به گزارش صبح توس؛ خدمات عمرانی، نیاز اولیه هر شهرستان است، اما نباید به اصلی‌ترین پایه توسعه و پیشرفت تبدیل شود، چراکه توسعه شهر و آبادانی یک منطقه تنها اقدامات عمرانی نیست، بلکه ترویج هنر و فرهنگ و فراهم کردن شرایط بهره‌گیری این حوزه، ضمن ایجاد آرامش و جلوگیری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی، زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت همه بخش‌ها می‌شود.

7 سال انتظار برای افتتاح مجتمع فرهنگی جوین

 

 ازاین‌رو وجود مجموعه‌های فرهنگی در هر شهری بیانگر ارج نهادن به این حوزه است و همچنین  توسعه فضاهای فرهنگی مهم‌ترین اولویت برای ارتقای سطح فرهنگی جامعه و درنتیجه کاهش آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

شهرستان جوین باگذشت بیش از 10 سال از ارتقاء به شهرستان و با جمعیتی بالغ‌بر 55 هزار نفر، از کمبود فضای فرهنگی رنج می‌برد.

 

مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان جوین یکی از پروژه‌هایی است که کلنگ آن سال ۸۹ در شهر نقاب، مرکز شهرستان جوین بر زمین‌خورده، اما باگذشت 7 سال از شروع ساخت آن تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.

 

همچنین انجمن‌های مختلف هنری ازجمله انجمن شعر، موسیقی و تئاتر در این شهرستان شکل‌گرفته است، اما به دلیل نبود مکان مناسب، این هنرمندان قادر به ابراز وجود و نمایش هنرهای خود نیستند.

زیرساخت‌های فرهنگی  در جوین پاسخگوی نیاز مردم نیست

 

یکی از اهالی فرهنگ و هنر در شهرستان جوین در گفت‌وگو با صبح توس اظهار داشت: تولید فرهنگ و هنر، اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسیله پیشرفت شهر است و کمبود سرانه فضاهای فرهنگی و فرهنگسراها در این شهرستان یکی از خلأهای فرهنگی شهر است.

 

این شهروند جوین که خواست نامش ذکر نشود، افزود: زیرساخت‌های فرهنگی شهرستان جوین پاسخگوی نیاز مردم و به‌ویژه اهالی فرهنگ و هنر نیست.

 

یکی دیگر از شهروندان جوینی در این خصوص گفت: باوجود هنرمندان فعال و کوشا در عرصه فرهنگ و هنر در شهرستان، متأسفانه سرانه فضای فرهنگی هنری جوین از حد متوسط پایین‌تر است.

 

نقابی افزود: عدم فضای کافی برای برگزاری فعالیت‌های هنری یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های موجود در عرصه‌ی فرهنگی- هنری شهرستان جوین است.

 

وی یادآور شد: متأسفانه توجه به مقوله فرهنگ نسبت به موارد دیگر کمتر است، درحالی‌که انقلاب ما به گفته امام راحل انقلابی فرهنگی است.

 

نقابی تصریح کرد: توسعه فضای فرهنگی شهر، یکی از ضرورت‌های امروز است و باید  با ایجاد فضای فرهنگی مناسب برای جوانان، زمینه ارتقای سطح فرهنگی جامعه  و کاهش مشکلات اجتماعی  را فراهم کنیم.

 

تخصیص 400 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل مجتمع فرهنگی جوین

 

حسین جمشیدی فرماندار جوین در خصوص ساخت تنها مجتمع فرهنگی جوین که نیمه‌تمام مانده، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم فرمانداری که با جدیت پیگیر آن هستیم، تکمیل این مجتمع است.

 

وی افزود: امسال 400 میلیون تومان اعتبار به این پروژه اختصاص دادیم و مطالبات پیمانکار پرداخت‌شده  و پروژه در دست اجرا بوده و تاکنون هم پیشرفت فیزیکی خوبی داشته است.

 

جمشیدی تصریح کرد: تصمیم داریم هرسال اعتباری به این پروژه اختصاص دهیم تا هرچه زودتر تکمیل گردد.

 

انتهای پیام/