به گزارش خبرنگار صبح توس؛ خبرنگار این پایگاه خبری تحلیلی در ادامه گزارش های خود از حوزه بهداشت و سلامت شهرستان جغتای این بار به سراغ دو سوژه در بیمارستان ولیعصر(عج) شهر جغتای و خانه بهداشت هفت روستای زور زمند رفته است.

 

تلاش ها و پیشرفت های صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان شهرستان جغتای در چند سال اخیر قابل توجه بوده و شبکه بهداشت و درمان شهرستان جغتای زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار توانسته است خدمات خود را در این شهرستان گسترش دهد.

 

این پیشرفتها در زمینه ساخت درمانگاههای خارج از مرکز شهرستان، خانه های بهداشت، تجهیز بیمارستان جغتای از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزاتی، احداث پایگاههای اورژانس جاده ای و نوسازی آمبولانس ها و ناوگان حمل و نقل به چشم می خورد و توانسته است رضایت مردمی را جلب کند.

 

اما با وجود تلاش های صورت گرفته، گلایه هایی نیز از طرف مردم در برخی از قسمت های شبکه بهداشت و درمان شهرستان جغتای وجود دارد که شاخص ترین آنها شامل محدود بودن تعداد معاینات روزانه برخی متخصصان بیمارستان ولیعصر(عج) و همچنین نبود بهورز و تجهیزات در ساختمان شماره۲ خانه بهداشت هفت روستای زور زمند شامل روستاهای بهار، رضوان، قائم، ایثار، امیرآباد و صدرا می باشد.

 

یک بهورز برای جمعیت حدود ۲هزار نفری

 

در همین راستا، حسین زمندی یکی از اعضای شورای اسلامی این هفت روستا به خبرنگار ما گفت: جمعیت ساکن در هفت روستای زور زمند به حدود دو هزار نفر می رسد و طبق استانداردهای بهداشتی و پزشکی کشور، یک بهورز مستقر در تنها خانه بهداشت این هفت روستا نمی تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

 

وی افزود: به منظور تسهیل در ارائه خدمات بهداشتی به ساکنان این هفت روستا، علاوه بر خانه بهداشت فعلی، ساختمان شماره2 خانه بهداشت زور زمند نیز ساخته شد و طی هفته دولت سال جاری به بهره برداری رسید؛ اما هنوز از تجهیز آن و یا بکارگیری نیروی انسانی در آن خبری نیست.

 

زمندی گفت: خدمات دهی توسط یک بهورز به جمعیت حدود دو هزار نفری، کار مشکلی است و کیفیت کار را کاهش می دهد، از این رو از مسئولان شبکه بهداشت شهرستان می خواهیم تا نسبت به راه اندازی خانه بهداشت شماره۲ زور زمند اقدام کنند.

تعداد محدود معاینات توسط برخی متخصصان تنها بیمارستان شهرستان جغتای نیز موضوع دیگری است که با واکنش منفی از طرف مردم روبرو شده است، چراکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت این شهرستان را ساکنان روستایی آن تشکیل می دهند و هر روز برای بهره مندی از تخصص پزشکان باید بعد از طی مسافت به مرکز شهرستان مراجعه کنند و از این رو به علت تکمیل سقف پذیرش پزشک متخصص، مجبور به بازگشت به روستاهای خود هستند.

 

درصدد رفع کمبودها هستیم

 

در همین راستا اسماعیل جبله، مدیر بیمارستان ولیعصر(عج) جغتای با تایید این موضوع به خبرنگار ما گفت: پرسنل بیمارستان ولیعصر(عج) جغتای، به عنوان تنها بیمارستان این شهرستان، تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن کمبودها بکار گرفته است؛ اما با این حال کمبودهایی نیز وجود دارد که خود را ملزم به رفع آنها می دانیم.

 

جبله افزود: به جز یک متخصص، سایر متخصصین بعد از رایزنی های انجام شده، سقف پذیرش خود را در طول روز افزایش داده اند و پیگیری ها برای همکاری دیگر متخصص این بیمارستان در راستای معاینه تعداد بیمار بیشتر، در حال انجام است.

 

وی گفت: متاسفانه با توجه به برگزاری چهارشنبه بازار، به عنوان اصلی ترین بازار محلی این شهرستان در شهر جغتای، تعداد قابل توجهی از ساکنان روستاهای شهرستان، این روز را برای مراجعه به بیمارستان انتخاب میکنند و از همین رو و با توجه به بالا بودن تعداد مراجعه کنندگان، زمان انتظار آنها نیز افزایش می یابد، از این رو از مردم می خواهیم تا روزهایی غیر از چهار شنبه را برای مراجعه به درمانگاه بیمارستان جغتای انتخاب کنند.

 

انتهای پیام/