به گزارش صبح توس؛ علیرضا قدرتی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به پتانسیل های بسیار خوب قوچان در حوزه دامپروری، اظهار کرد: این شهرستان بیش از چهار درصد دام سبک استان و حدود چهار درصد دام سنگین استان را به خود اختصاص داده است و در میان شهرستان های استان در رتبه پنجم تولیدات دامی و زیرساخت ها قرار گرفته است.

 

وی عدم استقبال از خدمات واکسیناسیون رایگان توسط دامداران روستایی را یکی ازچالش های بخش دامپزشکی این شهرستان دانست و افزود: واکسیناسیون بیماری های تب برفکی، شاربون، تب مالت، آبله، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، هاری، تست سل و تست مشمشه جزو خدمات رایگان این شبکه می باشد.

 

وی با اشاره به واکسیناسیون دام ها علیه بیماری آبله، خاطرنشان کرد: آبله بیماری ویروسی حادی است که بسیاری از حیوانات از قبیل انسان و پرندگان را آلوده و ضایعات و مشکلات حاد پوستی ایجاد می کند.

 

قدرتی تاکید کرد: کاهش تولید شیر، آسیب به کیفیت پوست و پشم و دیگر تولیدات، سقط ،کاهش وزن، حساس شدن دام به عفونت های تنفسی و هجوم حشرات و تلفات از عوارض این بیماری می باشد که تنها با واکسیناسیون به موقع دام ها می توان از این بیماری و خسارت های اقتصادی ناشی از آن پیشگیری کرد.

 

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان در پایان تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 390 هزار راس دام سبک شامل بز و گوسفند علیه بیماری آبله بصورت رایگان در این شهرستان واکسینه شده اند.

 

انتهای پیام/