به گزارش صبح توس؛ با افزایش بی رویه نرخ ارز در کشور در ماه های اخیر و ناتوانی دولت در ثبات قیمت ها خصوصا قیمت ارز، باعث ایجاد تلاطم در بازار شد و در این راستا دولت برای مقابله با تغییرات نابه هنگام بازار، قیمت ارز را تک نرخی اعلام کرد.

 

قیمتی که توسط دولت با ارزش هر دلار 4200 تومان تعیین و بنا شد تا به کالاهای خاصی تعلق بگیرد و نیازهای اساسی مردم را تامین کند تا این کالاها در خطر کاهش و افزایش بی رویه قرار نداشته باشد.

 

دولت باید این ارز را در اختیار تولیدکنندگان، وارد کنندگان کالاهای اساسی قرار می داد و طبق قانون دسترسی آزاد اطلاعات دولت باید مردم از این موضوع مطلع شوند. اما متأسفانه علی‌رغم تمام تأکیداتی که توسط مجلس در خصوص انتشار لیست ارز بگیران دولتی، از جمله نامه کتبی به رئیس‌جمهور، هنوز پاسخ درستی از سوی دولت دریافت نشده است.

 

در این خصوص برخی از نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صبح توس اینگونه اعلام موضع کردند.

 

احتمال دریافت ارز توسط اطرافیان برخی از مسئولان ارشد دولتی

 

محمد دهقان نماینده طرقبه و شاندیز اظهار می کند: احتمال دریافت ارز توسط اطرافیان برخی از مسئولان ارشد دولتی وجود دارد، لذا دولت جرات انتشار فهرست ارز بگیران دولتی را ندارد.

 

وی ادامه می دهد: گویا بی‌تدبیری و یا خیانت در دریافت و اختصاص ارزهای دولتی تا جایی بوده است که دولتی‌ها جرات مبرهن کردن این لیست را ندارند.

 

لیست ارز بگیران دولتی باید در اختیار عموم مردم قرار گیرد

سعید باستانی نماینده مردم تربت حیدریه در این خصوص عنوان می کند: این فهرست به قوه قضائیه تحویل داده شده است اما مهم تر از تحویل این فهرست به قوه قضائیه افکار مردم است که لیست ارز بگیران دولتی باید در اختیار عموم مردم نیز قرار بگیرد تا از آن مطلع شوند.

 

بانک مرکزی موظف است لیست ارز بگیران دولتی را منتشر کند

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در این خصوص گفته است: فهرست ارز بگیران دولتی توسط قوه قضائیه از دولت مطالبه شده است و این لیست را بانک مرکزی در اختیار دستگاه‌های نظارتی گذاشته است.

 

قاضی زاده با بیان اینکه دستگاه نظارتی که باید در این زمینه وظیفه خود را انجام دهد، دیوان محاسبات کشور است، بیان کرد:  بانک مرکزی موظف است لیست ارز بگیران دولتی را در سایت خود منتشر کند اما این کار را انجام نداده و باید پاسخگو باشد.

 

شکل گیری عزم ملی در مجلس برای انتشار فهرست ارز بگیران دولتی

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور گفته است: قطعاً نمایندگان به دنبال این هستند که به زودی یک عزم ملی و کلی داشته باشند که فهرست ارز بگیران دولتی منتشر و نتیجه این پرداخت ارز دولتی مشخص شود.

 

چنارانی با بیان اینکه عدم انتشار فهرست ارز بگیران دولتی شاید به دلیل این باشد که برخی افراد منتسب در این لیست حضور دارند، عنوان کرد: اگر مجلس به این موضوع ورود کند قطعاً اینکه چه افرادی در این لیست حضور دارند اهمیتی نخواهد داشت و تمام اسامی اعلام خواهد شد.

 

انتهای پیام/