به گزارش صبح توس؛ مجید طاهرپور در همایش کاربردی مدیریت باغات پسته که پیش از ظهر امروز در سالن ارشاد خلیل آباد و با حضور باغداران پسته شهرستان های خلیل آباد، بردسکن، فیض آباد، بجستان و کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان خلیل آباد با داشتن حدود 4300 هکتار باغات پسته بارور و غیر بارور یکی از مناطق تولید پسته در استان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه همه ساله حدود 4 هزار و 940 تن پسته خشک در شهرستان برداشت می شود، خاطرنشان کرد: اکبری، اوجی، کله قوچی، احمد آقایی، فندقی و... از جمله ارقام پسته شهرستان خلیل آباد است.

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه اقدامات مهمی در راستای تولید محصول سالم برای این باغات انجام شده است، تصریح کرد: مبارزه زمستانه با استفاده از یخ آب و شخم زمستانه، کاهش مصرف سموم شیمیایی و استفاده از سایر روش‌های غیر شیمیایی از جمله اقداماتی است که در راستای تولید محصول سالم انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه چوب‌خوار پسته که یکی از آفات مهم پسته محسوب می شود، اذعان کرد: برای مبارزه با آفت چوب‌خوار پسته با استفاده از تله های فرمونی توانسته ایم این آفت را کنترل کنیم و حتی می توان گفت امسال هیچ‌گونه سمی در جهت کنترل این آفت استفاده نشده است.

طاهرپور پسیل پسته را یکی دیگر از مهم‌ترین آفات پسته دانست و عنوان کرد: با استفاده از کارت زرد، تقویت و تغذیه گیاهی و محلول پاشی این آفت کنترل شد به‌طوری که کمترین میزان مصرف سم در باغات وجود داشته است.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: برگزاری کلاس های آموزشی در تمام نقاط پسته خیز شهرستان از دیگر اقدامات در جهت تولید محصول سالم است که باعث شده بهره برداران و کشاورزان با روش‌های کنترل آفات و نحوه کود دهی باغات پسته آشنا شوند و عملکرد آن‌ها افزایش پیدا کند.

این مقام مسئول بیان کرد: توجه ویژه به بحث تغذیه گیاهی مثل چالکود، محلول‌پاشی های به موقع و استفاده از عناصر مورد نیاز گیاه مثل کلسیم که باعث تقویت گیاه و در نتیجه مقاومت آن در برابر آفات می شود.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی مهم‌ترین بخش در شهرستان خلیل آباد محسوب می شود، تأکید کرد: شهرستان خلیل آباد نیز از جمله شهرستان هایی است که محصولات تولید آن نظیر انگور، کشمش، پسته، انار و زعفران غالباً تجاری و صادراتی هستند.

طاهرپور با تأکید بر اینکه در تلاش هستیم که علاوه بر اقداماتی که در سطح شهرستان انجام می شود در جهت ارتقاء دانش کشاورزان و بهره برداران گام های مؤثری را برداریم، ابراز کرد: یکی از این مراحل استفاده از نخبگان بخش کشاورزی است و نشست امروز نیز در این راستا برگزار شد و امیدواریم با تبادل اطلاعاتی که صورت می گیرد گامی در جهت تقویت محصول پسته شهرستان برداشته شود.

انتهای پیام/