به گزارش خبرنگار صبح توس؛ توسعه اقتصادی در همه جای جهان به دلیل تصمیمات درست و به هنگام است و هیچ وقت شاهد نیستیم که با  تغییر مدیریت سیستم عوض شود.

تربت جام بزرگترین شهرستان مرزی خراسان رضوی که توانسته با کشت محصولات متنوع قطب کشاورزی استان باشد امروز حال و احوالی خوشی ندارد و سو مدیریت ها باعث شده بخش کشاورزی در رنج قرار گیرد.

دشت تربت جام به دلیل بحران آب مورد توجه مدیران آب است و سیستم های نظارتی سخت گیرانه در حال اجرا است که البته کشاورزان همکاری خوبی داشته اند و با اجرای روش نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند مدیرت منابع آبی را انجام دادند.

اما انتقادات بی رحمانه به کشاورزان به دلیل عدم الگوی کشت و مصرف بالای آب آنها ادامه دارد و این موضوع به حدی بالا گرفته که هر کس به خودش اجازه می دهد بدون پشتوانه های تحقیقات علمی نسبت به میزان مصرف آب محصولات صحبت کند.

کشاورزان تربت جام در اولین گام برای اجرای الگو کشت تصمیم گرفتند براساس در خواست فرماندار سابق و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نسبت به کشت چغندر پاییزه اقدام کنند.

این در حالی است که چغندر کاران در فصل پاییزه ۹۵ به دلیل سرمای شدید تمام محصول آنها از بین رفته بود و حاضر نبودند دوباره به کشت چغندر اقدام کنند که قرار شده برای تشویق کشاورزان به آنها اجازه دادندکه دو ماه بیشتر از چاه کشاورزی آب برداشت شود.

 

اجرا نشدن طرح تشویقی به کشاورزان زیان زده است

بر اساس مصوبه کارگروه آب و کشاورزی تربت‌جام هر چاه کشاورزی پنج هکتار چغندرقند پاییزه مازاد بر کشت هرساله خود داشته باشد در قبال آن می‌تواند دوماه مازاد بر سهمیه برداشت آب مندرج در پروانه بهره‌برداری چاه، برداشت کنند.

چغندرکاران شهرستان تربت‌جام با اطمینان به مصوبات این کارگروه پنج هکتار چغندر قند را کاشتند و وقتی برای دریافت شارژ کارت آب وعده داده‌شده به اداره آب و منطقه تربت‌جام مراجعه کردند برای ۳۵ روز شارژ مبلغ ۳۱۰ میلیون ریال تقاضا و اعلام شد که برداشت آب مازاد سهمیه رایگان نیست که این امر در کنار بی اعتمادی کشاورزان به سیستم دولتی باعث رسیدن ضرر زیادی به کشاورزان خواهد شد.

کشاورزان که بر اساس اعتماد به سخنان علی رستمی فرماندار سابق تربت جام اقدام به کشت پاییزه کردند تا بتوانند در کنار کسب در آمد مانع تعطیل شدن کارخانه قند این شهرستان شوند.

 

بحران آب یک مشکل یا فرصتی برای درآمد زایی؟!

امروز کشاورزان نا امید از مدیران نمی دانند که برای تامین آب محصولات دیگر با توجه به خشکسالی و بارش کم نزولات آسمانی چه باید کرد و چگونه این مشکل را حل کنند.

تغییر فرماندار تربت جام اصلی ترین عامل عدم پیگیری این مصوبه در استان شده و آب منطقه ای تربت جام از این خلا پیگیری استفاده کرده و برای شارژ شدن کارت برداشت آب مبلغی را در نظر گرفته و عدم مصوبه استانی را دلیل شارژ نشدن به صورت ریگان اعلام می کند و چون کشاورزان در کار انجام شده هستند نمی دانند چه باید کرد.

سوال اینجا است که اگر مشکل بحران آب با کم کردن برداشت و مدیریت آب حل می شود پس چرا آب منطقه ای اقدام به فروش آب می کند؟

هدف از نصب کنتورهای حجمی مدیریت آب بوده یا کسب در آمد و نابود کردن کشاورزی در کشور است؟

اگر مدیریت آب است پس به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایی نباید آب فروخته و باید این سرمایه گران قدر حفظ شود تا نسل آینده دچار بحران بی آبی نشود.

