جواد اعتضادی در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به این مطلب که از 9 ماه قبل مراحل ثبت سمن «پویش سبز سرزمین طیبات» را آغاز کرده ایم و امروز شاهد به بار نشستن تلاش دست اندرکاران آن هستیم، گفت: حدود 9 ماه پیش بحث تاسیس سازمان مردم نهادی که در حوزه محیط زیست در شهرستان تایباد فعالیت کند را آغاز کردیم.

 

وی افزود: ما در مدت هشت ماه گذشته فعالیتهایی را نیز داشته ایم و کمیته های مختلف این NGO را مشخص کردیم به گونه ای که پنج کمیته تشکیل داده ایم تا در حوزه های بهداشت و آب و غیره فعالیت داشته باشند.

 

رییس هیات مدیره سمن محیط زیست شهرستان تایباد توسعه درختکاری درشهرستان، جلوگیری ازتخریب منابع طبیعی، احیای تفرجگاهها، معرفی اماکن بکر گردشگری، اطلاع رسانی برای ضرورت حفظ منابع طبیعی را ازجمله اقدامات این سمن دانست که در دستور کار برنامه ریزان این تشکل مردم نهاد می باشد.

 

اعتضادی اظهارکرد: کارمان را بیشتر با پاکسازی جنگلها و حوزه های ییلاقی شهرستان که تفرجگاه مردم هستند، آغاز کردیم و شش برنامه را در حوزه پاکسازی این تفرجگاهها با کمک گروه کوهنوردی بسیج و پژوهش سرای رازی انجام دادیم.

 

وی اضافه کرد: باهمکاری هیات کوهنوردی تایباد، در ارتفاعات شهرستان گونه های گیاهی درحال انقراض را احیا و درختانی که با محیط و آب و هوای هرمنطقه سازگاری دارد را با کارشناسی لازم در دست کاشته داریم.

 

اعتضادی تاکید کرد: حمایت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب محیط زیست همت همگانی را طلب می کند.

 

رییس هیات مدیره سمن محیط زیست شهرستان تایباد افزود: مشکلات محیط زیستی درشهرستان زیاد است که ازجمله آن می توان به؛ تخریب جنگل ها، ازبین بردن تفرجگاهها، ریختن زباله درمحیط زیست، برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی اشاره کرد.

 

وی تصریح کرد: یکی از معضلات در محیط زیست تایباد استفاده از پلاستیک در کشت های شهرستان و رها کردن پلاستیک در اراضی کشاورزی است که با همکاری کشاورزان شهرستان سعی درفرهنگ سازی برای جلوگیری ازاین معضل را داریم.

 

انتهای پیام/