به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با اشاره به سالروز ارتحال جانسوزامام خمینی (ره)، اظهار داشت:

امام‌جمعه چناران ادامه داد: یکی از هنرهای امام خمینی (ره)، دشمن‌شناسی اوست، چه دشمن درونی که از آن به‌عنوان «نفس اماره» یاد می‌کنیم و چه دشمن بیرونی که از آن به‌عنوان استکبار جهانی و طاغوت و نظام سلطه یادکرده‌اند.

استراتژی امام (ره) در مواجهه با دشمنان جهان اسلام

وی افزود: استراتژی امام (ره) در مواجهه با دشمنان جهان اسلام، بیداری امت اسلامی و یورش مستمر به اردوگاه فکری دشمنان بود. امام (ره) با خلق ادبیات و تفکری قدرت بخش و امنیت آفرین، دکترین امنیتی جهان اسلام را ترسیم کرد، آنجا که می‌فرمود؛ «ما درصدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهان خواران هستیم. ما درصدد خشکانیدن ریشه‌های فاسد صهیونیسم، سرمایه‌داری و کمونیسم در جهان هستیم. ما تصمیم گرفته‌ایم به لطف و عنایت خداوند بزرگ، نظام‌هایی را که بر این سه‌پایه استوار گردیده‌اند، نابود کنیم و نظام اسلام رسول‌الله (ص) را در جهان استکبار ترویج نماییم و دیر یا زود ملت‌های آینده شاهد آن خواهند بود...»

وی عنوان کرد: با نگاهی گذرا بر سیره و گفتار امام راحل (ره) می‌توان به‌خوبی پی برد که ایشان مبارزه با دشمن را صرفاً سلبی و تدافعی نمی‌بیند، هرچند که همین مبارزه سلبی و دفاعی هم خود افتخار بزرگی است که اکثر حاکمان و دولتمردان فعلی دنیا فاقد آن هستند.

حجت‌الاسلام تاجی گفت: امام به دنبال مبارزه‌ای تهاجمی، اثباتی و با رویکرد به انفعال کشانیدن دشمن و مجبور کردن او به اعطای امتیازات پی‌درپی بود.

امام (ره) بمب بیداری اسلامی را در منطقه منفجر کرد

وی افزود: سیره امام (ره) نشان می‌دهد که او روحی ذلت ناپذیر و ستم‌ستیز داشت و نهیبش صاعقه‌ای بود که لرزه براندام استکبار و نوکران آن می‌انداخت. امام (ره) آمریکا را «شیطان بزرگ» و «ام‌الفساد قرن» نامید. او با افشای ماهیت درنده‌خویی آمریکا و غده چرکینی به نام اسرائیل، بمب بیداری اسلامی را در منطقه منفجر کرد و امروز پس از گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران اسلامی به مرکز فرماندهی بیداری و مقابله ملت‌ها با استکبار تبدیل شده است.

امام (ره) به ما چگونه ایستادن را آموخت

خطیب جمعه چناران بیان کرد: امام خمینی (ره) روح خدا در کالبد زمان بود. او انقلابی گری و تکلیف محوری را در گفتار و رفتار به ما آموخت تا آموزه‌های عاشورایی نهضت اباعبدالله (ع)، رمز جاودانگی انقلاب اسلامی گردد.

وی ادامه داد: امام یک حقیقت همیشه زنده تاریخ است که به ما چگونه ایستادن را آموخت. امام الگویی جاوید از چگونه زیستن و چگونه بر دل‌ها حکومت راندن را به رخ تمام مدعیان و حاکمان جهان امروز کشاند. امام (ره) در عصر ظلمت‌ها و کوران بحران‌های غرب و جهان امروز قیام کرد تا ظهور یک منجی را بشارت دهد.

هنرهای ناب رهبری در طول ۲۹ سال گذشته؛

 وی با اشاره به 29 سال مدیریت و رهبری مقام معظم رهبری گفت: در زمان زعامت و ولایت ایشان، مراحل تثبیت انقلاب و ایجاد دولت اسلامی و تشکیل جامعه اسلامی تاکنون شکل گرفته است و می‌رویم تا به مرزهای تشکیل تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

وی در همین راستا و با توجه به قدرت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور، گفت: هیچ فرد منصفی نمی‌تواند منکر این مهم شود که دستاوردهای نظام در عرصه‌هایی چون پیشرفت‌های هسته‌ای، موشکی، سلول‌های بنیادی، تولید داروها و واکسن‌های مهارکننده بیماری‌هایی چون ایدز و برخی سرطان‌ها، ترمیم ضایعات نخاعی، دستیابی به فناوری شبیه‌سازی، به راه افتادن نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری در حوزه و دانشگاه، دمیده شدن روحیه اعتمادبه‌نفس در جوانان و جوان‌گرایی و... درگرو دغدغه‌ها و پیگیری‌های مستمر ایشان صورت گرفته است.

