علیرضا قدرتی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: قوچان یکی از شهرهای مهم خراسان رضوی در تولید گوشت محسوب می شود و دام های این شهرستان، بیش از چهار درصد دام سبک و در حدود چهار درصد جمعیت دام سنگین استان را تشکیل می دهد.

وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری از بیماری های مشترک دام و انسان به ویژه تب برفکی، ادامه داد: تب برفکی، نوعی بیماری واگیردار دامی بوده که درصورت عدم پیشگیری و کنترل می تواند خسارات اقتصادی بسیار زیادی را به دامداران و دامپروران وارد کند.

وی با تشریح اقدامات و فعالیت های دامپزشکی قوچان برای کنترل بیماری ها افزود: تشدید نظارت های بهداشتی و  قرنطینه ای حمل و نقل دام های زنده، برگزاری کلاس های آموزشی- ترویجی، توزیع پمفلت های آموزشی، آهک باشی بازار دام و ضدعفونی خودروهای حمل دام، واکسیناسیون و....بخشی از فعالیت های این شبکه برای کنترل بیماری ها می باشد.
قدرتی تصریح کرد: طی چهار ماه اخیر، بیش از 141 هزار را س دام سبک و همچنین بیش از 9 هزار راس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان واکسینه شده اند.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان نقل و انتقال و کشتار غیرمجاز دام یکی از راه های انتقال بیماری ها مشترک بین انسان و دام دانست و خاطر نشان کرد: در برخی بیماری‌ها از جمله کزاز، شاربن، هاری، لپتوسپیروز و... دام‌ها اصولا اجازه کشتار ندارند و عدم دقت در این موضوع و عدم معاینه دام قبل از کشتار توسط کارشناسان دامپزشکی و کشتار این گونه دام‌ها سبب آلودگی شدید محیط و به خطر افتادن سلامت استفاده کنندگان این گوشت‌ها خواهد شد و به همین دلیل در صورت مشاهده کشتار غیرمجاز دام در سطح شهرستان ضمن برخورد قانونی، متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/