حجت‌الاسلام‌ نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگارصبح توس بابیان اینکه بین تعاریفی که ما از تروریسم داریم و تعریفی که  سازمان‌های بین‌المللی  از تروریسم دارند تفاوت جدی وجود دارد، اظهار کرد: ما مردم حزب‌الله، یمن، مردم سوریه و عراق را تروریست نمی‌دانیم بلکه مردم مظلومی می‌دانیم که تحت‌فشار جریان استکبار قرار گرفتند و استکبار با تمام‌قد در برابر آن‌ها ایستاده‌اند ولی متأسفانه بر اساس تعاریفی که در خود سازمان‌های بین‌المللی از تروریسم وجود دارد این گروه‌ها مجموعه تروریسم حساب می‌شوند لذا در فهرست تحریم‌ها و لیست ایجاد محرومیت قرار می‌گیرند.

 

نماینده مردم مشهد و کلات در ادامه با این عنوان که قرارداد FATF دارای ابهاماتی است گفت: ما بر اساس قوانین مادری که در ارتباط با این موضوع همچون وین داریم در صورتی می‌توانیم شرط و شروطی را به این پروتکل و تعهدنامه‌ها اضافه کنیم که اعضایی که عضو این مجموعه هستند با آن مخالفتی نداشته باشند لذا اگر مخالفت داشته باشند شرایط اعلام‌شده قابل‌قبول نیست.

 

به برجام نمره صفر می‌دهم

 

وی افزود: ما همین امروز کشورهایی داریم مانند هلند انگلستان و مثل خود آمریکا که عضو FATF و پروتکل‌های ذیل آن هستند و همه آن‌ها شرط کردند که ما با هر نوع پیش‌شرطی که از ناحیه کشورهای که می‌خواهند عضو شوند مخالفت و عدم پذیرش داریم .

 

حجت‌الاسلام‌ پژمان فر اظهار داشت: عضویت ما وقتی پذیرفته می‌شود اما حق حفظ و عدم پذیرش بعضی از شروط و شرایطی که ما می‌خواهیم بگذاریم مشروط به این است که طرف مقابل بپذیرد و در صورت عدم پذیرش آن‌ها ما ملزم به اجرای این تعهدنامه خواهیم بود.

 

وی افزود: ما موافق موضوع جلوگیری از پول‌شویی و مدیریت آن در کشور هستیم  اما چرا برای جلوگیری از پول‌شویی حتماً  باید برویم ذیل یکی از این توافقات و تعهدات این‌چنینی و خودمان را در یک فضا و موقعیت غیرقابل‌برگشت و بدون بازگشت قرار بدهیم؟.

 

برجام مرده‌ای قبل از تولد بیش نبود

 

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به اینکه قرارداد FATF نوعی خود تحریمی است خاطرنشان کرد: بر اساس این قرارداد ما خودمان را متعهد می‌کنیم که باکسانی که در ذیل این موضوع هستند ارتباط و مبادله بانکی نداشته باشیم و در بعضی از بانک‌ها بر طبق مستنداتی که داریم با مبادله و ایجاد فضای تعامل بانکی با بعضی از مجموعه‌ها ممنوع شده و جلوگیری می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه برجام مرده‌ای قبل از تولد بیش نبود، افزود: کسانی که پیگیر این موضوع بودند نمی‌خواستند باور کنند که در رحم خودشان یک جنین مرده دارند و این باعث شد تا اعتمادبه‌نفس جوانان خدشه‌دار و روحیه "ما می‌توانیم" در بین جوانان متزلزل شود.

 

نماینده شریف مردم مشهد و کلات در پایان افزود: من به برجام نمره صفر می‌دهم و انگیزه ایستادگی مردم در مقابل آمریکا را بالا برد اما قطعاً نمره قابل‌قبول و قابل دفاعی ندارد.

 

/انتهای پیام