به گزارش صبح توس؛ شهرستان کلات با دارا بودن حدود ۱۵۰۰ هکتار اراضی آبیزار و پنج رودخانه دائمی باعث شده تا کشاورزان به دلیل سود اقتصای روی به کشت برنج  آوردند و از آنجا که کشت این محصول نیاز به آب فراوان دارد و با توجه به بحران آب و خشکسالیهای اخیر، کشت این محصول موجب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و تنش بین شالیکاران در فصل کشت شده است.

در همین رابطه علی اکبرایزدی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کلات به خبرنگار صبح توس گفت: شهرستان کلات با داشتن 10هزار هکتار اراضی آبیزار که ۱۵۰۰هکتار از این اراضی زیر کشت برنج است و با توجه به شرایط اقلیمی از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده.

رئیس جهادکشاورزی کلات اظهارکرد: با توجه به اعلام ممنوعیت کاشت برنج در کشور به جز استان های گیلان و مازندران از سوی وزارت نیرو با رایزنی های که داشتیم که فعلا چند سالی کشت برنج ادامه داشته باشد تا با ترویج کشت های کم آب بر و پرسود کشاورزان را اغنا کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه نوع  کشت جایگزینی  را دستور کار دارید، گفت: ما دربخش زراعت برنج آنچنان درآمدزایی نداریم و با مشکلاتی که روبرو هستیم به دنبال روش های جایگزین مثل احداث باغات از جمله باغات گردوی پیوندی  که 5برابر بیشتر از کشت برنج  درآمد زایی دارد، هستیم.

ایزدی در ادامه گفت: از آنجا که شالیزارهای کلات خود مالک هستند، بحث فرهنگسازی زمان‌بر است که با گفتمان مشکلات حل نمیشود مگر اینکه شیوه اجرا شده وعملی راببینند ،تا از روش های جایگزین استقبال کنند

رئیس جهاد کشاورزی کلات در رابطه با اقدامات اولیه این طرح گفت:  قدم های اولیه را از سال ۹۵ برداشته ایم و سال گذشته همایش ملی گردو را در کلات اجرا و از کشاورزان کشوری و استانی دعوت نمودیم تا تجربیاتش را دراختیار کشاورزان ما قراردهند.

ایزدی ادامه داد:در شهرستان کلات ۵ رودخانه دائمی آب داریم که آب این رودخانه ها در فصلهای غیر زراعی از مرز خارج میشوند، در قره تیکان و چهچه با احداث سد توانستیم بعد از سی سال کشت برنج را در روستاهای آن منطقه از پای آب سد داشته باشیم و از بیرون رفت آب جلو گیری کنیم، درلاین ، کلات ،ایدلیک و اراضی محدود به مرز که همه اراضی زیر کشت برنج هستند.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای جلوگیری از بیرون رفت آب از مرزهای شرقی کشور آیا برنامه ای دارید، گفت:با توجه به پتانسیل شهرستان کلات  پیگیر هستیم  تا با ایجاد سایتهای مجتمع گلخانه ای، دامداری و شیلات در نقاط صفر مرزی که اعتبارات خاص ملی را می طلبد را در دستور کار داریم ونقشه برداری های اولیه انجام شده است تا از بیرون رفت آب جلوگیری وهمچنین  یک اشتغال پایدار برای جوانان ایجاد کنیم.

 

انتهای پیام/