امام‌جمعه چناران عنوان کرد: آینده‌نگری و پیگیری‌های مستمر و مداوم ایشان باعث گردید مسئولان نظام سندی به‌عنوان سند ۲۰ ساله را تدوین نمایند که بر اساس آن، نظام اسلامی در سال ۱۴۰۴ هجری خورشیدی باید درزمینهٔ علمی، فناوری و اقتصادی به قدرت اول آسیای جنوب غربی (خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز) تبدیل گردد.

حجت‌الاسلام تاجی اظهار کرد: از دیگر ابتکارات ایشان، احیای اصل ۴۴ قانون اساسی است که کارشناسان از آن به‌عنوان یک انقلاب و جهش اقتصادی نام می‌برند. با اجرای اصل ۴۴، از تصدی‌گری دولت در مناصب اقتصادی کاسته شده و بخش خصوصی و تعاونی‌ها، چرخه تولید و تجارت کشور را به حرکت در خواهند آورد.

وی ادامه داد: تزریق امید به ارکان دولت و مردم در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط، از دیگر هنرهای ناب رهبری ایشان در طول بیست‌ونه سال گذشته بوده است، به‌گونه‌ای که در بحرانی‌ترین شرایط فرموده‌اند؛ «من خود را غرق در عنایات و نعمات خداوند متعال می‌دانم.» اگر هر مدیر و مسئولی صرفاً کار خود را خوب انجام دهد، دیگر هیچ نگرانی و دلهره‌ای نداریم. این مهم را باید بدانیم که اگر در دهه اول انقلاب و در دوران غربت و تنهایی دفاع مقدس، برای حفظ موجودیت و بقای خود می‌جنگیدیم، امروزه سرنوشت منطقه به سرانگشتان ما سپرده شده است.

وی افزود: افزایش اقتدار و نفوذ ایران؛ تبدیل شدن ایران به یک کشور شکست‌ناپذیر و مقاوم، شکسته شدن مجدد ابهت آمریکا و متحدانش، تعمیق منطقه ژئواستراتژیک ایران، هرکدام از دیگر دستاوردهای نظام در دوره رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) است.

وجه اشتراک مدیریت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

 وی با اشاره به وجه اشتراک مدیریتی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت: تدابیری که بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در دوران مبارزه، پیروزی انقلاب و دهه استقرار و تثبیت انقلاب اسلامی ایران به خرج دادند، منبعث از توفیقات الهی و به‌کارگیری تعالیم وحی و سیره نبوی و ائمه اطهار (ع) بوده است.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: دوستداران، شیفتگان ویاران وفادار حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله تعالی) می‌دانند که این دو گوهر ناب، یک حقیقت با دو تجلی هستند که وظیفه همه ما، درک و معرفی شایسته و بایسته این حقیقت ماندگار و الهی به جامعه اسلامی و بشریت تشنه امروز و فردا است.

خطیب جمعه چناران بیان داشت: تسلط و احاطه بی‌نظیر حضرت امام و مقام معظم رهبری بر اموری همچون مسائل نظامی، تهدیدات همه‌جانبه دشمنان و خصوصاً تهاجم فرهنگی، نیازهای نسل جوان، مطالبات و نیازهای دانشگاه‌ها، بایسته‌های حوزه‌های علمیه، شناخت دغدغه‌های نیروهای انقلاب و درک شایسته‌ای از بایسته‌های نظام اسلامی، شناخت قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ساختار انقلابی نظام و... در کنار مصادیق بی‌شماری از مطالعه دقیق و تحقیق راهبردی و کاربردی، مشورت، استقامت، صبر، متانت در شیوه‌های مدیریتی و از همه مهم‌تر، ابعاد عرفانی و معرفتی ایمان به خدا و وعده‌های صادق او و ایمان به رسالت الهی خود و ایمان به مؤمنین اهل حقیقت... همه گوشه‌هایی از ابعاد بی‌نظیر و گران‌سنگی است که در وجود این دو امامین انقلاب موج می‌زند.

عبرت‌های برجام؛

وی با اشاره به درس‌ها و عبرت‌های برجام گفت: اگرچه برجام حدود سه سال توان زیادی از کشور و مسئولان گرفت، اما تجارب گران‌قدر، درس‌ها و عبرت‌های مهمی برای مسئولان و مردم در داخل و حتی افکار عمومی و مسئولان دنیا داشته است که باید به‌مثابه فرصتی طلایی از آن در حوزه‌ها و ساحت‌های گوناگون، به‌ویژه در بسیج و اجماع سازی ملل مستضعف و تنفر پراکنی از خوی استکباری آمریکا در بین ملت‌ها و دولت‌ها استفاده کرد.

