به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی محمد زاده، ظهر امروز در نشست شورای زکات شهرستان خلیل آباد که در دفتر امام جمعه برگزار شد اظهار داشت: 24 شورای فرعی زکات در روستاهای شهرستان خلیل آباد فعال شده است.

وی همچنین ادامه داد: در تمام روستاها، دهیار به عنوان رئیس شورای زکات روستا معرفی شد و این شورا شامل 5 نفر می شود که از معتمدین محلی و اعضای شورای روستا تشکیل شده است.

مسئول شورای زکات خلیل آباد با بیان اینکه 24 رابط روستایی و 700 مؤدی زکات در شورای زکات شهرستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در ورودی 20 روستای شهرستان تابلوی فلزی به جهت ترغیب مردم به پرداخت زکات نصب شده است.

وی با تأکید بر اینکه همکاری و فعالیت بیشتر روحانیون، دهیاران و اعضای شورای روستا در جمع آوری زکات حائز اهمیت است، تصریح کرد: نگاه شورای مرکزی زکات و مقام معظم رهبری به مسکن مددجویی است و امیدواریم در سال جاری قدم های مؤثری در ساخت مسکن های مددجویی از محل زکات برداشته شود.

محمد زاده با بیان به اینکه علیرغم وجود خشک‌سالی ها و سرمازدگی ها سال 96، آمار زکات جمع آوری شده در شهرستان خلیل آباد مطلوب بود، اذعان کرد: مردم شهرستان خلیل آباد در سال 96 بالغ بر 4 میلیارد و 841 میلیون و 992 هزار و 550 ریال زکات پرداخت کرده اند.

وی با اشاره به آمار کلی سرفصل زکات جمع آوری شده سال 96 در شهرستان خلیل آباد، عنوان کرد: 490 میلیون ریال فطریه، 80 میلیون ریال کفاره، بیش از 2 میلیارد و 761 میلیون ریال در سرفصل انتظامی کمک های مستقیم خیرین با همکاری کمیته امداد و 1 میلیارد و 510 میلیون ریال در سرفصل محرومین و کالا جمع آوری شده است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مبالغ جمع آوری شده زکات سال 96 در خود شهرستان خلیل آباد هزینه شده است، تشریح کرد: 200 میلیون ریال بابت جهیزیه محرومین، 100 میلیون ریال درمان محرومین، 200 میلیون ریال مسکن مددجویی، 1 میلیارد و 10 میلیون ریال توزیع سبد کالا و پوشاک نقد و انتظامی، 80 میلیون ریال سبد غذایی نان از محل کفاره، 49 میلیون تومان فطریه به صورت نقد در همان روزهای ابتدایی بعد از عید توسط شورای اسلامی روستاها و کمیته امداد به مصرف فقرا رسیده و مابقی بیش از 2 میلیارد و 761 میلیون ریال با همکاری امور اجرایی زکات در بحث عمرانی از قبیل حسینیه، مسجد، خانه عالم و... به صورت نقدی و انتظامی هزینه شده است.

 

مردم خلیل آباد اغلب خود راغب به پرداخت زکات هستند

حجت الاسلام علی ناهیدی در این مراسم با بیان اینکه چند وظیفه دینی مهم بر عهده مؤمنان قرار دارد که شامل نماز و زکات می شود، اظهار داشت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمام شهرهای ایران نماز اقامه می شود و از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

امام جمعه خلیل آباد با بیان اینکه مردم متدین شهرستان خلیل آباد اغلب خود راغب به پرداخت زکات هستند، تأکید کرد: قدم های ارزشمندی در بحث پرداخت و جمع آوری زکات برداشته شده است و دستگاه های مختلف توجه ویژه ای به مستمندان و فقرا دارند.

 

گزارش عملکرد شورای زکات باید به‌صورت شفاف به مردم داده شود

مجتبی شاکری در این مراسم گفت: زکات فریضه ای الهی است که آثار آن بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم با پرداخت به موقع و جمع آوری زکات بتوانیم فقر از چهره شهرستان پاک کنیم.

وی با بیان اینکه به اذعان رئیس کمیته امداد، دولت در بحث فقر زدایی موفق عمل کرده است، افزود: علی رغم اینکه مشکلاتی در بحث کشاورزی و اقتصادی وجود دارد و شاهد کاهش بارندگی ها نسبت به سال های گذشته در شهرستان خلیل آباد بودیم ولی کشاورزان نیز معتقد به پرداخت زکات هستند.

فرماندار خلیل آباد با تأکید اینکه اولویت هزینه کرد زکات جمع آوری شده در سال جاری ساخت مسکن برای افراد نیازمند است، بیان کرد: گزارش زکات های جمع آوری شده و هزینه کرد آن باید به‌صورت شفاف به مردم داده شود و دهیاران آمادگی لازم برای همکاری با شورای زکات شهرستان را دارند.

وی در پایان با اشاره به اینکه رسیدگی و توجه به نیازمندان و محرومین وظیفه همه است، خاطرنشان کرد: نظام‌مند کردن جمع آوری زکات ها و جلوگیری از موازی کاری ها در جمع آوری زکات باید در دستور کار باشد.

انتهای پیام/