هادی قوامی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، اظهار کرد: این طرح در حال بررسی است تا اینکه طی هفته‌های آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به بحث و بررسی گذاشته شود و احتمال دارد که تا آخر سال این طرح تصویب شود.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: در جمهوری اسلامی مسئولان برای خدمت به میدان آمده‌اند و برای این هم نباید دنبال ثروت‌اندوزی باشند و ازاین‌رو درآمد مسئول باید روندی طبیعی داشته باشد.

وی بیان کرد: وقتی کسی مسئول می‌شود نباید ثروت فرد تغییرات ناگهانی داشته باشد و به ناگاه این ثروت فزونی یابد و حتی بهتر این است که ثروت مسئول بعد از تصدی مسئولیت کاهش پیدا کند.

قوامی در پاسخ به این سؤال که برخی مسئولان از تصویب و اجراشدن این طرح ابراز نگرانی کرده‌اند، تصریح کرد: جای نگرانی نیست و کسی که اموال شخصی خود را طی روندی مشخص به دست آورده‌ است نباید نگران باشد و اگر این اموال به‌صورت نامتعارف رشد کرده باشد مسلماً مشمول این قانون می‌شود.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلاً اگر کسی در سال‌های پیش خانه‌ای خریداری کرده و برحسب تورم و رشد منطقه‌ای آن خانه، از خانه‌ای چند صدهزارتومانی تبدیل به چند صدمیلیونی شده، به‌طور حتم شخص درروند رشد این خانه مؤثر نبوده است ولی اگر فردی دیگر خانه‌ای در سال‌ها پیش خریداری کرده و در حال حاضر این خانه تبدیل به 100 خانه شده، باشد پاسخ دهد که 99 خانه دیگر را چطور به دست آورده است، چراکه مشاغل دولتی درآمدی مشخص دارند.

وی تصریح کرد: موضوع نحوه اعاده اموال نامشروع و اینکه حد متوسط جامعه در چه حد باشد موردبررسی نمایندگان و در حال چکش‌کاری است.

انتهای پیام/