در این خصوص اصغر خوشخو مدیریت جهاد کشاورزی تربت جام در گفتگو با خبرنگار جام روز گفت: کشاورزان تربت جام به دلیل سرمای شدید سال گذشته و از بین رفتن چغندر هایشان تمایلی به کشت پاییزه این محصول نداشتند و از طرف دیگر فرماندار سابق به دلیل در خواست کارخانه قند برای تامین محصولش در جلسه شورای مدیریت آب نیاز کشاورزان برای کشت چغندر قند مطرح شد و قرار بود چاه های کشاورزی پنج هکتار کشت و دو مدار آب اضافه دریافت کنند.

خوشخو ادامه داد: کشاورزان با طرح تشویقی فرمانداری حاضر به کشت ۶۰۰ هکتار شدند و برای اینکه هزینه ها تامین شود با کارخانه قند قرارداد بسته که متاسفانه با تغییر فرماندار امکان دریافت این وعده به تاخیر افتاد و کشاورزان را معترض کرده است.

وی با اشاره به تاکید مدیران برای اجرای الگوی کشت بیان داشت: اگر قرار باشد کشاورزان براساس نیاز کشور و منطقه الگو کشت داشته باشند نیازمند حمایت دولت هستند و نمی شود با بد قولی در پرداخت مطالبات و کنسل کردن وعده ها الگو کشت را عملی کرد.

 

کشاورزان توقع دارند در شرایط بحران آب مسئولان به فریادشان برسند

مدیریت جهاد کشاورزی با اشاره به همکاری کشاورزان برای اجرای الگو کشت و مدیریت مصرف آب عنوان داشت: کشاورزان تربت جام با ۶۳۸ منبع آبی سالیانه ۵۰ هزار هکتار از اراضی را زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی می برند که ۱۲ درصد تولید استان خراسان رضوی است و در راستای مدیریت بهینه آب اقدام به کاهش سطح زیرکشت، اجرای آبیاری نوین، تغییرالگوی کشت به سمت گیاهان کم آب طلب و استفاده از بذر اصلاح شده همکاری خوبی می کنند و امروز توقع دارند در شرایط بحران آب مسئولان به فریادشان برسند.

خوشخو با اشاره به افزایش دمای هوا افزود: برای جبران افزایش ۱٫۱ درجه ای دما هوا نیازمند افزایش ۲۰ میلیمتری بارندگی داریم تا نیاز گیاهان را پوشش دهد که متاسفانه امسال با بارش ۱۴٫۹ میلیمتری که در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بود و از میزان نرمال بارش کمتری صور ت گرفته پیش بینی می شود شاهد کاهش ۳۵ درصدی تولید محصولات جو و گندم باشیم.

وی با توجه به قرار گرفتن تربت جام در دوره خشکسالی های مداوم تصریح کرد: با وجود خشکسالی های پیاپی و نصب کنتور هوشمند و تعیین میزان حجم آب برای کشت و کار در شرایط عادی امروز کشاورزان در بحران کم آبی تنها می بینیم و شرکت آب منطقه ای تدبیری برای شرایط بحرانی آنها ندیده است.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به در خواست کشاورزان بیان داشت: با توجه به اینکه مزارع غلات کشاورزان در مرحله پنجه دهی است و با خشکسالی امسال نیاز مبرم به آبیاری بیشتر از میزان تعیین شده دارند و اگر در این برهه از زمان آنها یاری نشوند شاهد خسارت بسیاری به بخش کشاورزی خواهیم بود.

خوشخو با اشاره به دلایل کاشت چغندر در فصل پاییز به جای بهار یادآور شد: کشت پاییزه آب کمتری نسبت به فصل بهار نیاز دارد و خیلی از آفت های فصلی در پاییز نیست و نیاز کمتری به سموم به کیفت محصول کمک می کند.

 

بلاتکلیفی کشاورزان تربت جام

سیدمهدی لایق رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان تربت‌جام در گفتگو با خبرنگار ما گفت: چغندر پاییزه کشت‌شده در پنج هکتار به خاطر سردی هوا و عیار پایین یش از ۴۰ میلیون تومان فروخته نخواهد شد و با توجه به هزینه‌های بذر، کارگر، تراکتور کود و دیگر هزینه‌های سربار تولید و مبلغ ۳۱ میلیون هزینه شارژاعلام‌شده، دیگر سودی برای کشاورز ندارد و فقط یک دوره کشت را به بطالت گذرانده‌ است.