ایده «ادامه برجام با اروپا» عقلانی و منطقی نیست

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین موضوع در وضعیت کنونی آن است که با شناخت تجربیات تلخ و شیرین گذشته و درک هزینه‌هایی که کشور و مردم متحمل شده‌اند، مسیر حرکت آینده خوب تشخیص داده شود و بر اساس آن مدبرانه اقدامات لازم صورت بگیرد. مسیر طی شده برای حل‌وفصل موضوع هسته‌ای ایران در سال‌های پیشین (به‌ویژه از سال ۹۲) بر اساس اعتماد به‌طرف مقابل و اخذ نکردن تضمین‌های لازم بوده است. درک این نکته برای مسئولان و صاحب‌نظران این رویکرد، دیگر نباید کار دشواری باشد که ازاین‌پس جهت‌گیری معطوف به ایده «ادامه برجام با اروپا» عقلانی و منطقی نیست، مگر مطابق با بیانات رهبر معظم انقلاب که با اخذ ضمانت‌های کافی منوط باشد.

تقسیم‌کار «پلیس خوب و بد» بین آمریکا و اروپا

وی بیان داشت: عبرت دیگر، به نحوه رفتار و مواجهه ما با اروپا و نقش جدید آن پس از خروج آمریکا از برجام است. چه‌بسا اختلاف آمریکا و اروپا در بحث برجام پشت‌صحنه‌ای همانند تقسیم‌کار بین «پلیس خوب و بد» هم داشته باشد و در راستای تغییر محاسبات مسئولان ایرانی و در نبود آمریکا در برجام، اروپا ناجی و شریک قابل‌اعتماد معرفی شود تا آنچه را که آمریکا درزمینهٔ توانمندی موشکی و منطقه‌ای ایران نشانه‌گذاری و طراحی کرده بود و به آن دست نیافته، در مرحله جدید از سوی اروپا پیگیری شود و به اجرا درآید.

لزوم تشکیل قرارگاه دفاع اقتصادی

وی با اشاره به افزایش قیمت‌ها در روزهای اخیر، گفت: اقتصاد مقاومتی از راهکارهای کاربردی مقابله با تهدیدها و جنگ اقتصادی دشمنان است. ریاضت اقتصادی با اقتصاد مقاومتی متفاوت است. ریاضت اقتصادی به طرحی گفته می‌شود که دولت برای کاهش هزینه‌ها و رفع کسری بودجه به کاهش یا حذف ارائهٔ برخی از خدمات و مزایای عمومی دست می‌زند.

امام‌جمعه چناران گفت: این طرح موردقبول جامعهٔ اسلامی ما نیست، ولی اقتصاد مقاومتی برای مقابله با کسری بودجه، بهبود وضعیت مالی و توانمند کردن کشورها مؤثر است. اجرای این طرح نتایجی مانند کاهش تقاضا، تورم، رقابت و مقابله با کسری بودجه را به دنبال دارد، لذا آنچه می‌تواند در حل مشکل اقتصادی کشور مؤثر باشد، توجه به تولید داخلی، درست استفاده کردن از منابع و امکانات و اعمال صحیح اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: برای مقابله با دشمنان در حوزهٔ جنگ اقتصادی لازم است دولت با هماهنگی دستگاه‌های امنیتی و دفاعی قرارگاهی به نام قرارگاه دفاع اقتصادی تشکیل دهد. در این قرارگاه با تجزیه‌وتحلیل فعالیت‌های اقتصادی - که علیه جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد، راهکارهای مقابله و برخورد واکاوی شده و اقدام عملی و به هنگام صورت پذیرد.

سرنوشت فلسطین درگرو وظیفه تاریخی مسلمانان است

 وی ضمن دعوت از اقشار مختلف جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس گفت: حمایت از فلسطین در بین امت اسلام و دولت‌های اسلامی می‌تواند به ایجاد مجموعه‌ای مقتدر، پیشرفته و منسجم اسلامی منتهی شود و نقطه پایانی بر دوران اشغالگری و ظلم تاریخی بر ملت فلسطین بگذارد.

حجت‌الاسلام تاجی افزود: مسئله فلسطین امروز اهمیت و فوریت مضاعف یافته و ملت فلسطین حق دارد در این اوضاع، انتظار بیشتری از کشورهای اسلامی داشته باشد. امروز سرنوشت فلسطین درگرو انجام این وظیفه تاریخی و مسؤولیت دینی همه مسلمانان است.

