به گزارش صبح توس؛اولین جلسه مجمع سلامت شهرستان تایباد ظهر امروز در سالن پیامبر اعظم فرمانداری تایباد باحضور دکتر میری دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان برگزارشد.

 

دکتر علیرضا میری، دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان رضوی در این جلسه گفت: مجمع سلامت جدیدا در کشور تاسیس شده است و اولین جلسه مجمع ملی سلامت نیز اردیبهشت 96 برگزارشد.

 

وی افزود: تفاوتی که مجمع با کارگروه سلامت دارد این است که کارگروه معمولا برای معضلات حاد سلامت در منطقه چاره اندیشی می کند، اما مجمع عملا کارش قبل از کارگروه است، یعنی بطورکلی  فلسفه آن اجتماعی شدن سلامت است.

 

وی اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی فرد سالم را شخصی می داند که از سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی برخوردار باشد. یعنی فردی که بظاهر سالم است اما شغلی نداشته باشد این از نظر تعریف امروزی دیگر سالم نیست، چون فردی که بیکار است جدا از این که معیشت آن به مخاطره می افتد، روح و روان آن نیز آسیب دیده است.

 

وی بیان کرد: امروز تعداد متخصصین در شهرستان تایباد به اندازه تعداد متخصصین کل استان خراسان بزرگ در دهه 60 است. اما با این وجود سلامت جامعه بهتر از آن زمان نیست، چراکه سرچشمه بیماری را باید بخشکانیم نه اینکه بعد از بیمار شدن، آنها را مداوا کنیم.

 

حسین شرافتی راد، فرمادار تایباد عنوان کرد: امیدواریم با احساس مسئولیت همه دستگاهها ان شاءالله بتوانیم گام خوبی را در بحث پیشگیری بیماری برداریم.

 

وی افزود: این مجمع با سه هدف افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری در برابر مشکلات موثر بر سلامت، شناسایی و تقدیر از برترین های سلامت و تسهیل دستیابی جامعه به شاخص های سلامت تشکیل شده است. درمجموع هدف این است که همه سازمانها در سلامت جامعه تاثیرگذارند و از بروز بیماری و مشکلات سلامتی جلوگیری کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه امروز مردم و سازمانها باید به داد سلامت جامعه برسند، ادامه داد: خود مردم در ابتدای امر باید با تغذیه سالم و درست مواظب سلامتی خودشان باشند تا نیاز زیادی به پزشک و بیمارستان و .... وجود نداشته باشد.

 

فرماندار تایباد خاطرنشان کرد: خبرنگاران بیشترین نقش را در اطلاع رسانی موارد پیشگیری از بروز بیماری ها و بهبود سلامت جامعه دارند.

 

دکتر سیدمحمد موسوی، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد در ادامه جلسه گفت: ما با این جلسه استارت مجمع را خواهیم زد و از این به بعد جلسات را بصورت مکرر و با نظم و انضباط در شهرستان برگزار خواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه هدف نهایی ما سلامت جسمانی، اجتماعی و روانی آحاد جامعه است، افزود: براساس استاندارد جهانی 25درصد از سلامت در اختیار وزارت بهداشت و درمان است و 75 درصد دیگر در اختیار سایر سازمانها و مردم است.

 

موسوی ابرازکرد: سلامت جامعه تنها مرتبط با شبکه بهداشت و درمان نیست بلکه سلامت جامعه به تمامی ادارات از جمله آموزش و پرورش، تربیت بدنی و شهرداری و .... نیز وابسته است.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان تایباد با جمعیت 122 هزار نفری دارای شش مرکز بهداشت و درمان و 26 خانه بهداشت است. ان شاءالله در سالهای آینده سه مرکز بهداشتی و دو خانه بهداشت جدید به مجموعه مراکز شهرستان اضافه خواهد شد.

انتهای پیام/