به گزارش صبح توس؛  فرهنگ در جوامع مختلف و در ادیان متعدد تعاریف متفاوتی دارد ولی شاید بتوان گفت تعریف فرهنگ به عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می‌دهد منطقی‌ترین سخن در تعریف این باشد.

کار فرهنگی نیز یکی از نیازهای جامعه است که بسته به نوع ذائقه فرهنگی باید مطابق با آن کار فرهنگی انجام شود و قطعاً برای انجام کارهای فرهنگی نیازمند مکان مناسب این کار است که در این گزارش قصد داریم وضعیت مکان‌های فرهنگی بردسکن را موردبررسی قرار دهیم.

در یک نگاه اجمالی کار فرهنگی در کشورمان را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؛ فعالیت‌های قرآنی، ترویج فرهنگ مطالعه، گسترش محافل و مجمع ادبی و هنری، تأسیس فرهنگ‌سرا و موزه‌ها، برپایی مراسم‌های ملی و مذهبی.

 

کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ مطالعه

از مؤثرترین و ماندگارترین روش‌های آموزش و ارتقا سطح فرهنگ جامعه عادت دادن مردم به مطالعه است در حال حاضر در شهرستان بردسکن کتابخانه‌های مختلفی در سطح شهر بردسکن و دو بخش انابد و شهرآباد مشغول ارائه خدمات به مردم می‌باشند که جامع‌ترین کتابخانه بردسکن ،کتابخانه استاد احمد آرام است که به‌صورت قفسه باز و با دو سالن مطالعه مجزا برای آقایان و خانم‌ها در روزهای هفته دایر است.

 

مشکلی در خصوص کتابخانه در شهر بردسکن وجود این است که این کتابخانه در شمالی‌ترین منطقه بردسکن واقع‌شده است و زمینه استفاده مردم جنوب شهر را با مشکل مواجهه کرده است.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی بردسکن در خصوص نبود کتابخانه در جنوب شهرستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت:در حال حاضر کتابخانه مسجد جامع و کانون فرهنگی مسجد جامع دارای کتابخانه و میز مطالعه است ولی در تلاشیم که با مشارکت شهرداری در پارک 15 خرداد که در جنوب شهرستان قرار دارد کتابخانه‌ای را احداث و در اختیار ساکنان جنوب شهر قرار دهیم.

 

تعطیلی سینما بردسکن 20 ساله شد

سینما یکی دیگر از مکان‌هایی است که هم می‌توان به آن به‌عنوان یک مکان فرهنگی نگاه کرد و هم تفریحی.سینما در شهرستان بردسکن بیش از 20 سال است که غیرفعال بوده و مکان سینمای سابق بردسکن نیز در اختیار پلیس راهور قرارگرفته است.سید علی حسینی رئیس اداره ارشاد بردسکن در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص وضعیت سینمای بردسکن گفت:مشغول برنامه‌ریزی و پیگیری هستیم که آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بردسکن را تبدیل به یک سالن چندمنظوره کرده و ساعات غیر برنامه‌ای از این سالن بتوان به‌عنوان سینما استفاده کرد.

 

وی افزود: سینمای شهرستان بردسکن برای آغاز به‌کار مجدد نیازمند چند فاکتور مهم و اساسی است که مهمترین آنها آماده‌سازی و ایمنی سالن سینما، استفاده از تجهیزات بروز و مدرن سینمایی با کیفیت بالای صدا و تصویر و مهمتر از همه این موارد مدیریت حرفه‌ای و تخصصی سینما است. که برای دستیابی به این موارد  مکاتبات استانی و وزارتی ، برگزاری جلسات و کمیسیون‌های تخصصی و اقدامات لازم را تا نیمه‌ی اول آذرماه سال جاری به پایان رساندیم و ان شاالله شاهد اکران مجدد فیلم در این سالن خواهیم بود.

 

مساجد و حسینیه ها

مساجد و حسینه ها و نیز کانون های فرهنگی که در این مکان ها احداث شده نیز مکان برای اجرای برنامه های فرهنگی میباشد ولی متاسفانه آنچنانکه باید و شاید از این ظرفیت ها استفاده نشده است.

اکثر حسینیه ها در بردسکن فقط در ایام محرم و آن هم در ده روزه اول محرم فعالیت داشته در این مکان مشغول عزاداری می باشد و طول سال از این مکان ها به نحو مناسبی استفاده نمی شود.

حتی برخی از کانون های فرهنگی مساجد نیز با عدم استقبال مواجه شده است.در بردسکن حدودا 67 کانون فرهنگی مسجد وجود دارد که تعداد کمی از این کانون ها کار فرهنگی انجام داده و مابقی استقبال چندانی از آنان نشده است.

 

مهدی رجب پور یکی از فعالان کانون‌های مساجد استان خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ما از مشکلات حوزه فرهنگی کانون‌های مساجد گفت و بیان کرد:در حوزه فرهنگی ابتدا باید ذائقه شناسی مردمی انجام و بسته به نیاز مردم کارهای فرهنگی پیاده‌سازی و انجام شود.کار فرهنگی که در یک استان،شهر و یا حتی یک محله انجام شود ممکن است برای ذائقه فرهنگی مردنم  شهر و محل دیگر مناسب نباشد و لذا در خصوص کانون‌های فرهنگی مسجد این مشکل وجود دارد که این کانون‌ها زیر نظر وزارت ارشاد کشور اداره می‌شوند و در اصل برنامه‌هایی باید در این مکان‌ها اجرا شود که قبلاً قالب کاری و دستورالعملی آن ابلاغ‌شده است و این با قضیه ذائقه شناسی فرهنگی مغایرت دارد.

وی اظهار داشت: مشکل دیگری که در کانون‌ها وجود دارد این است که عضو این کانون پس از گذراندن دوره نوجوانی وارد دوره جوانی شده و دغدغه کار و ازدواج باعث می‌شود که آرام‌آرام این فرد از فعالیت‌های فرهنگی خود دور شده و وارد فعالیت‌های دیگری می‌شود و در اصل باید برعکس این قضیه باشد.یعنی اگر مثلاً یکی از اعضای کانون ازدواج کرد باید یک نفر به جمع فعالان فرهنگی اضافه شود نه اینکه کم.می‌شود همسر این فرد با برپایی مجمع خواهران در این کانون به فعالیت فرهنگی در حوزه بانوان بپردازد.

در پایان گزارش لازم به ذکر است که برخی کمبودها در حوزه مکان‌های فرهنگی بردسکن دیده می‌شود ولی باید مسئولین به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که از همین فضاهای فرهنگی موجود نهایت استفاده میسر شود.

 

انتهای پیام/