به گزارش خبرنگار صبح توس؛ چغندر را می توان یکی از محصولات کشاورزی دانست که در کنار گندم، جو و صیفی جات سهم بسزایی را به لحاظ میزان سطح زیر کشت در دشت جغتای به خود اختصاص داده است به‌طوریکه بر اساس اظهارات مهدی دستورانی، مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان در سال جاری میزان سطح کشت این محصول به ۲۵۰۰ هکتار در اراضی جغتای رسیده است.

 

بر اساس گفته های مدیر جهاد کشاورزی جغتای، چغندر تولیدی کشاورزان شهرستان جغتای به کارخانه کشت و صنعت جوین تحویل داده می شود که متاسفانه در سال جاری و به علت خرید محصولات دیگر استان ها توسط این کارخانه شاهد بروز نارضایتی هایی در روند تحویل این محصول مهم در کشت و صنعت جوین بوده ایم.

 

هنوز مدتی از معطلی های چند روزه کشاورزان برای تحویل چغندر به کارخانه کشت و صنعت جوین نگذشته است، اخبار دریافتی حاکی از عدم تسویه طلب این قشر زحمتکش از طرف این واحد صنعتی می باشد.

 

در همین رابطه یکی از کشاورزان که نخواست نامش منتشر شود به خبرنگار ما گفت: مسئولان خودشان را به جای ما تصور کنند، در این شب عیدی ما با کدام پول برای خرید به بازار برویم؟

 

وی افزود: پول خرید خوار و بار عید را نداریم، چه برسد به لباس نو برای اهل خانواده، این درحالی است که هنوز هم نتوانسته ایم هزینه های کاشت و داشت محصولمان را به بانک ها بدهیم، و هر روز شاهد ارسال اخطاریه برای خودمان و ضامن های بانکی هستیم. 

 

این کشاورز اهل شهرستان جغتای خاطرنشان کرد: از اولین ساعات سال ۹۶ برای کاشتن چغندر و تحویل به موقع آن در حال تلاش شبانه روزی بوده ایم؛ اما بعد از چند ماهی که از فروش چغندر به کارخانه قند می گذرد، خبری از پرداخت پول نیست و نمی دانیم برای تهیه بذر، کود و دیگر هزینه های کشت ۹۷ چه کنیم.

 

این در حالی است که محمد علی آبادی، فرماندار جغتای در یازدهمین روز از بهمن ماه سال جاری، از تسویه طلب چغندرکاران قبل از پایان ماه بهمن خبر داده و خاطرنشان کرده بود: در جلسه ای که با مدیرکل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی داشتیم این موضوع مطرح شد و بنا بر قول مساعد مسئولین استان، پول چغندرکاران طی 10 روز آتی پرداخت می شود.

 

فقط 10 درصد طلب چغندرکاران پرداخت شده است

 

در همین رابطه محمد قاسم آبادی، معاون جهاد کشاورزی شهرستان جغتای با تایید خبر عدم تسویه طلب چغندرکاران، گفت: متاسفانه تا امروز فقط 10 درصد از طلب چغندرکاران پرداخت شده است و در حال حاضر کشت و صنعت جوین می تواند باقی پول کشاورزان را در قالب شکر به آنها پرداخت کند و به علت نبود منابع مالی توان پرداخت نقدی را ندارد.

 

وی گفت: در صورتی که کشاورزان برای دریافت پول خود عجله دارند فقط می توانند شکر دریافت کنند و امکان پرداخت پول نقد تا خرداد ماه سال آینده وجود ندارد.

 

انتهای پیام/