عبدالمجید شیخی در گفتگو با صبح توس؛ اظهار داشت: نوسانات بازار ارز و سایر نوسانات اقتصادی دلیل ناکارآمدی دولت در مدیریت اقتصاد است.

 

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: وظیفه دولت تنظیم بازار است اعم از بازار پولی بازار مالی، بازار کالاها و خدمات و بازار کار و اگر دولتی نتواند بازار را تنظیم کنند و به تعادل نسبی برساند باید استعفا دهد چون توانایی اداره اقتصاد کشور را ندارد.

 

وی افزود: مردم دولت را انتخاب می‌کنند تا معیشتشان را منظم کند و دولتی که توانایی این کار را ندارد باید کنار رود.

 

وی بابیان اینکه دولت هنوز نتوانسته سامانه نیما را عملی کنند و ارز موردنیاز متقاضیان را تأمین کند، گفت: جان گرفتن بازار آزاد دلیل بر ناکارآمدی و عدم عملیاتی شدن سامانه نیما است و به‌طور خلاصه باید گفت دولت کارش را انجام نداده است.

شیخی بیان داشت: وقتی‌که دولت لایحه بودجه را پیشنهاد داد قابل پیش‌بینی بود که منابع هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد و دولت مرتبط می‌گوید که نرخ ارز باید تک‌نرخی شود. تک‌نرخی شدن به زبان آنان، نیت افزایش نرخ ارز را به دنبال داشته است. آن‌ها اعتقاددارند که نرخ ارز بیش از این‌ها است.

 

کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: در ماه گذشته دو تن از وزرا، عمداً و یا سهواً گاف دادند و گفتند نرخ ارز باید به ۱۰ هزار تومان هم برسد که به نظر من قوه قضاییه باید با این افراد برخورد کند و محاکمه‌شان کند که به چه مجوزی بازار را به تلاطم می‌کشانند و با این صحبت‌های خود باعث شدند سوداگران و دلالان، بازار ارز را تخلیه کنند و ارزها را جمع کنند.

 

وی تأکید کرد: بازی با قدرت خرید مردم یعنی دست کردن در جیب آن‌ها و سرقت اموال آن‌ها و باید بازخواست شوند و ازلحاظ شرعی نیز پاید پاسخ‌گو باشند.

 

وی بیان کرد: پنج سال پیش، این افراد باید نشان می‌دادند که یک استراتژی ویژه‌ای برای خروج سلطه ارز از بازار دارند و اما در عمل نشان دادند که توان این کار را ندارند.

 

شیخی بابیان اینکه دولتی‌های رفاه‌زده کاخ‌نشین به فکر رهایی از سلطه دلار نیستند، گفت: باید می‌رفتند مذاکره‌های پولی دوجانبه را راه می‌انداختند و با مبادلات پولی دو و چندجانبه ما را از سلطه دلار و یورو خارج می‌کردند و با این کار ما تحریم‌ها را دور می‌زدیم و تحریم‌ها یک مضحکه‌ای برای ما می‌شد و ما آمریکا را به بازی می‌گرفتیم نه این‌که آن‌ها ما را به بازی بگیرند.

 

انتهای پیام/