مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه و لبنان در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به اهمیت انتخابات پارلمانی لبنان باتوجه به حوادث اخیر اظهار کرد: در راستای سرنوشت ساز بودن این انتخابات همه طرف های ذی نفع در این کشور با جدیت وارد صحنه شدند و از همه پتانسیل ها استفاده کردند.

 

وی افزود: امروز علاوه بر رقابت همیشگی در این انتخابات نوعی رقابت جدیدی را می توان مطرح کرد که شامل محور خط غربی ها مورد حمایت عربستان و خط محور مقاومت است که در هر دو محور از همه مذاهب وجود دارند.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه ضمن اشاره به نفوذ داعش در لبنان در دوره گذشته و پایداری و استقامت حزب الله در بیرون راندن آنها و درایت صورت گرفته به عنوان عامل مهم تأثیرگذار بر تصمیم مردم گفت: ارزیابی ها نشان می دهد مجموعه 8 مارس که بر ائتلاف باقی هستند شرایط مساعدتری دارند اما طرف مقابل نیز با جدیت در راستای جناح های غرب گرا فعالیت دارند.

 

مجموعه 8 مارس که بر ائتلاف باقی هستند شرایط مساعدتری دارند

 

وی با بیان اینکه امروز حضور اولیه مردم به شکل گسترده ای بوده و نشان می دهد که بیشترین آمار مشارکت را در انتخابات امروز شاهد هستیم افزود: نتیجه انتخابات به صورت دقیق قابل پیش بینی نیست ولی 8 مارس انتظار دارد از آرای قابل توجهی برخوردار باشد.

 

نعیمی تصریح کرد: مداخلات آمریکا و عربستان از سال گذشته آغاز شده لذا رویدادها و حوادثی رخ داده که مردم را برای طرف ذی صلاح قانع کرده است.

 

وی افزود: حضور گروه های تروریستی در بیروت و نامنی های این کشور عوامل اصلی مؤثر بر انتخابات است و آمریکا و عربستان به دلیل همراهی با تروریست ها کلامی در این باره به میان نیاورده اند و بر اساس افکار عمومی در بخش اعظمی از حضور و نظرسنجی ها محور مقاومت در صدر جدول انتخابی مردم است.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: طرح آمریکا و سعودی ها تا امروز در لبنان ناکام بوده است و حتی بسیاری از گروه های حاضر در این انتخابات «عربستان زدایی» را برای کسب آرای بیشتر در دستور کار قرار داده اند.

 

وی افزود: روند انتخابات لبنان مطلوب ارزیابی می شود و شرایط 8 مارس مساعد است و انتظار می رود اکثریت آرا را داشته باشند اما لبنان باتوجه به تفاوت مذهبی که دارد نمی توان به صورت مطلق نتیجه گرفت و کسب بالای 64 کرسی برای طیف هشتم مارس سرنوشت ساز است.

انتهای پیام/