به گزارش صبح توس؛ یکی از شاخص های هر منطقه و شهرستانی تکمیل بودن زیرساخت ها، امکانات و ساختار اداری آن منطقه است که می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد رفاه و آسایش برای شهروندان باشد. ولی متاسفانه این موضوع به یکی از مهمترین مشکلات و دغدغه های مردم شهرستان باخرز تبدیل شده است. اگرچه حدود ۷ سال است ارتقای باخرز به شهرستان می گذرد ولی متاسفانه هنوز خیلی از ادارات و دستگاههای خدمات رسان در این شهرستان مستقر نشده‌اند و یا فقط در حد یک نمایندگی مشغول فعالیت هستند که البته این نمایندگی ها آن طور که باید نمی‌توانند خدمات لازم را به مردم ارائه دهند.

 

مردم باخرز گرفتار در پیچ و خم باخرز-تایباد

محمود اسدی یکی از شهروندان باخرزی با اشاره به مشکل نبود ادارات در این شهرستان گفت: متاسفانه نبودِ دستگاه‌های اداری در شهرستان باخرز مشکلات مردم را زیاد کرده است و در برخی مواقع مردم مجبورند برای پیگیری کارهای اداری به شهرستان تایباد مراجعه کنند در حالیکه شهرستان باخرز یک شهرستان مستقل است و باید این دستگاه ها در باخرز مستقر شوند. من برای ثبت یک سند چند روز وقت خود را رفتن به اداره ثبت اسناد و املاک تایباد نمودم و و افراد زیاد دیگری هم مانند بنده مجبورند این مسیر را روزانه تردد کنند در حالیکه اگر این اداره در باخرز مستقر باشد بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

محمدی یکی دیگر از شهروندان باخرزی در این خصوص گفت: من به عنوان یک کسبه باید برای انجام امور مالیاتی به این اداره مراجعه کنم ولی متاسفانه باید به دلیل نبودن این اداره در باخرز به شهرستان تایباد بروم و صدها نفر از دیگر کسبه و بازاریان باخرزی نیز باید مانند بنده این راه را طی کنند تا بتوانند کار خود را انجام دهند. اگر باخرز یک شهرستان است چرا هنوز به تایباد وابسته ایم؟از مسئولین تقاضا داریم هر چه سریعتر نسبت به استقرار ادارات در شهرستان باخرز اقدام لازم را به عمل آورند تا گوشه کوچکی از مشکلات مردم منطقه حل شود.

عضو شوراى اسلامى شهرستان باخرز يكى از مشكلات اساسى اين شهرستان را نبود ادارات دانست و اظهار داشت: هنوز برخى ادارات در اين شهرستان مستقر نشدند؛ اين در حالى است كه رايزنى با مديران كل در سطح استان انجام شده است، اما همچنان موافق نيستند و بهانه گير ىهاى واهى سبب شده است ادارات در شهرستان داير نشوند.

 

پرداخت دوساله اجاره براى استقرار ادارات

غلام نبى اقتصاد با بيان اينكه شهرستان قول همكارى با ادارات براى استقرار در باخرز را داده است، افزود: مكان به صورت استيجارى براى مدت دو سال در اختيار اين ادارات قرار م ىگيرد و اجاره آن توسط مردم در قال بهايى مانند كمك شهردارى و معتمدان و خيران شهرستان پرداخت شود. وى در گف ت وگو با خبرنگار ما اضافه كرد: در حال حاضر مكان براى هشت اداره مانند تبليغات اسلامى، ثبت اسناد و املاك، ماليات و دارايى، تأمين اجتماعى و صندوق كار آفرينى اميد در باخرز با پرداخت اجاره ماهانه توسط شهرستان در نظر گرفته شده است.

 

ناز كردن ادارات!

وى تصريح كرد:مكان در نظر گرفته شده براى صندوق كارآفرينى اميد مورد پسند اين ارگان واقع نشده و خواستار در نظر گرفتن مكان جديدى براى استقرار شدند. وى با انتقاد از اينكه شهرستان دو سال براى اجاره مكانى جهت استقرار اداراتى مانند ماليات و دارايى و اداره ثبت اسناد، پرداخت كرده است، اضافه كرد: با اين حال مستقر نشدند و اين موضوع سبب شده است مردم براى انجام كارهاى ادارى خود به شهرستان تايباد مراجعه كنند؛ اين در حالى است كه اداراتى مانند ثبت اسناد و املاك نيرو استخدام كردند. ضمن اينكه ادارات بعضا تقاضاهايى مانند خريد تجهيزات از جمله رايانه را از شهرستان مطالبه می كنند.

 

تحميل هزينه ماهانه 3 ميليونى بر مردم

وى با بيان اينكه برخى ادارات در كنار اجاره مكان تأمين تجهيزاتى مانند رايانه را از شهرستان خواستارند، گفت: در مجموع شهرستان ماهانه 3 ميليون تومان براى اجاره مكان، استقرار ادارات در باخرز پرداخت مىكند، البته بايد توجه شود كه شهرستان پرداخت اجاره براى مدت دو سال را متعهد است و بعد از آن خود اداره كل بايد نسبت به پرداخت اجاره يا خريد مكان اقدام كند.

 

توقعات ادارات استانی از شهرستان باخرز بسیار بالا است

جواد حسن زاده فرماندار شهرستان باخرز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سلام باخرز با اشاره به مشکل ناقص بودن ساختار اداری این شهرستان گفت: متاسفانه ساختار اداری باخرز با گذشت هفت سال از شهرستان شدن، همچنان ناقص است و همه باید در راه تکمیلی ساختار تلاش کنیم. نباید به دنبال حاشیه سازی باشیم و بهتر است از ظرفیت های خودمان در راه تکمیل ساختار اداری و پیشرفت شهرستان استفاده کنیم.

وی با اشاره به پیگیری‌ها در خصوص استقرار ادارات در این شهرستان گفت: متاسفانه برخی توقعات ادارات استانی از شهرستان باخرز با توجه به محرومیت این منطقه بسیار بالاست. در حال حاضر تعدادی ساختمان برای استقرار چند دستگاه اداری توسط فرمانداری و شهرداری باخرز در نظر گرفته شده است ولی برخی از این ادارات به دنبال بهانه تراشی برای نیامدن به باخرز هستند. مسئولین شهرستان تمام تلاش خود را می‌کنند و اگر فریادی هست باید بستر مسئولان استانی زده شود.

حسن‌زاده حفظ اتحاد و همدلی در بین مسئولین و مردم را مهمترین عامل کمک به پیشرفت منطقه دانست  و اظهار داشت: از همه مسئولین و مردم عزیز شهرستان باخرز تقاضا دارم مجموعه فرمانداری را در راه حل مشکلات شهرستان یاری کنند و تا زمانی که عده‌ای به دنبال حاشیه‌سازی باشند و این کار را همچنان ادامه دهند نمی‌توان گام مثبتی برای شهرستان برداشت.

 

انتهای پیام/