لایق افزود: حالا که برای ادامه کشت پاییزه و کشت‌های دیگر آب نیاز داریم، میزان برداشت مجازمان تمام‌شده و باید هزینه زیادی پرداخت کنیم که اگر روز اول می‌دانستیم شرایط این‌گونه می‌شود، به‌هیچ‌عنوان ورود پیدا نمی کردیم و چنین دردسری نداشتیم، اکنون باید فکری برای حل مشکل صورت بگیرد تا کشاورز از بلاتکلیف رها شود.

وی یاد آور شد: در کارگروه اعلام کردند کارخانه قند جام خوابیده، هزار کارگر بیکار شده و باید چاه‌های کشاورزی، کشت چغندرقند پاییزه را در دستور کار خود داشته باشند اما حالا هیچ‌کس حاضر نیست ضرر کشاورز را جبران کند.

سید امان الله کلالی کشاورز و عضو شورای صنفی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: طرح کشت پاییزه چغندر کار بسیار خوب و کارشناسی شده است، زیرا سود کشاورز و بحران آب در آن توجه شده و چغندر پاییزه از ابتدای کاشت تا پایان سال اسفند دو مرحله آبیاری نیاز دارد و بقیه آب مورد نیاز از نزولات آسمانی تأمین می‌شود.

وی افزود: در صورت حمایت و قبول تعهدات از سوی کارگروه مربوطه، این طرح باعث سودآوری برای کشاورز و از طرفی با یک دوره کشت، مقدار کمی آب از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود و نمی‌دانیم چرا مورد تأیید استان واقع نشد و در مرحله پایانی مخالفت شد.

یوسف اختری رئیس آب منطقه ای شهرستان تربت‌جام گفت: تصمیم کارگروه مبنی بر دو ماه شارژ تشویقی چاه‌های کشاورزی چغندر در کمیته آب استان مصوبه‌ای ندارد و نمی توان اجازه استفاده از حجم مازاد بر آنچه در پروانه بهره‌برداری مندرج شده را داد.

وی افزود: حجم آب برداشتی هر چاه در پروانه بهره‌برداری درج‌شده و بهره‌بردار به‌صورت رایگان استفاده می‌کند ولی مازاد بر این حجم، حق کشاورز نیست و قطعاً باید جبرانی آن توسط کشاورز پرداخت شود در غیر این صورت باید در قالب توافق یا تأیید کارگروه حفاظت آب استان باشد.

اختری عنوان کرد: درباره تصمیم کارگروه رایزنی‌ها با آب منطقه استان داشتیم که اعلام شد، صرفاً در قالب همان شارژ مازاد و سقفی که شهرستان تعیین کرده، با پرداخت هزینه جبرانی می‌توانیم حجم بیشتری در اختیار کشاورز قرار دهیم.

 رئیس آب منطقه ای شهرستان تربت‌جام تصریح کرد: نماینده امور آب در کارگروه مربوطه در همان زمان توضیحات لازم و نظر کارشناسی ستاد را داده بود، ولی این طرح مصوب شد.

آنچه مشخص است فرمانداری در حوزه اختیاراتش تصمیم گیری برای شهرستان نیست و بیشتر نقش یک رابطه را ایفا می کند و مدیران استانی باید در مناطق حاضر شوند و مشکلات را لمس کنند تا مردم دچار اینگونه مشکلات نباشند.

البته بررسی خبرهای در استان خراسان رضوی نشان می دهد در بعضی شهرستان ها تصمیمات مشابه گرفته شده و کشاورزان از مشکلات رهاشده و سخت گیری به بعضی از مناطق به علت ناتوانی مدیران شهرستانی است که نمی توانند بحران های منطقه را درست به گوش مدیران استانی برسانند.

برای پیگیری این مساله متاسفانه نتوانستیم به دلیل وقت ندادن فرماندار تربت جام گفتگو کنیم و امیدواریم روزی برسد که رسانه ها بتواند مطالبات مردم را از مسئولان پیگیری کنند.

فرماندار تربت جام در جواب گلایه خبرنگار ما به دلیل عدم وقت برای مصاحبه بیان داشت: من از وقتی که آمدم چندین مرحله خانواده و دوستان خواستن برای دیدار بیایند فرصت به آنها داده نشده و شما هم با هماهنگی با مسئول روابط عمومی منتظر باشید.

البته خبرنگار ما بیش از دوماه است که برای پیگیری مشکلات مردم در خواست وقت کرده که تا کنون فرصتی حاصل نشده است و امیدواریم که روزی برسد فاصله بین مدیران و نمایندگان افکار عمومی کمتر شود.

انتهای پیام/