عبدالمجید شیخی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس، در خصوص ملی شدن صنعت نفت ایران در سال 1329 به عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشور، اظهار کرد: ملی شدن نفت یک بعد مبارزه ملت ایران علیه استعمار انگلیس خبیث بود و این مهم عبارتی است که باید آویزه گوش دولتمردان شود.

کارشناس مسایل اقتصادی گفت: انگلیس و آمریکا دیروز نفت را ابزار استعمار و استثمار ما کرده بودند و از ما دزدی می‌کردند و امروز بهانه‌ای به نام انرژی هسته‌ای دارند و فردا موضوع دیگری را مستمسک استعمار خودشان قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه امروز دشمنان قسم خورده انقلاب، علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بسیار با هم متحد شدند و باید هوشیار باشیم، ابراز کرد: در تاریخ چند صد ساله گذشته و به عبارتی از زمان دوره‌ صفویه تا کنون هیچ روی خوشی و عمل درستی از اروپایی‌ها ندیدیم و نباید به این اولاد شیطان به ویژه انگلیس خبیث اعتماد کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان داشت: ملی شدن صنعت نفت یک نمونه ویژه از مبارزه ضد استعماری و مشارکت مردم در نهضت اسلامی به رهبری مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی است و متأسفانه عبرتی که دولت کنونی ما و هم حزبی‌های دولت نگرفتند این است که با توجه به اسنادی که شهید سید حسن آیت ارائه کرده بود مصدق السلطنه یک فراماسونر بوده است.

کارشناس مسایل اقتصادی گفت: مصدق نماد سازش با آمریکا شد و چون به آمریکا اعتماد کرد از پشت به او خنجر زدند و امروز هم اگر دولت می‌فهمید و عبرت می‌گرفت، متوجه می‌شد که حضرت امام خامنه‌ای قبل از توافق برجام به مسئولین کشور گوشزد کرده بودند که ما به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اعتماد نداریم و با مذاکره با آمریکا وقتتان را تلف و عزت و مصلحت و حکمت کشور را پایمال می‌کنید.

شیخی بیان داشت: از تأکیدات و فرمایشات مکرر مقام معظم رهبری است که به خواهش و التماس و کرنش در برابر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تن ندهید چرا که هیچ نتیجه‌ای عاید شما نمی‌شود و امروز می‌بینیم که به صراحت پیش بینی حضرت آقا تحقق پیدا کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تأکید کرد: اعتماد به دشمن نتیجه‌ای جز خفت و خواری برای دولت ما نداشته است و هیچ نتیجه‌ای هم نگرفته‌اند و به عبارتی دشمنان ملت ما با دمشان گردو می‌شکنند و مرتب از ما وقت می‌گیرند و وقت می‌کُشند و در واقع وقت‌ سوزی می‌کنند.

وی تأکید کرد: خودکفایی در صنعت نفت و انرژی هسته‌ای و کلیه‌ی انرژی‌های را هدف سازی کنیم چرا که پایه‌ی اقتصاد مقاومتی توجه به گذر از خام فروشی گاز و نفت است و حتی گذر از خام فروشی اورانیوم غنی‌شده و یا کیک زرد و یا فرآورده‌های خام و ساده انرژی هسته‌ای است.

شیخی ابراز داشت: اگر بخواهیم کشوری پیشرفته داشته باشیم نباید به خام فروشی بسنده کنیم بلکه باید بتوانیم تمام نیازهای صنعت نفت و صنعت انرژی را خودمان تولید کنیم و این تولید بایستی تجارت محور باشد و بخش اعظم مازاد بر نیازمان را صادر و کالاها و خدماتی را که استعداد تولیدشان در داخل نیست به صورت معوق وارد کنیم.

وی گفت: اتکای دولت به خام فروشی نفت که مستمسک عملکرد مفید خودش قرار داده و با عنوان بعد از برجام علم کرده امر مضحکی است چرا که خام فروشی نفت خلاف اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اقتصادی کشور و اقتصاد بدون نفت است؛ دولت از طرفی فروش نفت خام را افزایش داده و از طرفی دیگر سالانه حدود چهار الی پنج میلیارد دلار واردات بنزین را بر کشورمان تحمیل کرده و این خیانت بزرگی بوده که اتفاق افتاده است.

کارشناس مسایل اقتصادی یادآور شد: نباید نگران کاهش سهمیه صادرات نفت خام خودمان باشیم بلکه باید تلاش کنیم که این سهمیه روزی به صفر برسد و صادرکننده فرآورده‌هایی با فن‌آوری بالا در حوزه نفت و گاز باشیم و این افتخاری برای ما است و در واقع هر زمان که به این شاخص رسیدیم باید به خودمان ببالیم.

انتهای پیام/