وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: بیماری بروسلوز (تب مالت) یکی از مهم‌ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام است.

وی با بیان اینکه ميزان شيوع این بیماری در انسان مستقيم به شيوع بروسلوز در دام‌ها  بستگي دارد، خاطرنشان کرد: عدم کنترل و پیشگیری بیماری بروسلوز در دام می تواند علاوه بر خطرات بهداشتی، خسارات اقتصادی در پی داشته باشد.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد همچنین در ادامه با اشاره به نقش برجسته دامپزشکی خلیل آباد در کنترل و پیشگیری بیماری بروسلوز، تصریح کرد: شبکه دامپزشکی علاوه بر انجام واکسیناسیون دام های سبک و سنگین بر علیه این بیماری با انجام تست و کشتار در دام سنگین نقش بسزایی در کنترل بیماری دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی راه انتقال این بیماری به انسان را از طریق تماس محافظت نشده با ترشحات و جنین سقط شده، استفاده از شیر نجوشیده و آغوز حیوان مبتلا دانست و اذعان کرد: دفن بهداشتی و یا سوزاندن جنین های سقط شده از عوامل مؤثر در جهت مهار این بیماری است.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش شبکه بهداشت شهرستان تعداد موارد ابتلای انسانی در این شهرستان بسیار اندک است، عنوان کرد: افزایش آگاهی های مردم از طریق کلاس های آموزشی ترویجی و واکسیناسیون به موقع دام‌ها از علل کاهش موارد ابتلای انسانی در شهرستان خلیل آباد است.

انتهای پیام/