به گزارش صبح توس چند سالی است که آخرین چهار شنبه سال را با ترقه های خطرناک دست ساز و مواد محترقه و منفجره پشت سر می گذاریم و ممکن است بسیاری از جوانان و نوجوانان، صدمات جبران نا پذیری ببینند و برای یک لحظه خوشحالی غیر متعارف آینده خود را تباه و عید را به کام خود و خانواده تلخ کنند و چهارشنبه سوری را در چهارشنبه سوزی تبدیل کنند.

برآورده شدن آرزو، دفع شر و بلا و استقبال از بهار از اهداف جشن چهارشنبه آخر سال است اما با ورود مواد محترقه، این آیین باستانی به بلای جان برخی افراد تبدیل شده است.

خوشبختانه به علت تدبیر مسئولین شهر چند سالی است که این مراسم در شهرستان فریمان در منطقه سد فریمان برگزار می شود و حادثه ناگواری در فریمان رخ نداده است.

به همین علت سراغ مسئولین شهر رفتیم تا از عملکرد آنها در آخرین چهارشنبه سال جویا شویم.

 

سرهنگ علی اکبر قربانی فرمانده انتظامی شهرستان فریمان در گفتگو با خبرنگارصبح توس گفت: برخورد پلیس با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال در فریمان تشدید می‌شود و خودروهای افراد متخلف که قصد سلب آرامش و امنیت مردم را دارند نیز تا بعد از عیدنوروز توقیف می‌شود.

وی گفت:افرادی که به دنبال برهم زدن نظم و آرامش در شب چهارشنبه سوری هستند بدانند که پلیس با برنامه‌ریزی صحیح و هماهنگی قضایی مانع از حرکت آنها شده و با آنها برخورد قانونی خواهد کرد.

قربانی با اشاره به ضرورت برخورد قاطعانه و جدی با برهم زنندگان نظم و امنیت در چهارشنبه آخرسال تاکید کرد:در ماموریت چهارشنبه آخر سال که استقبال از نوروز و بهار طبیعت است، پلیس با آمادگی کامل و مقتدرانه مسئولیت خطیر برقراری نظم و آسایش مردم را عهده دار خواهد بود.

وی گفت: فرماندهی انتظامی شهرستان فریمان با افرادی که بخواهند درچهارشنبه آخر سال نظم و آرامش شهروندان را به هم بزنند مانع از حرکت آنها شده و با آنان برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان فریمان در پایان از شهروندان و از کسبه خواست که در این زمینه مراقبت‌های لازم را داشته باشند و سعی کنند از مواد محترقه‌ای که باعث ایجاد خسارت به مردم می‌شوند، استفاده نکنند و اولیاء نیز تحرکات فرزندان خود را مراقبت کنند تا خدای‌نکرده حادثه ناگواری به وجود نیاید.

 

دکتر محمد علی پاینده مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان گفت: شادی آخرین چهارشنبه سال خوب است اما به شرط آنکه باعث از بین رفتن سلامتی مردم و جامعه نشود و این کار امکان پذیر نیست مگر با اطلاع رسانی و آموزشهای صحیح که به خانواده ها داده می شود و خانواده ها نیز باید جوانان و نوجوانان خود را توجیه کنند که از انجام کارهای خطرناک خودداری کنند.

وی گفت:در این ایام پایانی سال جای تلخی دارد که با یک اتفاق ناگوار خانواده ها وارد غم و اندوه شوند و باید خانواده ها آموزشهایی را به فرزندانشان بدهند که آنها وارد تفریحات نا سالم نشوند.

دکتر پاینده گفت: اکثر حادثه دیدگان جوانان و نوجوانان هستندو این سرمایه انسانی جامعه هست که از بین می رود و این جای تاسف دارد که طی حادثه ای برای چند لحظه شادی کردن نامتعارف،یک خانواده جوان و نوجوان خود را از دست بدهد یا دچار معلولیت بشود و یک عمر را با معلولیت زندگی کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان گفت: تعدادی از مصدومان از عابران پیاده و رهگذران هستند و خواهش میکنم از خانواده ها در آن شب اگر کار مهمی ندارند در خیابان ها تردد نکنند.

وی افزود: تمام مراکز خدمات جامعه سلامت،تمام پایگاه های اورژانس و همچنین اورژانس بیمارستان در آمادگی کامل هستند و هشدارهای لازم داده شده و آماده ارائه خدمت هستند.

پاینده بیان کرد:تراکتهای آموزشی از طریق مراکز و خانه های بهداشت در سرتاسر روستاها و شهرستان توضیع شده و آموزشهای لازم از طریق همکاران به شهروندان اطلاع رسانی شده است.

وی در پایان افزود:خوشبختانه در چند سال گذشته اتفاق ناگواری در سطح شهرستان رخ نداده است.

حسین ایمانی زاده رییس آتش نشانی فریمان گفت: در سطح مدارس ابتدایی و راهنمایی شهرستان بروشورهایی جهت اطلاع رسانی از حوادث چهارشنبه سوری و آگاه سازی نوجوانان تقسیم شده است و همچنین در مقطع  دبیرستان کلاس هشدارهای ایمنی آموزش داده خواهد شد تا از بروز هر گونه اتفاقات ناگوار جلو گیری شود.

وی گفت: ترقه هایی که امروز توسط جوامع غربی وارد رسم و رسوم ما شده است جز صدمه زدن به جوانان و خراب کردن آینده آنها و تلخ کردن عید به کام خانواده ها چیز دیگری را به جوانان ما نخواهد داد.

ایمانی افزود: در شب  چهارشنبه سوری کلیه نیروهای آتش نشانی در حالت آماده باش در ایستگاه و سد فریمان جهت جلو گیری از هرگونه اتفاق ناخوشایند مستقر هستند.

رییس آتش نشانی فریمان گفت: اتفاق یک بار رخ می دهد،ممکن است خدایی نکرده ترقه یا مواد منفجره ای که در دست نوجوانان است منفجر شود و باعث قطع انگشتان یا دست شود و هشدار ما به جوانان و نوجوانان این است که از شادی های نا متعارف خودداری کنند تا اینگونه حوادث رخ ندهد.

وی در پایان گفت: همکاران ما در سد فریمان زود تر از شهروندان مستقر هستند و نکات ایمنی را به جوانان متذکر می شوند،خوشبختانه در چند سال اخیر اتفاق ناخوشایندی  رخ نداده است.

انتهای پیام/