به گزارش صبح توس؛علی مرادزاده در « دومین نشست اقتصادی شهر و شهرداری با عنوان ساخت و ساز در مشهد، رونق یا رکود»، عنوان کرد: با بیش از 12 هزار عضو، کار فروش آپارتمان‌ها را در مشهد بر عهده داریم. در حوزه تجاری با روش فعلی ما پیشنهاد ساخت و ساز جدید نداریم اما در حوزه مسکونی کار می‌تواند ادامه یابد.
وی افزود: سیاست مانند برجام، اقتصاد از جمله قیمت سکه و ارز، فرهنگ مانند افزایش طلاق در مشهد در تصمیم‌گیری‌هایمان در حوزه مسکن دخیل است.
در مشهد کسی دنبال هوای خوب نیست همه دنبال ساخت تعداد واحد بیشترند
رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد تصریح کرد: در مشهد کسی به دنبال هوای خوب نیست بلکه همه به دنبال این هستند که در یک زمین چند واحد مسکونی می‌توان ساخت و چگونه می‌توان سر شهرداری را کلاه گذاشت و موضوع پارکینگ را حل کرد.
مرادزاده ادامه داد: از سال 65 به بعد هر سال یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده است. در سال‌های 90 تا 92 اوضاع بازار مسکن رونق پیدا کرد. از 92 تا 96 این بازار دوباره در رکود فرو رفت و در زمستان 96 اوضاع تغییر کرد، رکود متوقف شد، روند افزایشی گردید ولی مجددا در اسفندماه با افزایش میزان سود سپرده‌های بانکی، روند قیمت‌ها کاهشی شد. 
در مسکن مشهد حباب قیمت نداریم
وی با اشاره به اینکه فعلا در قیمت مسکن حباب نداریم و در کشور ما قیمت هر کالایی که افزایش یافت هیچ وقت پایین نخواهد آمد، اضافه کرد: بیشترین طلاق‌های کشور در شهرهای کرج و مشهد است و نتیجه این است که بُعد خانوار در این شهرها به کمتر از میانگین کشوری یعنی حدود 3 و نیم نفر رسیده است و در حد 2 و نیم و 2 نفر است.
رییس اتحادیه مشاورین املاک مشهد عنوان کرد: ساخت و ساز در مشهد رو به رونق است اما برای واحدهای 75 متری و کوچک، زیرا بُعد خانوار در این شهر بسیار کوچک شده است. اما سرمایه‌گذاران برای واحدهای لاکچری باید صبر کنند تا فروش شود.
بیشترین خرید و فروش آپارتمان در مشهد در رنج قیمتی 200 تا 300 میلیون تومان
مرادزاده گفت: رشد مسکن در 5 سال گذشته در مشهد حدود 200 درصد بوده است. به طور متوسط ماهیانه 10 هزار قرارداد خرید و فروش مسکن در مشاورین املاک مشهد طی سال 96 ثبت شده داشته است. بیشترین قراردادهای ثبت شده هم در رنج قیمت 200 تا 300 میلیون تومان بوده است.
وی با اشاره به اینکه در خرداد 97 نیز حدود 12 هزار قرارداد ثبت شده خرید و فروش آپارتمان در مشهد داشته‌ایم، تصریح کرد: بیشترین رشد قیمت و معامله در منطقه 12مشهد و کمترین آنها در منطقه یک بوده است. آینده نیز به نفع سرمایه‌گذارانی خواهد بود که سریع، پروژه‌های آپارتمانی کوچک بسازند. 
بیشترین و کمترین میزان افزایش قیمت و تعداد معامله مسکن در منطقه 12 و یک مشهد
این کارشناس امور مسکن عنوان کرد: طرح غربالگری مسکن در میان مشاورین املاک مشهد در حال انجام است تا آنها که نمره کمتر از 50 را کسب نمایند، مجوزشان ابطال شود زیرا اعتقاد داریم 12 هزار مشاور املاک برای مشهد زیاد است.
مرادزاده اظهار داشت: تمام تابلوهای مشاورین املاک شهر مشهد با عناوین غیر از مشاور املاک جمع آوری می‌شود زیرا مشاورین املاک اجازه نصب تابلو با عناوین دیگری مانند مهندسی، مشارکت در ساخت و ساز و ... را ندارند.

انتهای پیام/