به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر صبح امروز در همایش زائران بیت‌الله الحرام که در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد، گفت: متاسفانه سال گذشته به دلیل فضاسازی‌های صورت گرفته مردم اذیت شدند و عده‌ای به دلیل فضای مسموم ایجاد شده در موسم حج ثبت نام نکردند و ما مجبور شدیم اولویت‌های بعدی را معرفی کنیم. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این نکته که خوشبختانه حج سال گذشته با خوبی برگزار شد، بیان کرد: تمامی حجاجی که سال گذشته به حج مشرف شدند، متوجه شدند که حج در کمال امنیت و آسایش برگزار شد و پس از تماس‌هایی که با ایران برقرار کردند فضای داخلی ایران نیز تلطیف شد.

وی ضمن درخواست از مردم به منظور ایستادگی در مقابل دروغ پراکنی‌های موجود در فضای مجازی، اظهار کرد: خوشبختانه در سال جاری این فضاسازی‌ها را نداریم و پیش‌بینی من این است که حج امسال از سال گذشته مطلوب‌تر برگزار می‌شود.

قاضی‌عسکر در ادامه سخنان خود گریزی به مسائل و روابط سیاسی دو کشور ایران و عربستان زد و تصریح کرد: امروز در حوزه سیاسی رابطه‌ای بین دو کشور نیست و سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های دو کشور تعطیل و دفتر حج و زیارت تنها در موسم حج مشغول به فعالیت است.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: در عین اینکه روابط سیاسی بین دو کشور وجود ندارد، اما مسائل حج خود را پیش می‌بریم و امسال بیش از 80 هزار زائر به این کشور سفر می‌کنند.

وی به توجه زائران به خطوط قرمز تاکید کرد و گفت: ما بنا نداریم که در آنجا شعارهای مخالف دهیم تا این کانون وحدت تبدیل به منشائی برای تفرقه اسلامی شود.

قاضی‌عسکر یادآور شد: سال گذشته هم کشور عربستان و هم ایران بر آنچه که تاکید شده بود پایبند بودند؛ اما آنچه که مورد تاکید است اینکه ما نیز باید بر خطوط قرمز توجه کنیم تا مناسک عمره نیز که بیش از شش میلیون نفر برای آن در صف انتظار هستند، محقق شود.

تلاش برخی برای زیرسوال بردن مناسک حج

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد: برخی در تلاشند که فریضه حج را با بیان سخنانی بیهوده زیر سوال ببرند به طور مثال عنوان می‌کنند که پولی را زائران در این کشور هزینه می‌کنند صرف خرید تسهیلات برای جبهه دشمن و تکفیری می‌شود و این در حالی است که سال گذشته حدود 850 هزار نفر به ترکیه سفر کردند غیر از کسانی که به کشورهای دیگر رفتند؛ اما هیچ‌کس نمی‌گوید که آنجا ارز خارج شد!

وی ادامه داد: این سخنان ریشه در مسائل غیردینی دارد؛ حج یک فریضه شرعی و حضور ما واجب است و هر زمان که ما عقب آمدیم کسان دیگر جای ما را پر کردند.

قاضی‌عسکر در بخش دیگری از سخنان خود  به اضطراب‌های موجود در حوزه حج اشاره و اضافه کرد: خوشبختانه نرخ ارز امسال با نرخ مبادله‌ای حساب شده که امروز جلوی جهش بیش از اندازه قیمت‌ها را گرفته است.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این نکته که نرخ ارز امسال سه هزار و 900 تومان برای زائران در نظر گرفته شده، گفت: همچنین بر روی تمامی قیمت‌ها کار کارشناسی انجام و حداقل قیمت‌ها در نظر گرفته شده و چنانچه مقداری تفاوت نسبت به سال گذشته مشاهده می‌کنید به دلیل اختلاف حدود 600 تومانی در نرخ ارز امسال با سال گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه در حج هیچگونه تبعیضی نداریم، افزود: در مدینه به دلیل شرایط اقتصادی عربستان، حدود سه سال است که ساخت‌وسازها راکد است، بنابراین ظرفیت اسکان ما در مدینه پایین آمده و ما ناچار شدیم برای اینکه 85 هزار زائر در مدینه بمانند حدود شش روز اسکان را در این شهر در نظر بگیریم.

قاضی‌عسکر ادامه داد: بنای ما این است که طول سفر از 28 روز بیشتر نشود؛ اما به دلیل مشکلاتی که در فرودگاه‌های عربستان وجود دارد، برخی حدود 40 روز در آنجا می‌مانند که این تفاوت در برنامه‌ریزی‌های ما نیست.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه بر وحدت بین شیعه و سنی تاکید کرد و گفت: ما حج نمی‌رویم که جنگ شیعه و سنی راه بیندازیم و به مقدسات هم توهین کنیم، توجه به وحدت فتوای شرعی امام و رهبری است.

حجاج وقت خود را در بازارها نگذرانند

وی با اشاره به این موضوع که برکات حج کم نیست، تصریح کرد: هیچ کجا غیر از مناسک حج نمی‌توان از برکات بهره برد و هیچ کجا این برکات قابل بهره‌برداری نیست.

 قاضی‌عسکر در ادامه بر حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد و گفت: ممکن است این سفر بار دیگر تکرار نشود، بنابراین چه بهتر است که این فرصت طلایی یک ماهه را در بازارها نگذرانیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: رفتن به بازار علاوه بر اینکه فرصت‌ها را می‌سوزاند فرصت اشتغال جوانان ما را هم می‌گیرد، بنابراین چه بهتر است که با خرید کالای ایرانی این فرصت را از آنان نگیریم.

وی خطاب به زائران بیان کرد: در برخی استان‌ها از بابت نخریدن کالای خارجی توسط زائران در موسم حج، مدرسه و مسجد ساخته شده که امید است این اتفاق امسال هم رخ دهد.

انتهای پیام/