به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمد احمدزاده ظهر امروزدر نشست خبری که در محل اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی برگزار شد؛ گفت: همچون سال‌های گذشته، با توجه به‌تعطیلات تابستانی افراد به‌ویژه دانش‌آموزان، هشتمین دوره طرح «نشاط معنوی» در 7 هفته و برای سنین 7 تا 18 سال اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تاکید کرد: برنامه‌ریزی‌های مربوطه برای اجرای طرح «نشاط معنوی» انجام شده و این طرح از 16 تیرماه آغاز می‌شود که تا پایان مرداد ماه ادامه دارد.

وی با اشاره به‌اینکه استفاده از این طرح به‌واسطه ثبت‌نام در کلاس‌های قرآنی، مهارتی و آموزشی به‌شیوه برگزاری کلاس‌های متنوع و اردوهایی زیارتی یک روزه انجام می‌شود؛ بیان کرد: طرح «نشاط معنوی» در ۲۸ شهرستان و ۷۲ بقعه متبرک سطح استان اجرا می‌شود.

احمدزاده متذکر شد: بقعه‌های متبرکی که اردوهای یک روزه را میزبانی می‌کنند، شامل ۳۴ بقعه بوده که فعالیت‌های فرهنگی، تفریحی و معنوی در آن انجام می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه برای برگزاری کلاس‌های برادران ۶۹ بقعه و کلاس‌های خواهران 72  بقعه پیش‌بینی شده، یادآور شد: ۲۶ غرفه سرگرمی، پاسخ به‌مسائل شرعی، مشاوره و بازی‌هایی که مفاهیم تربیتی و اخلاقی را به‌دانش‌آموزان و مخاطبان آموزش می‌دهد نیز در این طرح، دایر است.

وی عنوان کرد: طرح «نشاط معنوی» دارای  ۳۸ غرفه مشاوره است که در آن 74 مبلغ بومی، ۲۰ مبلغ مستقر و ۴ مبلغ اعزامی در طول طرح حضور دارند.

احمدزاده هم چنین از مشارکت نهادهای مختلف در اجرای این طرح خبر داد و اظهار کرد: آموزش و پرورش، بسیج، سپاه، حوزه علمیه، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره ورزش و جوانان  در این طرح همکاری می‌کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با ابراز امیدواری نسبت به‌افزایش اعتقادات فرهنگی و تربیتی دانش آموزان؛ متذکر شد: همه کلاس‌های این طرح به‌صورت رایگان برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: بقاع متبرکه خراسان رضوی پذیرای دانش‌آموزان و نهادهای مختلف که به‌برگزاری اردو یک روزه اقدام می‌کنند، است، اما باید تمامی ملزومات فراهم و ضوابط و مقررات هم رعایت شود.

همکاری 2 هزار نفری در جشن‌های دهه کرامت

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام جمال ایزدی گفت: هدف از اطلاع رسانی این طرح‌ها توسط اهالی رسانه، افزایش حضور مردم و بهره مندی آنها از زیارت و استفاده فرزندان آنها از برنامه‌های متنوع فرهنگی و تفریحی است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تاکید کرد: در اجرای طرح «نشاط معنوی» تلاش ما با توجه به‌جنبه کمی و کیفی بخشی به‌برنامه‌ها است، چراکه برگزاری این کلاس‌ها در بقاع متبرکه جنبه تربیتی بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: برنامه‌های اداره کل اوقاف در دهه کرامت که با ولادت حضرت معصومه(س) آغاز شد، با ولادت حضرت رضا(ع) پایان می‌یابد، علاوه بر آذین‌بندی، در ۸۰ بقعه آیین غبارروبی، عطرافشانی و نصب پوسترهای نمایشگاهی را در دستور کار داریم.

ایزدی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ مبلغ در دهه کرامت در بقاع متبرکه حضور دارند، ۲ هزار نفر هم در اجرای جشن‌های دهه کرامت همکاری می‌کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اضافه کرد: ۲۰ ایستگاه «همه واقف باشیم» و فعالیت بقاع میقات الرضا(ع) به‌صورت گسترده‌تر در دهه کرامت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ادعیه‌خوانی، سخنرانی، برگزاری ۲۱ همایش بزرگداشت امامزادگان در خراسان رضوی، برگزاری ۸ شب شعر در بقاع متبرکه و اجرای مسابقات متعدد فرهنگی از دیگر برنامه‌های دهه کرامت است.

انتهای پیام/