به گزارش صبح توس؛ سرهنگ مهدی غفاری، روز سه شنبه در جمع هنرآموزان هنرستان حضرت فاطمه معصومه(س) بیان کرد: مرزها نماد حاکمیت ملی یک کشور هستند و حساسیت مردم یک کشور به حفاظت از مرزها و نگهداری از مرزنشینان بر اساس مرزهای تعریف شده نیز شاخصی از حاکمیت ملی است و قلمرو این حاکمیت را نیز مرزها تعیین می‌کنند.

 


رئیس دفتر و مشاور فرماندهی هنگ مرزی و مرزبانی درجه یک تایباد افزود: حد قلمرو زمینی، دریایی، هوایی و زیرزمینی هر کشور را مرز آن کشور می‌گویند و مرز مهمترین عامل تشخیص و جدایی یک کشور از کشور همسایه‌است.

 

وی با اشاره به مرزهای خراسان رضوی اظهار کرد: خراسان رضوی 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که 90 کیلومتر آن در شهرستان مرزی تایباد واقع شده است.

 


سرهنگ غفاری گفت: مرز دوغارون تایباد 150 کیلومتر از سمت شمال با مرز سرخس و به همین فاصله در جنوب با مرز گزیک مشترک است.

 


وی در خصوص ایستگاه های مرزی دوغارون بیان کرد: ایست و بازرسی گروهان 17 شهریور، اولین مرکز کنترل خودروهای شخصی و ترانزیت، و همچنین افراد می باشد، در این مرکز کنترل سالانه قریب به 50 هزار خودرو صورت می گیرد، و کاملا تحت نظر بوده و هیچ تردد غیر مجازی انجام نمی شود.

 


وی با اشاره به اینکه هر مرزی برای کنترل نیاز به نیروهای امنیتی دارد که مرزبان نامیده می شوند، افزود: مسئولیت مرزبانان این است که علاوه بر منع عبور افراد غیرمجاز، مانع انتقال کالاهای غیرمجاز (قاچاق یا کالای ذاتا غیرمجاز مثل مواد مخدر) شوند. در عین حال حراست از مرزهای کشور در مقابل تجاوز خارجی از دیگر وظایف مرزبانان است.

 


مشاور فرماندهی هنگ مرزی تایباد اظهار کرد: در کنار این مسائل می‌توان کمک به مرزنشینان برای ارتقای وضع زندگی‌شان را نیز از وظایف مرزبانی دانست و این مورد امروز در این شهرستان مرزی به صورت کامل واضح و روشن است، کشاورزی و دامپروری در نقطه صفر مرزی این ادعا را اثبات می کند.

 


گفتنی است در حاشیه این آموزش نمایشگاه عکسی از محدوده مرزی کشور با هدف آشنایی دانش آموزان برگزار شد.

 


لازم به ذکر است فرماندهی هنگ مرزی تایباد، سه شهرستان مرزی خراسان رضوی (تایباد،تربت جام و خواف) را تحت پوشش دارد که ازنقطه صفرمرزی تا عمق 20 کیلومتری حراست و کنترل آن با این فرماندهی است و فعالیت های مرزبانان آن سبب گردیده این هنگ به عنوان هنگ مرزی نمونه کشوری معرفی شود.

انتهای پیام/