پیام موشکی غزه به صهیونیست‌ها؛ نه سکوت می‌کنیم و نه سازش

وی در همین راستا و با اشاره به پیام موشکی غزه به رژیم صهیونیستی، گفت: ازجمله پیام‌هایی که حمله به سرزمین‌های اشغالی در پی داشت این بود که غزه به دنبال راه‌حل‌های مطرح‌شده توسط سران کشورهای اسلامی ازجمله سران عربستان سعودی نیست. محمد بن سلمان در تازه‌ترین اظهارات خود گفته که فلسطینیان یا باید به راه‌حل سازش با صهیونیست‌ها تن دهند و معادلات مربوط به صلح را بپذیرند یا باید ساکت شوند و در گوشه‌ای بنشینند.

امام‌جمعه چناران بیان کرد: این حمله به سرزمین‌های اشغالی این پیام را داشت که غزه نه سازش رامی پذیرد و نه در کنجی می‌نشیند و سکوت می‌کند تا کسانی چون محمد بن سلمان سرنوشت فلسطین را دودستی تقدیم صهیونیست‌ها کند.

قیام ۱۵ خرداد و شکل‌گیری اندیشه حکومت دینی مبتنی بر ولایت‌فقیه

وی با گرامیداشت قیام 15 خرداد گفت: با شکل‌گیری قیام ۱۵ خرداد و طرح اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی حضرت امام (ره)، زمینه‌های اولیه شکل‌گیری اندیشه حکومت دینی مبتنی بر اصول و مبانی‌ای همچون نظریه ولایت‌فقیه شکل گرفت. چراکه در طی سال‌های حکومت پهلوی و اقدامات ضد دینی آن و نیز اقدامات روشنفکرانه ضد دینی، این اندیشه ترویج می‌شد که دین نه‌تنها توانایی اداره جامعه را ندارد بلکه تنها منحصر به حوزه مسائل فردی و شخصی هست.

وی ادامه داد: پس از پانزده خرداد برای رژیم شاه دو راه بیش باقی نمانده بود؛ یا قبول شکست در برابر نهضت اسلامی و یا مبارزه صریح با اسلام و روحانیت و مرجعیت، و شاه ناچار برای نجات خود راه دوم را انتخاب کرد. هرچند که این راه، باآنکه در ابتدا برای او پیروزی‌های زودگذری فراهم آورد، ولی وی را به‌صورت قطعی در سراشیب سقوط قرارداد زیرا ماهیت منافقانه وی را برملا ساخت و دشمنی وی را با اسلام علنی کرد.

صراحت داشتن علی (ع) در برابر دشمن

وی با تسلیت سالروز شهادت امام علی (ع) به عدم سازش‌کاری ایشان در برابر دشمن گفت: یکی از صفات بارز امام علی (ع)، روحیه صلابت و مقاومت و سازش‌ناپذیری با دشمنان دین و امت اسلامی بود. در دوران خلافت، هرگز با خواست‌های نامشروع سه گروه موافقت نکرده و حفظ مصالح امت اسلامی را بر همه‌چیز مقدم داشت و تا آخر در برابر سه پدیده شوم ناکثین، قاسطین و مارقین، مقاومت نمود؛ با انحرافات گوناگون مقابله کرده و در برابر خواست‌های باطل و نامشروع هیچ‌کسی تسلیم نگردید.

وی عنوان کرد: صراحت داشتن در برابر دشمن نیز از همین مقوله محسوب می‌شود. از شیوه‌های مرسوم در سیاست‌های رایج امروز، نیرنگ، فریب و ظاهرسازی است. چه‌بسا عدّه‌ای گمان کنند چه اشکالی دارد برای پیشبرد اهداف اسلامی، چند صباحی از آرمان‌ها و اهداف خود سخن نگفت یا دست‌کم به‌صراحت و روشنی از آن‌ها یاد نکرد تا حساسیت دشمنان و مخالفان برانگیخته نشود و گمان کنند ما در آرمان‌های خود تجدیدنظر کرده‌ایم و یا اینکه عدّه‌ای تصور نمایند سیاست؛ یعنی فریب و نیرنگ و سیاست‌مدار واقعی؛ یعنی حیله‌گرِ ماهر...

شب قدر فرصتی است برای بازگشتن به‌سوی حضرت حق

حجت‌الاسلام تاجی ضمن توصیه به بهره‌برداری و استفاده از شب‌های قدر گفت: شب‌های قدر فرصتی است برای بازگشتن به‌سوی حضرت حق و توبه کردن از گناهان و پیمودن راه درست، شب قدر، فرصتی است برای پاک کردن ظاهر و باطن از هر آلودگی، شب قدر شب زاری و سبک شدن روح از بار گناهان و رهایی از دوزخ است.

وی ادامه داد: مبادا این فرصت را از دست دهیم و در این شب روحانی، از امور معنوی غافل شویم. مبادا شبِ نماز و تلاوت بگذرد و ما از برکات این لحظه‌های شکوهمند و شیرین بی‌بهره بمانیم.

انتهای پیام/