همچنین تلاش داریم امتیاز دهی به پژوهش های اجتماعی و سایر مشکلات را همچون طرح امتیازدهی چاپ مقالات و کتب را نیز اجرا کنیم.

وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعتی گام های بسیار خوبی برداشته شده است، تاکید کرد: خوشبختانه طرح های بزرگی را آغاز کرده ایم و توانمندی های دانشگاه های بزرگ کشور را در مسائل اجتماعی، اقتصادی و صنعتی به کارگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به انعقاد قراردادها و تفاهم نامه هایی با وزارت دفاع، محیط زیست، وزارت نفع و سایر سازمان ها تاکید کرد: در گذشته بسیاری از تفاهم نامه ها و قراردادها به دانشگاه های خاص استان تهران محدود می شد اما هم اکنون هزار و 200 قرارداد در دانشگاه های اقصی نقاط کشور منعقد شده و در حال اجراست.

غلامی در پایان با بیان اینکه در استان ها ضمن حمایت از  دانشگاه های جوان ماموریت گرایی را پیگیری خواهیم کرد، تاکید کرد: از تکرار مراکز و موسسات اموزش عالی مشابه جلوگیری و اجازه توسعه کمی به دانشگاه ها را نخواهیم داد.

انتهای پیام/